Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La ce zapezi sunt pe strazile laterale eu zic ca niciun cauciuc nu mai face fata pe logan, oricat de scump/premium ar fi el . Pur si simplu nu mai tine de cauciucuri cand zapada depaseste nivelul proiectoarelor
    Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

    Comment


    • la zepezile care sunt in tara nu prea mai ajuta anvelopele
      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

      Comment


      • Astazi era sa raman pe burta pe una din strazile situate intre str. antiaeria si margeanului, era coada pe antiaeriana si am zis sa-mi incerc norocul, bine ca mi-am dat seama la timp ca daca mai inaintez am sanse sa raman acolo asa ca m-am intors inapoi. Cateva strazi mai incolo erau 3 masini blocate.

        @bossache, daca zapada este afanata ai sanse sa mergi prin ea, doar sa fie 5-10-15 metri prin care trebuie sa treci daca vorbim de 100m s-ar putea sa ai de dat la lopata.

        Comment


        • tot ascult pe statia CB profesionistii care sunt echipati regulamentar si sunt blocati in trafic. sarmanii au vignete platite pentru o saptamana si sunt tinuti pe dreapta din cauza ca se "degajeaza" traficul. de ce mama dracului nu pleaca doua trei pluguri in fata apoi coloana de camioane? nu ar avea timp sa se inzapezeasca imediat carosabilul...
          unul avea un transport de pasari si era tinut de doua zile blocat intre ciorani si urziceni. spunea ca o sa ajunga cu un transport de mortaciuni la destinatie...
          acum ar trebui sa se vada "cotizatiile" noastre sub forma de taxe si vignete, sa se vada ce se munceste ... pe slanic prahova - plopeni - ploiesti trec pluguri destule dar cu lamele cat sa nu atinga zapada se mai scot si ei la combustibil, mai fac un ban la iesirea din tura .
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
            la zepezile care sunt in tara nu prea mai ajuta anvelopele
            Chiar eram curios care si cu, ce se mai lauda

            In alta ordine de idei, zapada cazuta nu prea mai face distinctie intre masina cu roti pe 13 si "inguste" si masina cu roti pe 15. Pentru mine a cazut mitul ca daca ai matiz, solenza, dacia sau tico treci mai usor prin zapada fiind rotile "inguste", din contra tocmai aia aveau probleme ca nici nu puteau circula pe strazi. In schimb cam orice e pe 16-17 merge fara probleme pe acolo pe unde nici papucul 4x4 nu trece.

            Comment


            • matizul pe zapada nu are stabilitate si nu cred ca este din cauza anvelopelor, ci pur si simplu din cauza masinii (prea usoara, prea slaba la performante de orice gen).
              cele mai bune anvelope sunt cele sub numele FOOT
              sigpic

              Comment


              • Cu anvelopele de iarna Motrio am mers ieri pe zapada aia mare dintre blocuri si am reusit sa bag masina in parcare.

                Era zapada din aia tocata pana la prag (jos, unde pui cricul) - iar sub zapada tocata era zapada din aia mai veche, batatorita si chiar transformata in gheata. M-a surprins placut si Loganul si anvelopele, fiindca am trecut destul de usor. Altii cu Aveo, Opel Astra B s-au chinuit destul de tare - fiind mai joase. Cel mai nasol a fost unul cu Cielo, care era destul de jos.

                Buna garda la sol a Loganului.

                In parcarea imprejmuita, era stratul de zapada nins proaspat (afanata) tot asa pana la prag - si am intrat cu Loganul tot asa foarte bine. Dupa aia i-am facut loc la lopata foarte elegant, fiindca nici masina nu m-a lasat in zapada
                Last edited by ion_R5; 14 February 2012, 15:41.

                Comment


                • Zilele astea, tot mergand pe drumuri abia desfundate, pe la tara, am ramas placut impresionat de felul cum "muscau" din zapada anvelopele; pur si simplu se simtea o vibratie ritmica, transmisa pana in zona bordului, ca aceea care ti-o da un motor puternic, a trenului fata care se incapatana sa patineze.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                    matizul pe zapada nu are stabilitate si nu cred ca este din cauza anvelopelor, ci pur si simplu din cauza masinii (prea usoara, prea slaba la performante de orice gen).
                    cele mai bune anvelope sunt cele sub numele FOOT
                    FOOT sa fie dar neaparat M+S )))))
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • pana una alta cei mai multi merg pe FOOT-ui iarna ma-sii

                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      Zilele astea, tot mergand pe drumuri abia desfundate, pe la tara, am ramas placut impresionat de felul cum "muscau" din zapada anvelopele; pur si simplu se simtea o vibratie ritmica, transmisa pana in zona bordului, ca aceea care ti-o da un motor puternic, a trenului fata care se incapatana sa patineze.
                      adevarul e ca Loganul 16 v e o adevartata bestie.
                      Last edited by B997NDL; 14 February 2012, 15:47. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • adevarul e ca Loganul 16 v e o adevartata bestie
                        Zise unul cu anvelopele Michelin in parcare.

                        Am facut o schimbare, am pus pe fata la Logan, 2 anvelope Debica Frigo care imi ramasesera din vechiul set.
                        Pe zapada mare, se comporta mai bine decat Kleber Hrisalp. Am pastrat Kleber pe spate. Cand se mai restrange zapada, pun Kleber si pe fata, ca se comporta mai bine decat Debica pe drum inghetat, umed sau cu zapada mica si tasata.
                        Last edited by mr.K; 14 February 2012, 15:54.

                        Comment


                        • Atras de zgomotul unei masini cu motorul turat (acum 2 minunte), curios ma uit pe geam si vad un logan albastru care se chinuia sa intre in parcare. Avea niste "ciorapi" peste anvelope; tare l-a mai chinuit saracu motor. Banuiesc sa fi avut si anvelope de iarna altfel ar fi riscat amenda, ma intreb; cu ce -l ajuta husele alea, din moment ce majoritatea masinilor din aceasta zona s-au descurcat onorabil fara.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • pentru ca: ce face omul face si maimuta
                            sigpic

                            Comment


                            • bre nea K : ai dreptate matale, in legatura cu debita, mananca tot ce inseamna zapada, am iesit din portiuni de jumatate de metru, pur si simplu ma doare la basca. Tre sa ai grija doar pe sleaurile deja formate cu gheata sub zapada, acolo poti sa ai si mama cauciucului ca e fix 0 .
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • @Iancu Mic
                                nu poti sa stii de damb de gheata o fi avut la roti. si alea chiar sunt bune daca sunt adevarata, nu facaturi ca e plina piata de ele.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google