Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by slim_daddy40 View Post
    sa stii ca si eu am observat ca merge mai usor directia cu astea cauciucurile de iarna dar care o fi secretul?
    Cred ca merge mai greu directia cu astea de iarna, frecarea fiind mai mare. Alea de vara, pe frig merg ca unse pe loc, astea de iarna au aderenta.

    Cand spui ca odata la 3 luni faci o presiune si esti sigur ca-i cea recomandata si dupa 3 luni..............da-mi voie, in cazul in care n-ai azot in anvelope.

    Comment


    • Originally posted by Seba View Post
      basmul ala cu tocitul de ce nu-l cititi tot, doar prefata? gumele de iarna se uzeaza purtate vara, la 60 de grade, nu cand afara sunt sub 7 grade, cand toti producatorii le recomanda din cauza ca guma de vara devine un fel de plastic cu aderenta ca o vaza de flori pe un fier uns...
      corect.
      am un vecin care si-a lasat pe masina gumele de iarna-vara trecuta, din super comoditate (combinat cu putina prostie). Desi nu a mers mult cu ele in vara, acum zici ca au fost purtate vreo 20-25.000km ele fiind relativ noi, s-a dus practic jumate din carnea lor(nu ma refer la indicatorul de uzura ci efectiv la striuri), si am vazut asta treptat pt. ca masina lui e parcata alaturi. In schimb acum nu a mai trebuit sa plateasca 100ron ca mine la vulcanizare, e si asta un avantaj

      Comment


      • si eu constatat o directie mai usoara dar in acelasi timp am remarcat si senzatia de barcuta pe valuri. tot timpul am senzatia ca ma leagana ...
        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Cred ca merge mai greu directia cu astea de iarna, frecarea fiind mai mare. Alea de vara, pe frig merg ca unse pe loc, astea de iarna au aderenta.

          Cand spui ca odata la 3 luni faci o presiune si esti sigur ca-i cea recomandata si dupa 3 luni..............da-mi voie, in cazul in care n-ai azot in anvelope.
          Tine si mai mult de 3 luni presiunea iar asta cu azotul e o mare abureala, dar mare de tot. Aerul din atmosfera are aproape 80% azot, deci orice ai face azot ai la greu in roti iar aia cand iti ia sume aberante doar sa faca "presiune azot" te trag in piept maxim, iti baga cateva procente de azot in plus fiindca nu este un mediu controlat si intra aer ca din atmosfera cand baga compresorul, cand il scoate. Deci sa dai cateva ZECI de LEI pentru 5% mai mult azot e cel putin HILAR si nu face mai nimic, e placebo.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • [QUOTE=mr.K;1114289]Cred ca merge mai greu directia cu astea de iarna, frecarea fiind mai mare. Alea de vara, pe frig merg ca unse pe loc, astea de iarna au aderenta.

            Din contra directia merge mult mai usor cu anvelopele de iarna decat cu cele de vara, nu pot sa explic de ce, probabil din cauza cauciucului moale si asta nu am observat-o doar eu.

            Comment


            • Mda,,asta cu directia mai usoara am observat-o si eu imediat!

              Comment


              • Ale mele (bfg g-force winter) au zgomot de rulare mai mic decat kormoran si directia, lafel ca la voi, mai usoara, in schimb masina e mai lipsita de vlaga, e diferenta mare de greutate intre aliajele cu anvelope 195/60 r15 de vara si tablele cu anvelopele de iarna dimensiuni stock, am observat treaba asta "la mana" cand le-am inlocuit.

                Comment


                • merge mult mai usor. de cand am pus michelinurile de iarna mi se pare ca merge chiar prea usor.

                  Comment


                  • Originally posted by bad_hrc View Post
                    Ale mele (bfg g-force winter) au zgomot de rulare mai mic decat kormoran si directia, lafel ca la voi, mai usoara, in schimb masina e mai lipsita de vlaga, e diferenta mare de greutate intre aliajele cu anvelope 195/60 r15 de vara si tablele cu anvelopele de iarna dimensiuni stock, am observat treaba asta "la mana" cand le-am inlocuit.
                    Daca e lipsita de vlaga verifica presiunea in pneuri ca acelasi sentiment l-am avut si eu su dupa ce am facut presiunea s-a schimbat situatia.

                    Comment


                    • Pai cu alea de vara mergeam cu 2,5, astea cred ca au 2,2. Am de gand sa-mi cumpar un compresor ca de fiecare data cand plec de la vulcanizare cu "presiunea facuta" am presiuni diferite in fiecare roata :| Stiu ca temperatura influenteaza presiunea dar nici in halul asta.

                      Comment


                      • avand in vedere ca iarna se apropie de sfarsit o rugaminte am si eu.
                        aveti idee unde sunt acum reduceri pentru anvelope de vara?
                        ma intereseaza ceva de calitate pe 15. multumesc !
                        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                        Comment


                        • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                          avand in vedere ca iarna se apropie de sfarsit o rugaminte am si eu.
                          aveti idee unde sunt acum reduceri pentru anvelope de vara?
                          ma intereseaza ceva de calitate pe 15. multumesc !

                          Comment


                          • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                            avand in vedere ca iarna se apropie de sfarsit o rugaminte am si eu.
                            aveti idee unde sunt acum reduceri pentru anvelope de vara?
                            ma intereseaza ceva de calitate pe 15. multumesc !
                            Au trecut 3 saptamani din iarna, nici nu a inceput bine. Unde stai tu de se apropie de sfarsit ?
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • asta incerc sa imi impun sa cred avand in vedere ca drumarii vor fi luati pe nepregatite si vom fi pe cont propriu. eu chiar depind de masina zilnic, si imi este groaza de ce va urma.
                              de fapt incerc sa gasesc o oferta buna pentru ca in primavara sunt nevoit sa inlocuiesc anvelopele din cauza ca au facut acel "solz de peste" si vibreaza ca naiba volanul la peste 120km/h.
                              a fost un spirit de gluma nevinovat.
                              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                              Comment




                              • astea le-am comandat acum. am vazut ca au review-uri f bune si pret si mai bun

                                Will the BFGoodrich gForce Profiler 2 suit your car? Find the best tyre for your car read 24 reviews for the BFGoodrich gForce Profiler 2 and compare to other High performance tyres at tyre reviews
                                Last edited by B997NDL; 24 November 2011, 01:31. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google