Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vitriol View Post
    Iancu, orice om din lumea asta, dupa ce si-a pus anvelope de iarna si iese cu ele in zapada, o sa incerce sa vada ce pot face in plus fata de alea de vara. Dupa ca va intra intr-o curba cu o viteza mai mare decat intra cu alea de vara, si va pierde controlul, o sa se lamureasca despre ce e vorba.

    Doar un idiot o sa mearga mai tare dupa ce va simti ca de fapt "Alba ca Zapada nu e chiar virgina". E de ajuns un singur derapaj ca sa stii ce poti face si ce nu.
    Nu prea esti coerent;curba,viteza mare.Unde in parcare ,curbe?
    Hai recunoaste ca ai vrut s-o "dregi".Noi intelegem ce scrii,nu ce ai fi vrut sa scrii.Dar,nu conteaza,noi sa fim sanatosi.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Prietene, eu am testat anvelopele in rond la Palatul copiilor. Pentru cei care stiu despre ce este vorba, acolo poti atinge 50 km/h si poti trage de volan.
      Chiar si in parcare la Carrefour/Cora/etc. Zic asa pentru ca deja e un loc comun. Cum da prima ninsoare, toti "testeaza" anvelopele acolo pana raman fara benzina.

      Dar stai ca sa ne intelegem: tu ce intelegi prin viteza mare? Ia da o pagina inapoi si mai citeste o data ce am scris.
      Last edited by vitriol; 14 November 2011, 21:24.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • bate si ti se va deschide : dosar penal

        parerea mea : prudenta, evitat pe cat se poate plecatul de acasa, CASCO la o firma serioasa si asigurare la fel. nu se stie cand poti fi tu cel vinovat si o sa spui la fel : scuze am alunecat...
        si mai ales foloseste pe cat se poate transportul in comun. cel putin sti ca in ambuteiaje nu consumi de la tine din rezervor combustibil. si inca ceva : in caz de inzapezire mai intai mijloacele de transport in comun sunt ajutate pentru ca este vorba de mai multi oameni decat intr-un turism
        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

        Comment


        • Originally posted by ionutz.nit View Post
          Vasile mi se pare normal ca toata lumea sa aibe cauciucuri de iarna, cum eu am putut sa fac un efort sa imi iau oricare poate, sau daca chiar nu se poate, sa numai circule iarna. Sa-ti spun si de ce? Pentru ca eu mi-am cheltuit un salariu pe cauciucurile astea ca sa intre un gibon cu gume de vara in mine? Pai il calc in picioare pe loc, poate asa le mai vine mintea la cap. Vorba lu samy in tara asta numai de frica se stie de vorba buna nu cred ca s-a auzit!
          Auzi ma Cichiceane, dar pana anul asta, cand nu fusesi obligat sa'ti dotezi supercaru' cu gume de iarna, cate salarii cheltuisi pe anvelopele astea? Nu stiu de ce, dar tind sa cred ca niciunul... mai exact, niciun leu.

          Numa' lupi d'astia moralisti vad ca apar, zi de zi...


          A, mai sunt unii care se lauda ca si'au cumparat cauciucuri de iarna, dar nu le folosesc "de acum" dom'le, ca se uzeaza prematur, ca's 8 grade ziua... ce conteaza ca's -2, noaptea?!


          Ipocrizia n'are granite, decenta e din ce in ce mai limitata.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • @Niki B... jos palaria si toata consideratia!

            Comment


            • Pai e bine asa , in curand o sa gasesti masina vandal;izata in parcare, pentru ca nu este echipata cu anvelope de iarna. Va fi o masura preventiva, nu cumva sa ai curajul sa pleci la piata fara gume de iarna.

              Comment


              • anul trecut fratimiu a plecat la munte. mergea pe DN si in Predeal iese din dreapta un taxi care ii sterge toata partea dreapta. avea RCA la Euroins care a motivat ca nu da nici un ban fiindca taxiul nu avea gume de iarna. ca si cum ai fi beat. scurt.
                CASCO sa traiasca

                Comment


                • Am mai spus: cititi cu atentie mare contractul CASCO pe care il aveti. S-ar putea sa aveti surprize mari in sensul asta. Si la CASCO iti baga aceeasi chestie: nu erai "conform".

                  Comment


                  • Asta este o prostie citita pe realitateatv, daca mie o sa-mi refuze CASCO-ul vreodata reparatia unei daune indiferent de situatie o sa fac masina dauna totala... Mintile slabe merita mulse de bani!

                    Comment


                    • Indiferent de situatie?Chiar si in cazul in care n-ai respectet semnalizarea la trecerea peste calea ferata?Si in cazul cand ai consumat bauturi alcoolice?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • @ vasile78 nu cred, defapt sunt sigur. daca ma pun sa caut un post serios al tau pe forumul asta nu o sa gasesc.
                        cu ce te ajuta sarcasmul asta dus la extrem ?

                        in anumite conditii, unde are cadru legislativ favorabil, RCA ul nu despagubeste daca nu ai gume de iarna. ati vazut vreo data semnele de pe marginea drumului cu masini derapand sau roti invelite in lanturi ? puneti mana si cititi codul rutier si intrebati la asigurari in ce fel se folosesc ei de semnele alea.

                        aaa e mai usor sa facem caterinca si bascalie decat sa ne documentam si sa explicam ce am citit acolo, ca sa intelegem cu totii si sa cunoastem legea corect pentru a o folosi in folosul nostru.

                        asa intra unul care nu cunoaste pe forum si se lauda ca bai a zis nea Vasile pe forum ca sunt idioti aia care pun caucucuri de iarna. si uite asa ajung forumurile sa fie considerate ca fiind cea mai tampita sursa de informatie.

                        Comment


                        • Originally posted by Niki B View Post

                          A, mai sunt unii care se lauda ca si'au cumparat cauciucuri de iarna, dar nu le folosesc "de acum" dom'le, ca se uzeaza prematur, ca's 8 grade ziua... ce conteaza ca's -2, noaptea?!
                          Domnu Niki_B, chiar daca noaptea sunt -2 grade, cel putin in Bucuresti nu am vazut zapada, gheata sau polei pe strazi.

                          Daca ar trebui sa plec maine la un drum mai lung, care trece prin zone de munte sau poate fi acoperit cu zapada, gheata sau polei, cu siguranta imi montez anvelopele de iarna inainte sa plec la drum.

                          Totusi chiar in lege scrie ca anvelopele de iarna sunt obligatorii pe drumurile acoperite cu zapada, gheata sau polei. OK, sunt de acord ca anvelopele de iarna sunt 7 grade asigura o aderenta mai buna pe asfalt uscat si asigura o distanta de franare mai mica decat cele de vara - dar totusi - sa nu fim mai catolici decat papa. Pana anul trecut unii nici nu stiau ce sunt alea anvelope de iarna, iar acum au ajuns un fel de avocati si caini de paza ai sigurantei pe sosele.

                          Sa nu exageram - sa pastram masura. Sigur, pentru cine circula zilnic cu masina si fie traseul il poate duce in zone cu zapada, sau se poate trezi peste noapte cu ninsoare care a acoperit soseaua - e foarte bine sa le aiba deja montate, ca sa nu mai piarda timpul cu schimbatul anvelopelor. (cel putin cei care stau la bloc, nu au garaj si nu au roti complete de iarna, nu e asa de simplu de schimbat - iar cand va da zapada va fi iar nebunie la vulcanizari)

                          Totusi nu trebuie creata o isterie - fiecare trebuie sa actioneze responsabil. Cel putin pana acum, iarna cu zapada, gheata si polei ne-a mai pasuit un pic
                          Last edited by ion_R5; 15 November 2011, 12:19.

                          Comment


                          • Asta mai tine si de educatie,acum n-o sa stau cu ochii pe meteo si pe cer sa vad daca ninge apoi sa fug sa-mi pun anvelopele de iarna ,dupa ce se topeste zapada le dau jos si poate asa m-or tine pana ies la pensie.De aceea nemtii sunt unde sunt si noi suntem unde suntem,aia cand a venit frigul isi pun anvelope de iarna ninge nu ninge ei sunt pregatiti,pe cand noi stam cu sublerul si masuram saptamanal sa vedem daca s-a uzat vreo 0,05 mm din anvelope.Sincer asta-i culmea zgarceniei si sa nu mai zic si altceva ca nu-i frumos ,aici pe forum.
                            Personal le-am montat la sf lui octombrie si le dau jos cand o fi cazul la inceputul primaverii.
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • si-a cumparat cineva de curand anvelope all season? si cat ati dat pe ele?
                              sigpic

                              Comment


                              • Pentru ce ar trebui sa-ti cumperi anvelope allseason? Un compromis periculos, la modelele de ...masa.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google