Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by CataFOF View Post
    ooo tu soferule !
    dar ce face soferul din tine cand nu poti pleca de pe loc ? sau cand apesi frana si nu se opreste ?
    da, stiu rezolvarea , mergi cu tr 2 cu 20-30km si ingreunezi traficul , stiu , sunt multi ca tine .
    De mucosi care au permis de 6-7 ani sunt satul ! Eu am de aproape 30 de ani si cand mi-am luat permisul nici nu se pomenea de cauciucuri de iarna. Si culmea...si pe atunci erau ierni napraznice.
    Nu circul prin parcare, am fost si la munte, nu o data, pe zapada cu cauciucuri de vara si nu am ramas impotmolit.
    Tare as dori sa cunosc diferenta gramaticala dintre CONDUCATOR AUTO si SOFER in afara de a demonstra cat de plini de cultura lingvistica suntem.
    Din punctul meu de vedere, pe primul loc este sofatul (pardon...condusul), iar mult mai tarziu tipul de anvelope, caci daca esti neindemanatic, poti sa ai roti metalice cu crampoane sau senile, ca tot apari la stirile diminetii.

    Comment


    • Originally posted by CataFOF View Post
      da, stiu rezolvarea , mergi cu tr 2 cu 20-30km si ingreunezi traficul , stiu , sunt multi ca tine .
      ti`am scris mai sus , nu stiu daca ai observat, si eu sunt satul de bosorogi ca tine care incurca traficul , sa mergi cu 20km/h nu inseamna soferie , ci prostie.
      tu esti un fel de ceac noris al romaniei sa inteleg.

      ps. acuma zeci de ani cand aveai matale permisu` , nu erau masini cu zecile.
      cand parchezi sunt sigur ca nu te bagi in zapada afanata de frica plecarii.

      Comment


      • Originally posted by stefanel View Post
        De mucosi care au permis de 6-7 ani sunt satul ! Eu am de aproape 30 de ani
        Off;
        Cum ai reusit sa obtii permisul la varsta de 15 ani?
        On;
        Nu am folosit pana acum anvelope de iarna, nu pentru ca nu le-am recunoscut utilitatea ci pentru ca nu eram dispus sa aloc suma asta, noroc cu Ordonanta.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • BF Goodrich g-force winter se descuraca excelent; multumit de alegerea facuta. le recomand

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Off;
            Cum ai reusit sa obtii permisul la varsta de 15 ani?
            Pai omul a condus de la 15 ani cu permis SPECIAL pt minori si apoi de la 18 ani a trecut la profesionisti De aici si aerul superior pe care il are pe acest topic !

            De mucosi care au permis de 6-7 ani sunt satul !

            Comment


            • Prin ianuarie ma gandeam ca mi-am luat cam degeaba cauciucuri de iarna,acum e alta treaba.
              stefanel,declaratia ta e cireasa de pe tort!
              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

              Comment


              • A exagerat el nițel, dar are dreptate omu', asta e. Nu degeaba au pus ăștia tot felul de sisteme ABS, ESP etc. etc. Erau nevoie fiindcă șoferii au devenit din ce în ce mai proști și, mai ales, iresponsabili, cu bunăvoința autorităților, firește. Păi uitați-vă la puștanii ăștia ce pun mâna pe mașina lu' tăticu' sau cea luată de tăticu' că a luat bacu' (cu nota minimă, evident). Ți-e și teamă să mai mergi lângă axul drumului. Ba te flășuiește mârla din spate, ba poți fi acroșat de diliul de pe contrasens. Și așa e, poți să ai și mama anvelopelor de iarnă, dacă nu simți mașina, degeaba... Dar niște anvelope bune te scapă dintr-un necaz chiar și atunci când nu ești tu musai vinovat.
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • [QUOTE=stefanel;1175028]Eu am de aproape 30 de ani si cand mi-am luat permisul nici nu se pomenea de cauciucuri de iarna. Si culmea...si pe atunci erau ierni napraznice.
                  QUOTE]
                  Au fost si atunci ierni napraznice, sunt si acum, insa sa NU recunosti avantajele anvelopelor de iarna inseamna ca, de exemplu, ai putea sa renunti si la calculator si la telefonul mobil, ca doar nu existau nici ele acum 30 de ani ... !
                  Lasand gluma la o parte, diferenta este mai mult decat evidenta (uriasa chiar), cum la fel de evident este si faptul ca pe gheata, indiferent de marca, anvelopele de iarna isi arata si ele limitele !
                  Din pacate asa suntem noi romanii ( nu chiar toti ), noi le stim pe toate, mie nu mi se poate intampla nimic, nu am nevoie de asa ceva, cei 30 de ani de cand am permisul ma apara de orice pericol, etc. !
                  P.S De la un mucos cu 4 ani mai mic decat Dvs !
                  On Topic : Foarte multumit de Motrio, raport pret calitate bun, isi fac foarte bine treaba !

                  Comment


                  • Ierni naprasnice erau si pe timpul lui Ceashca,numai ca atunci masinile era zeci si acum sunt sute de mii si nu aveau toti manelistii permis de conducere.Un adevarat SOFER respecta in primul rand legea si pe cei din trafic.
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • mai presus de toate , un SOFER respecta sfaturile autoritatilor de stat acasa, ca nu este vreme de plimbat la mall.
                      Ampt , nu ai de unde sa sti matale , ai degeaba 41 ani daca nu esti SOFER

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Off;
                        Cum ai reusit sa obtii permisul la varsta de 15 ani?
                        On;
                        Nu am folosit pana acum anvelope de iarna, nu pentru ca nu le-am recunoscut utilitatea ci pentru ca nu eram dispus sa aloc suma asta, noroc cu Ordonanta.
                        Limba romana este mai grea pentru unii ! Mai grea decat carnea de porc ! Am scris APROAPE 30 de ani ! Dar pentru unii...de unde nu este, nici cel de sus nu cere...!
                        Iar in ceea ce priveste legislatia...mai usor...priviti din punct de vedere economic si mai putin legislativ.

                        Comment


                        • Aha , deci va sa zica eu am anvelope de iarna de aproape 5 ani; 2011, 2012...
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                            Cand o intra unul pe o zapada ca aia cu anvelope de vara pe acolo sa vina sa ma anunte.
                            Anvelopele sunt Michelin A4 si acolo era o combinatie de zapada veche de saptamana trecuta,combinata cu zapada actuala,flescaita putin si cu POLEI pe deasupra de la ploaia de aseara. Dupa cum se vede eu am intrat primul acolo din strada si numai erau urme facute de nici o masina inaintea mea!!!

                            Sa vad ce zice SOFERUL PROFESIONIST de la 15 ani !! Cum ar intra el pe acolo fara sa ramana suspendat ?

                            Comment


                            • Iar in ceea ce priveste aerul superior...nici vorba, accept sfaturi de la oricine. Dar sa NU UITAM ca acum 27 de ani (deci nu 30...spre multumirea unora) pentru a lua permisul se dadea testare psihologica, testare in poligan si mersul pe timpul noptii. Nu orice redardat sau analfabet putea sa ia permis. Nu mai vorbim de spaga ! Principalii vinovati de cresterea numarului de accidente rutere sunt cei de la permise, care au dat permise oricui a adus o plasa cu castraveti...a se vedea cazurile de la arges, constanta, caras s.a.m.d. Ei sunt bine merci, condamnati cu suspendare, iar pericolele pe drumuri !
                              Asa ca...mai usor cu priceperea la volan !

                              Comment


                              • Mai omule,,noi am inteles ce vrei sa spui,,dar nu vii tu acum ca sa REINVENTEZI anvelopa de iarna si sa spui ca nu isi are rostul.
                                Eu te intreb si te rog sa imi raspunzi sincer: ai fi intrat tu cu anvelope de vara intr-o asemenea zapada , zapada ce era pana sus la bara fata?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google