Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc pentru informatii dar stiam. Legislatia insa nu prevede nimic din punct de vedere al temperaturii. Chiar daca erau 0 grade dar asfaltul era perfect uscat, nu iti dadeau amenda.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Problema e ca nu iti dai seama cand va veni ultima zapada.Poate sa ninga la inceputul lui martie.Acalmie pana la sfarsitul lui aprilie dupa care vreo 3-4 zile de ninsori.Daca ai doua seturi e simplu.Le pui de cate ori ai ocazia.Pentru cei cu schimbatul anvelopelor e mai greu.Cel mai sigur le schimba in mai.

      Comment


      • Pareri bfg g-force winter dupa o tura prin cartier:
        - asfalt ud, blana cat cuprinde, zici ca sunt 25 de grade afara, greu intra abs.
        - flescaraie, singuru moment in care a rupt aderenta a fost in momentul in care am accelerat agresiv in tr. I pe la 5000 rpm unde e puterea maxima, in rest merg fara stres, franeaza si accelereaza ca pe asfalt ud.
        - pe zapada afanata si zapada care inca se compacta cand treci peste ea dar este partial inghetata (in parcare) rupe aderenta la accelerare brusca dar frana greu se blocheaza.
        - asfalt inghetat peste care este un strat de zapada (adica starea in care sunt toate strazile principale din dr. taberei la ora asta) aluneca destul de tare e ca si cum ai merge pe gheata/polei, prinde zapada dar aluneca pe gheata de sub, acelasi lucru se intampla si la plecare si la frana deci frana de motor e SFANTA.

        Comment


        • Am plecat si eu de acasa din Rahova pana pe Maica Domnului pe la Lizeanu pe la ora 18 si m-am intors pe la ora 20.30
          Am mers in mod special pe stradute unde era zapada mai mare iar pe bulevarde unde incepuse sa inghete bine rau de tot apa am tot testat anvelopele astea in mai multe moduri.

          Pareri cu Michelin A4:

          ---Asfalt ud...nici o treaba
          ---Pe flescaraie ...nici o treaba iar abs-ul intra foarte greu la franari bruste si mai violente ca sa zic asa
          ---Pe zapada afanata de vreo 30/40 de cm..nici o treaba aderenta excelenta
          ---Pe gheata plecam lejer dupa loc si doar la o franare mai brusca intra abs-ul iar la franare normala masina se oprea fara probleme
          ---Pe stradutele dintre blocuri unde e jale mare si se stie ca sunt numai sleauri combinate cu zapada inghetata si gheta la propriu am mers iarasi fara probleme.
          ---La plecarile din rampa sau mai exact cand am venit dinspre rondul de la George Cosbuc spre Liberty Mall si am inceput sa urc ,am urcat fara probleme mai ales ca acolo era o combinatie de gheata in toata regula pe carosabil si deabia in urma mea era o masina care imprastia material antiderapant.

          Deci cine are bani de astea le recomand inca odata cu caldura. Eu unul sunt foarte multumit de ele si le-am tot testat in felul asta ca sa stiu pe viitor pe ce sa ma bazez si sa vad cum se comporta masina in diferite situatii intalnite pe carosabil.

          Ps,,,cele mai multe situatii grele se intalnesc la iesirile de pe stradute,stradute ce dau in bulevarde si sunt "astupate" ca sa zic asa de zapada data de plugurile de dezapazire intr-o parte a strazii..sau la iesirile din parcarile laterale unde iar multi au probleme tot din cauza zapezii date de masinile alea.
          Eu unul nu am avut probleme deloc cand am trecut prin aceste mormane de zapada din capatul stradutelor sau al parcarilor !
          Last edited by Ivan Marian; 26 January 2012, 22:56.

          Comment


          • Tigar Winter

            Niste cauciuri de porc.
            Pe flescaraie - mers cu grija sa nu derapez.
            Pe polei -idem
            Pe gheata de abia am plecat de pe loc.
            Pe zapada -au fost cat de cat ok dar nu au iesit cu nimic in evidenta.

            NU LE RECOMAND. Cu prima ocazie le schimb.

            Comment


            • Riken se incadreaza cu succes in ce a zis @bodanel. Le recomand celor dornici de aventura
              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

              Comment


              • Am 2 bucati Firestone Winterhawk 2 EVO(noi) pe fata. Am mers prin oras, pe jos inghetat cu un praf fin de zapada - foarte alunecos, frana excelenta (abs-ul intra doar la franare puternica), pe accelerare derapa putin de tot. Pe spate 2 Continental WinterContact TS 810(second), multumit si de ele. Am fost la Cora si am incercat sa derapez cu spatele, nu am reusit, accelerare normala in cerc fara frana de mana. Foarte multumit de alegerea facuta.
                Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                sigpic

                Comment


                • (DUNLOP SP Winter Sport 3D 185/65 R15 88T - pe fata, Motrio - pe spate)
                  La 7.40 am iesit din terenul viran din fata blocului (parcarea era ocupata). Zapada de 30 de cm, am iesit usor, fara lopata sau nisip. Am folosit lopata in parcarea de la serviciu, dupa ce ma infipsesem inconstient in zapada. in 2-3 minute, rezolvat.
                  Caracal-Craiova azi, dus la 11.30, zapada pe 90% din drum, intors la 14.45, aproape negru asfaltul pana la Leu. La dus, precaut, am mers cu 60-70, o singura data am simtit ca ma fura drumul. La intors am mers cu 70-80, intins, nicio problema. Sunt foarte multumit.
                  Urmeaza Caracal-Cluj, sambata. Daca se ingroasa gluma, luam trenul. A fost cineva pe Valea Oltului? Cum se prezinta?

                  Comment


                  • azi am avut ocazia sa vad ce pot si anvelopele mele marca PIRELLI WINTER CARVING EDGE.
                    au intrat in a patra iarna si imi era teama ca si-au pierdut din proprietati dar am fost placut surprins sa constat ca se descurca foarte bine si pe zapada batatorita si pe zapada afanata. sunt un pic cam zgomotoase dar isi fac treaba.
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • eu am sava eskimo hp , le-am pus de noi la 15 noiembrie. am ~4000km prin nameti, gheata, oras, exterior . sunt foarte bune , pe caddy tatalui meu sunt dunlop 4d si acestea sunt foarte bune dar mai scumpe semnificativ. sa vedem peste 2-3 ieri acum cu anvelope noi cred ca toti ne descurcam fara probleme.

                      Comment


                      • Eu am 4 buc DUNLOP SP Winter Sport 3D, dot 2010, este a doua iarna cu ele si sunt foarte multumit

                        Comment


                        • Domnilor, sa le dea CineOFiSus sanatate astora care au dat legea cu anvelopele de iarna, ca mult bine (cu forta, cu neforta) au facut!

                          Comment


                          • Au facut bine, dar se putea si mai bine. Adica sa se stabileasca si perioada in care sunt obligatorii. Mie mi se pare solutia cea mai buna.
                            Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                            sigpic

                            Comment


                            • Perioada ar fi fost o prostie. Anvelopele de iarna se folosesc cand vremea o impune nu dupa calendar. Cum a fost acum in noiembrie, la ce sa folosesc anvelope de iarna cand afara sunt 15 grade ?
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Mi-ar place si mie sa la folosesc doar cand vremea le impune, ideal ar fi sa le schimb ca pe manusi. Oricum prinzi temperaturi peste 7, chiar si de 15 indiferent cand le montezi. Dar probabilitatea sa ta prinda "iarna" e mai mare daca le folosesti la liber decat daca le folosesti intr-o perioada - gandind pentru toti nu individual. Gandind individual fiecare se descurca cum poate.
                                Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google