Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu avea frate nici un damb ; e numai zapada foita de masini; dimineata am deszapezit cu vecinii.Practic el se ducea inainte inapoi, ba ii fugea spatele ba fata; nedumerirea mea era de eficienta acelor ciorapi peste anvelope de iarna.
    Intre timp masina a plecat; nu spun ce foiala la iesire.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Parerea mea e ca nu avea anvelope de iarna si a zis ca face treaba cu ciorapii aia.

      Comment


      • si pe zapada moale spre topita, ciorapii aia se cam incarca si nu mai sunt asa eficienti. sunt f buni pe polei

        Comment


        • Mai degraba cred asta; altfel dupa ce dai, sa zicem 1200 ron pe anvelope de iarna, de ce ai mai cumpara ciorapii aia. Ma rog, poate avea ceva SH de care nu era multumit.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • ce faci acum cu anvelope de iarna?! am iesit aseara cu un prieten cu astra h. are goodrich de iarna si aseara montase si lanturile si de abia am iesit de pe stradute. la intoarcere a rupt si un lant. si are sute de mii de km si conduce f bine.
            la ce a fost in bucuresti nu te mai ajuta nicio anvelopa de iarna.
            Last edited by B997NDL; 14 February 2012, 18:26.

            Comment


            • Exceptiile nu fac regula; cele de vara, erau "topite" demult.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • de ce exceptii vbesti? vobim aiurea. n-auzi ca aseara puteai sa ai ce anvelope voiai ca nu conta.. poate daca aveai senile. daca ai ai de intrat pe stradute, pe sleauri... alea de iarna fac si ele ce pot dar in conditiile alea nu mai puteau sa faca mai nimic.

                Comment


                • Am inteles. De cate ori pe an ai astfel de situatii? De aceea am zis ca sunt situatii exceptionale, in rest sa nu negam utilitatea anvelopelor de iarna; fac si ele ce pot pe asemenea conditii extreme. Oricum mai bine CU, decat FARA.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • nu a negat nimeni asta. acum ne-am clarificat.

                    Comment


                    • Asta e primul an, in care folosesc cauciucuri de iarna, (conduc din 95, iar Loganul din 2006), si pot afirma, ca sunt "socat" cat de bine am putut merge, mai ales siguranta pe care mi-au conferito. Desi mai am un set de jante de vara pe 15, iarna folosesc 165/80/14 masina am luat-o din HU. stiu ca as putea sa merg si pe sinele de tramvai, dar pe zapada chiar nu am avut probleme...sunt excelente. Adevarul e ca am cam cautat caucicuri, pt. dimensiunea din talon de mi sa urat, pana la urma am gasit, Barum Polaris 3 de care, inca o data, precizez ca sunt incantat.

                      Comment


                      • Salutare.
                        Vreau sa-mi cumpar 2 anvelope de vara, am vazut o oferta la Selgros, Good Year GT3 cu 249 lei. Din fabrica masina a venit cu Michelin Energy Saver de care am fost f f multumit, (am cca 85000 km cu ele) dar sub 300 de lei/buc nu gasesc. Intre cele 2 ce ma sfatuiti? Cei care aveti GY GT3 poate imi spuneti ceva impresii.
                        Va multumesc.

                        Comment


                        • uite aici: http://www.anvelopejantepromotii.ro/...i.php?cod=8245
                          de la primii am cumparat si eu energy saver si vad ca mai au pe stoc.

                          Comment


                          • NDL ce dot au Michelin-urile?

                            Intre Continental Premium Contact 2, Dunlop SP Sport Fastresponse si Michelin Energy Saver care ar fi mai bune? Cum se comporta pe ud, uscat? La vara trebuie sa schimb covrigii kormoran cu niste anvelope adevarate.

                            LE: Daca ma iau strict dupa testele ADAC as spune ca anvelopele Conti au performante putin mai bune decat Dunlop si mult mai bune decat Michelin, cel putin pe ploaie.
                            Last edited by bad_hrc; 17 February 2012, 00:07.

                            Comment


                            • ce am luat eu erau 20.11. destul de noi. oricum eu zic ca merita. au cam cea mai mare rezistenta la uzura, alaturi de pirelli p0. anvelope f bune. pe ploaie se poate sa fie mai bune, dar cat ploua?! si energy saver or fi ele mai slabe decat conti pe ploaie dar oricum sunt mult peste o gramada de anvelope. http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/
                              Last edited by B997NDL; 17 February 2012, 00:16.

                              Comment


                              • Pe mine nu ma intereseaza foarte mult rezistenta la uzura, ma intereseaza sa fie o anvelopa buna, care sa merite banii si sa nu se deformeze dupa 25.000 km cum au facut kormoranele si nu am pandit gropile sa dau in ele, le-am ocolit cat am putut ca sa protejez masina. Kormoranele sunt pe masina din aprilie 2009 iar vara trecuta am constatat ca 2 din ele sunt deformate si nu se mai pot echilibra, deci au 25.000km, 3 veri si 2 ierni cu zapada foarte putina si temperaturi chiar ridicate dupa care si-au dat duhul. Ma orientez spre gama premium tocmai sa nu patesc acelasi lucru.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google