Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • corect, le-ati cumparat ,sa le purtati sanatos,e spre binele nostru, probabil aveti o chitanta de unde le-ati luat(ca o sa apara si furaciunile), nu are importanta unde le montezi, ,,vulcanizarile,, nu dau nici chitanta pe lucrari darmite altceva,Discutia cerificarii a aparut ca urmare a faptului ca au aparut pe net petece inscriptionate cu acele simboluri ale cauciucurilor de iarna care se vulcanizeaza pe flancul anvelopei, si se incearca stoparea acestei prostii.

    Comment


    • eu unu sunt de parere ca nenea politistu in mare parte va lua la intrebari legat de cauciucurile de iarna pe cei care vor bloca intersectiile sau vor produce accidente, in rest nu cred ca se vor obosii ei pe frigu ala sa verifice pe toata lumea daca au sau nu cauciucuri de iarna, oricum legea asta sa dat in favoarea statului, cu cat mai multe anvelope vandute "legal" cu atat mai multi bani in buzunaru lor

      Comment


      • Stai linistiti ca sunt instruiti ei,stiu ce au de facut,no sa verifice pe nimeni cata vreme nu blocheaza drumul sau ,doamne fereste, se intampla accident, dar si cand se intampla........In plus mai e o problema cu asigurarile, nu esti echipat ,nu primesti nimic in caz de accident,,naspa

        Comment


        • Lasa domnule , probabil o sa-i vezi cu un catalog de anvelope cu numele si tipul fiecarei anvelope, avand atasata o fotografie pentru fiecare profil, ca la criminalistica.

          Comment


          • Ar fi foarte tare asta madi ).
            "Buna ziua, puteti sa virati maxim stanga?" )

            Comment


            • Orice sofer cred ca poate diferentia tipurile de anvelope,dar sa mergi cu slick-uri iarna...cum se mai intampla..bomba cu roti.Nimeni nu vrea sa ,,dea ochi,,cu nenea politaiu dar nu-i credeti chiar asa de prosti,ca fara ei s-ar circula chiar ca-n codru ,Sunt un rau necesar, ca sii cauciucurile de iarna.

              Comment


              • da, dar numai din mers, sa nu-mi stric capetii de bara si pivotii. asa ca ia hai matale la o mica plimbare pana te lamuresti cu profilul...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Sunt convins ca dupa toata tevatura asta, la primavara, toti baietii nemultumiti care au fost obligati sa'si echipeze masina cu anvelope de iarna, vor fi foarte fericiti si nu vor conteni sa laude mult blamatele cauciucuri.
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • Clar ,daca bine nu fac, rau nici atat.Nimeni nu-i bucuros sa se scarpine-n portofel ,dar asta e.Unde-i lege nu-i tocmeala.Daca va intra in <,cei nemultumiti> unul cu slick-uri si le va face masina praf,,sa vedem ce-or sa zica ,.Bine se poate si invers,Ghinion, Doamne fereste.Ca tabla-i scumpa

                    Comment


                    • Sti ce ma doare pe mine? nu faptul ca am cumparat cauciucuri de iarna, ci lacomia comerciantilor . Anvelopa pe care anul trecut o cumparam cu 220-250 lei , acum dau pe ea 300-350 lei. Asta inseamna o scumpire cu 25-30% nu 10 % cat ziceau ei. Mi-e scarba de tara asta.

                      Comment


                      • nu trebuie nici o declaratie de conformitate,cititi aici : http://cauta.romtelecom.ro/articol/*...-iarna-8852144

                        Last edited by amitaf; 11 October 2011, 22:57. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • toata confuzia din presa si tv a plecat de aici:

                          initial, punctul 28 al ordonantei de urgenta a fost publicat asa:

                          „281. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31
                          martie, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului cu o masă
                          maximă autorizată mai mare de 3,5 tone fără ca acesta să fie dotat pe axa/axele de tracţiune
                          cu anvelope de iarnă.”
                          ca apoi sa apara in forma actuala, adica:

                          „28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3,5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate;”.
                          internal combustionizer

                          Comment


                          • Da MADI ai dreptate cu preturile,Suntem o tara de hoti,daca nu mai e nimic de furat(ca au avut grija politicienii)acum ne furam intre noi.Pe undeva au dreptate francezii ca ne fac cersetori si hoti,,adevarul cam asta e,ca nu prea se mai munceste.Si cine munceste e furat prin lege.De ce producatorul ia 10% si bisnitarul 30..40% din castig,de ce produsele trec prin 3,,4 firme pana la vanzare, Ca suntem destepti deaia.deasta sunt scumpe si anvelopele ,,de iarna,,pana sa intre legea asta le luai la jumate pretul,,da cui ii trebuiau,,umbla romanul pana iesea sarma din cauciucuri.

                            Comment


                            • Originally posted by madi View Post
                              Sti ce ma doare pe mine? nu faptul ca am cumparat cauciucuri de iarna, ci lacomia comerciantilor . Anvelopa pe care anul trecut o cumparam cu 220-250 lei , acum dau pe ea 300-350 lei. Asta inseamna o scumpire cu 25-30% nu 10 % cat ziceau ei. Mi-e scarba de tara asta.
                              Stai sa-i vezi pe aia de la vulcanizari.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment


                              • Ce va mai place sa vorbiti................
                                Oricum ar fi un politist situat pe scala IQ-ului, nu ai nevoie sa fii academician sa vezi care sunt anvelope de iarna si care nu.
                                Incercati sa puneti pe niste Kormorane de vara autocolantul ala de care se tot vorbeste si incercati pe banii vostri sa pacaliti un politist. Eu cred ca nu o sa reusiti decat sa luati amenda.
                                Mai bine aveti grija la petardele de SH-uri care se ofera la vanzare, ca au maxim 4 mm "carne" pe ele.
                                Si 4 mm e minimul acceptat de lege.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google