Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vasile mi se pare normal ca toata lumea sa aibe cauciucuri de iarna, cum eu am putut sa fac un efort sa imi iau oricare poate, sau daca chiar nu se poate, sa numai circule iarna. Sa-ti spun si de ce? Pentru ca eu mi-am cheltuit un salariu pe cauciucurile astea ca sa intre un gibon cu gume de vara in mine? Pai il calc in picioare pe loc, poate asa le mai vine mintea la cap. Vorba lu samy in tara asta numai de frica se stie de vorba buna nu cred ca s-a auzit!
    ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
    ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

    Comment


    • Am mai postat ideea asta si pe threadul despre obligativitatea anvelopelor de iarna;
      prieteni,nu va bazati excesiv pe aceste anvelope,Incercati sa va adaptati permanent la conditiile de drum,nu supralicitati avantajele acestui tip de anvelopa;incercati sa uitati ca le aveti.Asadar nu-i suficient doar sa ai aceste anvelope...
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • corect ce spune si Iancu, acum daca ai "caucioace" de iarna, pot fi ele si cele mai bune nu inseamna ca faci slalom pe DN, sau mergi cu 80km/h prin oras ca te crezi in mijlocul verii!
        ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
        ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

        Comment


        • Iancu, orice om din lumea asta, dupa ce si-a pus anvelope de iarna si iese cu ele in zapada, o sa incerce sa vada ce pot face in plus fata de alea de vara. Dupa ca va intra intr-o curba cu o viteza mai mare decat intra cu alea de vara, si va pierde controlul, o sa se lamureasca despre ce e vorba.

          Doar un idiot o sa mearga mai tare dupa ce va simti ca de fapt "Alba ca Zapada nu e chiar virgina". E de ajuns un singur derapaj ca sa stii ce poti face si ce nu.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Soferi degeaba... lipsa de responsabilitate se vede din posturi, alessandro eu am vorbit frumos, tu te-ai declarat criminal... Daca nu dadeau astia legea gumelor de iarna nu va mai agitati atata pentru siguranta voastra! Penibil...
            P.S. jos palaria vitriol.

            Comment


            • Mai baieti va spun sincer.am permis de ani buni,am iesit de unde numai tras de cai puteai sa iesi,nu de vreme mi-a fost teama iarna ci de ...oameni.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Eu n-am vorbit despre iesit din nameti, ci despre faptul ca pe sosea, daca nu adaptezi viteza, poti sa te faci praf cu tot cu anvelope de iarna.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • cum la fel si lipsa de bun simt ca sa fiu elegant se vede din limbajul folosit pentru a face posturi. la misto de cele mai multe ori.

                  numai un inconstient poate crede ca are anvelope de iarna si poate sa mearga ca vara. le luam le testam o data de doua ori sa ne calmam si dupa, in trafic mergem ca si cum am avea gume de vara

                  Comment


                  • [QUOTE=ionutz.nit;1106709]Vasile mi se pare normal ca toata lumea sa aibe cauciucuri de iarna, cum eu am putut sa fac un efort sa imi iau oricare poate, sau daca chiar nu se poate, sa numai circule iarna. Sa-ti spun si de ce? Pentru ca eu mi-am cheltuit un salariu pe cauciucurile astea ca sa intre un gibon cu gume de vara in mine? Pai il calc in picioare pe loc, poate asa le mai vine mintea la cap. ....QUOTE]

                    Parca vad scena... Ninge de 2 saptamani in continuu. De 3 zile ninsoarea s-a oprit, iar gerul nu mai conteneste. Soselele au devenit patinoare. Pe drumari ii doare la bascheti, iar guvernul e neputincios in fata crizei.

                    Stai la semafor cuminte si te uiti cum luceste pojghita de gheata de deasupra zapezii batatorite. Brusc auzi o busitura si te simti impins fara voie inainte... Zici merci ca n-a trecut nici o masina ca sa te ia in plin si te duci plin de furie la soferul masinii care te-a lovit... "Ma' nenorocitule, de ce nu ai ma' anvelope de iarna??!!" Ii umflii ochii si o falca... moment in care te mai linistesti pentru o clipa, si incepi sa analizezi pagubele...

                    Celalalt sofer vine spasit la tine... "... Am domne anvelope de iarna, dar am alunecat pe patinoarul asta... ca doar n-am senile"

                    Asta in versiunea Soft. In versiunea Hard, celalalt sofer vine la tine cu o bata de baseball
                    Last edited by ion_R5; 14 November 2011, 19:53.

                    Comment


                    • [QUOTE=vitriol;1106720]Iancu, orice om din lumea asta, dupa ce si-a pus anvelope de iarna si iese cu ele in zapada, o sa incerce sa vada ce pot face in plus fata de alea de vara. Dupa ca va intra intr-o curba cu o viteza mai mare decat intra cu alea de vara, si va pierde controlul, o sa se lamureasca despre ce e vorba.

                      Tocmai de astfel de ...teste vorbesc.Sa le faca frate sa le faca,oriunde se afla numai el.Si daca nu-i trece testul si te afli pe aproape, ai?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Mai baieti va spun sincer.am permis de ani buni,am iesit de unde numai tras de cai puteai sa iesi,nu de vreme mi-a fost teama iarna ci de ...oameni.
                        La tine a nins? (nu ai precizat daca ai iesit din zapada sau din noroaie)

                        La Bucuresti inca nu a nins. Weekendul viitor, daca se anunta ninsoare imi pun anvelopele de iarna. Daca nu, astept cuminte primi fulgi de nea. Si asa masinica iese numai in weekend la plimbare, asa ca nu e nici o graba. Zapada sa fie, ca doar n-a luat rotile de iarna degeaba Nici nu vreau sa le rod anapoda pe asfalt - fiindca vreo 2 saptamani au tot mers soferii incaltati de iarna pe temeraturi de 15 ... 18 grade - adica pacat de gumele de iarna...

                        Comment


                        • [QUOTE=ion_R5;1106743]
                          Originally posted by ionutz.nit View Post
                          Vasile mi se pare normal ca toata lumea sa aibe cauciucuri de iarna, cum eu am putut sa fac un efort sa imi iau oricare poate, sau daca chiar nu se poate, sa numai circule iarna. Sa-ti spun si de ce? Pentru ca eu mi-am cheltuit un salariu pe cauciucurile astea ca sa intre un gibon cu gume de vara in mine? Pai il calc in picioare pe loc, poate asa le mai vine mintea la cap. ....QUOTE]

                          Parca vad scena... Ninge de 2 saptamani in continuu. De 3 zile ninsoarea s-a oprit, iar gerul nu mai conteneste. Soselele au devenit patinoare. Pe drumari ii doare la bascheti, iar guvernul e neputincios in fata crizei.

                          Stai la semafor cuminte si te uiti cum luceste pojghita de gheata de deasupra zapezii batatorite. Brusc auzi o busitura si te simti impins fara voie inainte... Zici merci ca n-a trecut nici o masina ca sa te ia in plin si te duci plin de furie la soferul masinii care te-a lovit... "Ma' nenorocitule, de ce nu ai ma' anvelope de iarna??!!" Ii umflii ochii si o falca... moment in care te mai linistesti pentru o clipa, si incepi sa analizezi pagubele...

                          Celalalt sofer vine spasit la tine... "... Am domne anvelope de iarna, dar am alunecat pe patinoarul asta... ca doar n-am senile"

                          Asta in versiunea Soft. In versiunea Hard, celalalt sofer vine la tine cu o bata de baseball
                          Ion eu am spus subiectiv asta. Ai inteles care era ideea. Si ca sa fiu sincer si eu umblu cu bata in masina n-am folosito pana acum si sper sa nici nu o fac. Nu prea imi place sa ma bag in scandaluri da cum ai spus tu stai cuminte la semafor si vine unu cu un junghi de dacie de prin '80, de mai, mai sa cada tabla de pe ea si iti da una, crede-ma ca iti vin toate spumele si se mai da si jos si spune scuza-ma am alunecat atunci chiar il iei la bataie.
                          ..::LOGAN 1.4 MPI AMBIANCE 2004::..
                          ..::KIA CEE'D 1.4 16V BEST 2008::..

                          Comment


                          • Imi aduc aminte de unu cu un BMW 760 la Predeal, un pic de fleoscaiala si a ramas intepenit. cutie automata, tractiune spate si cauciucuri de vara combinatia ideala.
                            Anul trecut la prima ninsoare pe A1 pana la Pitesti am intalnit vreo 20 de masini urcate pe parapeti si numai pe sensul meu.
                            Eu nu imi permit sa stau cu alea de vara pana cand ninge ca am de alergat in toata tara si nu se stie cand te prinde viforul.

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              Tocmai de astfel de ...teste vorbesc.Sa le faca frate sa le faca,oriunde se afla numai el.Si daca nu-i trece testul si te afli pe aproape, ai?
                              Eu vorbeam din punctul meu de vedere - mers intr-un loc fara circulatie (un teren viran, o parcare goala, etc) - si ma gandeam ca e de la sine inteles ca "testele" nu le faci in trafic.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • @ionutz.nit esti un copchil necopt la minte! Te crezi superior ca ai Logan cu gume de iarna? Sfatul meu este sa nu te arunci la bataie la nimeni... bataia doare si oamenii care gandesc ca tine merita batuti!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google