Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mersi. banuiam eu ca de aia...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • eu am continental ts 830 de 185/65/15 si sunt multumit de ele

      Comment


      • normal ca esti. sunt f bune. voiai sa te lauzi? glumesc. no offence !

        Comment


        • Am ramas fara adidasi de vara...Deci ma gandeam sa iau acum poate ca sunt mai ieftine.Totusi nu stiu ce sa fac,daca sa iau 185 sau 195 (/65 R15).
          Voi ce anvelope aveti,ce imi recomandati?
          sigpic

          Comment


          • Legale. Adica 185/65/15. Ofertele din martie-aprilie pot sa fie mai bune la pret decat ce e acum pe stoc. Eu cel putin, asa am gasit cand am cumparat si am facut bine ca nu m-am grabit.

            Comment


            • Dimensiunea stock, de ce ai vrea/avea nevoie 195?
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Daca tot vrei sa intri in ilegalitate iei un 195/50 55, 195/65 nu are logica sa iti iei.
                sigpic

                Comment


                • Ca am mers cu un Logan de la munca de la tata si are 195 si am senzatia ca sta mai bine pe curbe fiind mai late + ca mi-ar prinde bine putin mai late ca daca tata se duce la peste prin sleauri o idee mai late sunt mai bune.Nu e batut in cuie d-asta v-am si intrebat.Deci nu are rost sa cumpar de pe acum sa mai astept nu?
                  Problema e ca nu vrea sa stau prea mult cu astea de iarna...nu mai am anvelope deloc de vara...Doar nu circul cu astea de iarna pana in aprilie...D-asta si ziceam daca sa iau acum sau la primavara.
                  sigpic

                  Comment


                  • Si eu am crezut ca daca-i pui anvelope mai late sta mai bine. Am mers cu un Logan cu anvelope pe 205 si statea mai bine in curbe, dar nu te dadea pe spate. Apoi mai e riscul ca te prind astia de la ARR si dai de bele cu anvelope neomologate. Pt stabilitate trebuie schimbate amortizoarele si arcurile, dar chiar si asa nu o poti transforma intr-un Evo. E din nascare prost conceputa masina, nu e facuta pt adrenalina, e facuta doar sa te care intre doua locatii.

                    Comment


                    • Nu's numai mai late, ci si mai inalte.

                      Astfel, 65, reprezinta procent din latimea anvelopei, respectiv 65% din 195 care este > decat 65% din 185.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • stabilitate

                        Cat de mare sa fie stabilitatea in curbe cu 195, 205? Chiar conteaza diferenta, facem F1 sa scoatem 0,01 secunde pe plus. Marimea mai mare la anvelope se pune (ca si la xenoane) doar pentru decor.
                        Last edited by Atinge Dragos; 8 February 2012, 15:12.
                        Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                        sigpic

                        Comment


                        • Proasta informare

                          185/65/15
                          185 inseamna latimea anvelopei
                          65 inseamna inaltimea anvelopei de la janta la calea de rulare
                          15 Inseamna diametrul jantei pe care se poate pune anvelopa

                          Pune masura din talon pentru ca amenda este mare.
                          sigpic
                          Batranu'

                          Comment


                          • 65 inseamna inaltimea anvelopei de la janta la calea de rulare
                            NU inseamna inaltimea in marime absoluta, ci procentuala.

                            Adica 65% din 185.

                            LE> acum vazui ca a explicat Niki mai complet ca mine.

                            Comment


                            • Parerea mea dupa ce am mers cu stock versus 195/60/r15... nu merita, stabilitatea e aceeasi, tot barcuta, daca vrei stabilitate iei 195/50 cum a zis @yrman sau ce dimensiune vrei tu dar sa fie cu talon mai mic, de acolo o sa ai stabilitate, atata timp cat pastrezi acelasi diametru al rotii mari imbunatatiri nu vei simtii.

                              LE: Uite aici un comparator de roti care imi place mie.

                              Comment


                              • uite unul mai usor de folosit. http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

                                la 195 latime trebuie sa fie 60/15". si da, 60-65...etc reprezinta procente din latimea anvelopei. deci 65% din 185 e aproximativ egal cu 60% din 195 asa incat sa nu dea mari diferente pe kilometraj. nu sunt acceptate diferente mai mari de 3%. baga dimensiunile in calculatorul de pe link si vei vedea.

                                dar cauciucul mai lat va creste consumul si nu cred ca e o mare imbunatatire

                                treaba cu politia nu cred ca e o problema din 2 motive:
                                1. diferenta e greu sesizabila. un cm in latime in timp ce talonul e aproximativ egal.
                                2. pe ei cred ca ii intereseaza mai mult dimensiunile jantelor. alea fac obiectul omologarii rar, nu un cauciuc cu un cm mai lat.
                                dezavantajele sunt ca va creste putin cosumul si un pret ceva mai ridicat al anvelopelor.
                                Last edited by B997NDL; 9 February 2012, 06:12. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google