Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bine, diferentele sunt perceptibile doar la unele persoane, un utilizator normal nu ar face diferente intre G-Grip si Profiler 2, mai ales ca rezultatele sunt asemanatoare la franare pe uscat si ud (pe ud castiga Profiler 2). Lasand asta la o parte, pretul pe acel site e probabil cel mai bun pret de pe piata la ora actuala la marca asta de anvelope si merita cumparata pana in primavara, ceea ce sper ca o sa si fac.

    Comment


    • eu le-am trimis un mesaj la contacte ca vreau sa iau michelinurile dar i-am intrebat ce dot au. parca prea sunt ieftine si asta e romania.

      @ ham04. nu te cintrazic ca nu e cum spui dar ideea e ca review-urile sint facute de amatori si pe unele locuri (ex p1 cinturato in al doilea site de 3 utilizatori si in primul de unu singur care da 100% la toate aproape) de un numar ff mic de amatori. iar utilizatorii pot sa jur ca n-au mai incercat si altele ca sa aiba termen de comparatie. parerea mea ca daca vrei review intra la Adac.de
      Last edited by B997NDL; 18 November 2011, 15:37. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Corect, da sunt facute de diverse persoane si gradul de subiectivitate e ridicat, dar sa stii ca Goodrich are rezultate bune si in realitate, bine nu joaca in liga greilor, dar unele modele de la ei s-ar putea sa depaseasca unele modele de la marci binecunoscute, deci nu intotdeauna ne putem culca pe urechea ca daca scrie Bridgestone sau Michelin e cea mai tare, au si ei modelele lor mai slabute. Acum nici Adacul sa stii ca nu e asa obiectiv (a se vedea cazul Logan cand l-au rasturnat chipurile, plus ca ei sunt foarte severi din ce am vazut, poate prea severi si descalifica foarte usor multe anvelope). Personal eu sper sa-mi iau de vara Goodrich, la stilul meu de mers si la cat mai merg eu cu masina asta in ultimul timp sunt prea bune.

        Comment


        • Originally posted by ham04 View Post
          Bine, diferentele sunt perceptibile doar la unele persoane, un utilizator normal nu ar face diferente intre G-Grip si Profiler 2, mai ales ca rezultatele sunt asemanatoare la franare pe uscat si ud (pe ud castiga Profiler 2). Lasand asta la o parte, pretul pe acel site e probabil cel mai bun pret de pe piata la ora actuala la marca asta de anvelope si merita cumparata pana in primavara, ceea ce sper ca o sa si fac.
          compari o anvelopa sportiva cu una touring ...
          sigpic

          Comment


          • Comparatia era bazata pe pretul similar si nu ma intereseaza si nu stiu pe cati intereseaza ca e sportiva sau touring ci rezultatele obtinute si calitatea ei la banii aia.

            Comment


            • dar parca m-a pus pe ganduri Niki B acum i-ar o iau de la capat cu pusul in balanta ce credeti? mai bine bf goodrich profiler 2 sau g grip care sint amandoua cam la acelasi pret (a95 si 200) sau sa dau 267 p3 michelin energy saver. merita diferenta?!

              Originally posted by ham04 View Post
              Corect, da sunt facute de diverse persoane si gradul de subiectivitate e ridicat, dar sa stii ca Goodrich are rezultate bune si in realitate, bine nu joaca in liga greilor, dar unele modele de la ei s-ar putea sa depaseasca unele modele de la marci binecunoscute, deci nu intotdeauna ne putem culca pe urechea ca daca scrie Bridgestone sau Michelin e cea mai tare, au si ei modelele lor mai slabute. Acum nici Adacul sa stii ca nu e asa obiectiv (a se vedea cazul Logan cand l-au rasturnat chipurile, plus ca ei sunt foarte severi din ce am vazut, poate prea severi si descalifica foarte usor multe anvelope). Personal eu sper sa-mi iau de vara Goodrich, la stilul meu de mers si la cat mai merg eu cu masina asta in ultimul timp sunt prea bune.
              sunt intr-adevar f severi dar cred ca e bine. cat despre rasturnat: ce vrei sa zici?! ca se rastoarna altele inainte de logan?! nu prea cred. mie uneori in curbe mi se face frica parca e prea inalta. se inclina destul de tare si to ai senzatia ca... poate, poate
              Last edited by B997NDL; 18 November 2011, 16:36. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                sau sa dau 267 p3 michelin energy saver. merita diferenta?!
                Oh da! Merita diferenta fara doar si poate.
                Energy Saver sunt cam cele mai bine cotate anvelope de vara, la ora actala. Eu mai am de mers un sezon cu ale mele (Dunlop Sp Sport 01), dupa care imi voi lua Energy Saver, fara discutii.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Ca se inclina foarte tare asa e, dar am incercat eu la limita s-o stresez in curbe si sa stii ca nu se rastoarna asa usor, nu se poate compara la stabilitate cu alte masini din clasa compacta dar nici ele nu se pot compara cu ea la pret. Atunci a fost o farsa la ADAC cu rasturnatul s-a facut testul si la noi si a obtinut rezultate ok in testul elanului. Iar daca o mai tunezi putin cu niste suspensii sport, arcuri sport si niste cauciucuri cu balon mic si latime mare sa stii ca diferentele fata de varianta stock sunt mai mult decat sesizabile. Cat despre cauciucuri mai intreaba, mai vezi parerile, dupa review-urile de pe net Energy Saver sunt peste G-Grip si Profiler, proababil asa e si in realitate. Tu decizi in functie de bani, cantaresti bine lucrurile si ai sa vezi pana la urma.

                  Comment


                  • @ vitriol Multumesc! si eu ma gandeam asa dar vazusem ca pe linkurile alea erau cam umflate googrich-urile si cazusem pe ganduri totusi era bateria gratis cred ca trebuie schimbata la anul ca are 3 ani

                    @ ham04 nu contest ca n-ai incercat dar totusi cu morcov ca doar nu era sa te omori. ei au incercat in situatii limita. ca de aia ii zice testul elanului (ca tot traim in alaska ) pt ca se poate sa-ti sara ceva in fata, moment in care tragi din instinct de covrig si atunci se intampla

                    e clar ca sint peste. facute tot de ei dar goodrich e clasa economic. asa ca-ti poti imagina

                    am vazut multi pe aici si ma gandeam si eu. am mai avut polemici pe tema asta. faza cu arcurile si amortizoare cred ca e ok in curbe, dar desi o sa-mi atrag oprobiul piblic nu o data a trebuit sa urc o bordura ca sa parchez. plus ca se duc bucsile si pivotii, suspensia sport fiind mult mai tare. nu? nu stiu ce sa fac dar cred ca o las asa. parca sunt mai multe avantaje. mai franez in curbe

                    uite si aici michelin pe primil loc dar sunt cele de varf :pilot super sport . peste contisport contact si peste p zero.

                    Last edited by B997NDL; 18 November 2011, 16:58. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Nedeleule, nu compara visini cu prune. Michelin Pilot este alta mancare de peste. Eu ti-am zis ca Energy Saver sunt cele mai bune la "clasa" 185/65/15.
                      Pilot nici nu se fac pe dimensiunea asta.
                      A, daca esti genul care se agata de orice detaliu, indiferent daca are sau nu legatura cu ce vrei tu, doar ca sa te autoconvingi ca ai dreptate, iar e alta mancare de peste.

                      Cauta anvelope la dimensiunea 185/65/15 daca vrei ceva exact.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • yokohama, hankook, falken, kumho ??? va-ti uitat si la ele ??

                        Comment


                        • Originally posted by vitriol View Post
                          Nedeleule, nu compara visini cu prune. Michelin Pilot este alta mancare de peste. Eu ti-am zis ca Energy Saver sunt cele mai bune la "clasa" 185/65/15.
                          Pilot nici nu se fac pe dimensiunea asta.
                          A, daca esti genul care se agata de orice detaliu, indiferent daca are sau nu legatura cu ce vrei tu, doar ca sa te autoconvingi ca ai dreptate, iar e alta mancare de peste.

                          Cauta anvelope la dimensiunea 185/65/15 daca vrei ceva exact.
                          pai si cine te-a contrazis?! era vba ca se vehicula cum ca P zero ar fi cele mai bune. normal ca n-au ce cauta pilot pe logan nu incercam sa ma conving. singura pblm cu ele e ca nu sunt stralucite pe ud. si am dat peste un top unde nu stau prea bine. s-or fi inselat astia? aici am vazut ce tari sunt fulda ecocontrol. dar am senzatia ca nici astea nu se fac pe 15"



                          i-am intrebat de ieri ce dot au michelinurile la 267 si inca n-au raspuns. sa insemne ca or fi nashpa? adica vechi, state prin alte magazine? prea se lauda astia cu cele mai mici preturi
                          Last edited by B997NDL; 18 November 2011, 18:39. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • NDL - vezi ca esti intr'o oarecare eroare. Daca vrei sa te informezi asupra calitatilor unei anvelope, oricare ar fi ea, cauta review'urile facute pe dimensiunea dorita.

                            Intre o anvelope de 17" si una de 15", chiar daca sunt acelasi model, exista diferente de structura si compozitie.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Si o completare, profilul nu are eficacitate egala pe toate dimensiunile.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by Niki B View Post
                                NDL - vezi ca esti intr'o oarecare eroare. Daca vrei sa te informezi asupra calitatilor unei anvelope, oricare ar fi ea, cauta review'urile facute pe dimensiunea dorita.

                                Intre o anvelope de 17" si una de 15", chiar daca sunt acelasi model, exista diferente de structura si compozitie.
                                stiam asta dar pe dimensiunile de logan nu prea am gasit top-uri

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google