Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ ham04 pai eu am vazut, la astia unde m-am dus a 2-a oara, tot pachetul la 90lei
    @ ursa - nu e vorba sa te duci pe camp dupa care sa ajungi la vulcanizare, e vorba de noroiul, putin ce-i drept, care se aduna pe interioru' jentii.

    Comment


    • Eu in strainatate am vazut vulcanizari, care intai analizau janta si daca era murdara o spalau sub jet de apa si apoi treceau la echilibrat. Nu e vorba de nesimtitul de sofer, daca esti fermier si te duci putin pe camp sa vezi daca ti-a iesit graul si drumul in camp mai ales dupa o ploaie e nasol, automat o sa ai mult noroi pe jante care o sa se usuce pe acolo. Nu sta nimeni sa-si spele jantele pe dinautru de fiecare data cand le murdareste. Eu imi murdaresc jantele de noroi chiar pe strada mea, unde chiar daca e oras, strada arata ca dupa bombardament. Aaa, am vazut si in Bucuresti o vulcanizare prin zona Baneasa care tot la fel procedeaza cu jantele inainte de echilibrat.

      Comment


      • Las' că-nţelegeţi voi. Era vorba de noroiul ăla care-ţi poate dezechilibra în aşa hal o jantă şi nu praful care ţi se depune când te duci de la spălătorie la service, de pildă.
        Referinţa nu era doar la cazul echilibrării de roţi.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Originally posted by ham04 View Post
          Ce sa zic, ca eu nu am vazut nici o vulcanizare care inainte de echilibrare, sa spele janta, s-o curete de noroi daca are, si o echilibreaza ca atare si dupa ce sare noroiul janta nu mai e echilibrata.
          Orice vulcanizare cu staif, face operatiunea asta.

          Mi se pare aiurea sa stau sa spal rotile inainte de a merge la vulcanizare. Intra si asta in regulile Bonton? Deja risc sa fiu injurat cand ma duc la vulcanizare cu "tupeul" de a nu-mi fi curatat rotile in prealabil
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • a mai avut cineva pe masina Yokohama Parada 84W, imi poate zice cineva cum se comporta pe uscat si ud? azi am pus un set pe fata si sa stiu si eu la ce ma astept

            Comment


            • pe uscat extraordinare, pe ud slabe

              Comment


              • Am cumparat si montat 4 Uniroyal Rainexpert 185/65r15 pe un Logan 1,4 MPI. Anterior masina a fost "incaltata" de fabrica cu Michelin Energy E3A si pentru iarna Motrio winter far away. Dupa circa 800km cu Uniroyalele pot spune urmatoarele: 1. au forma de balon( umflate lateral) ceea ce le confera avanataje( confort pe drumurile denivelate, preia socurile pe drumurile proaste) dar si dezavantaje( probabilitate mai mare de a taia lateralele, senzatie de condus pe perna de aer, balans). 2. Consumul de combustilbil(6,1% cu o medie de 72km/H pe Bucuresti - Onesti) se apropie ca valoare de cel inregistrat cu Michelin Energy E3A. 3. Foarte silentioase, mai silentioase ca Energy-urile. 4. Ofera senzatia de lipire de asfalt, cu o aderenta buna pe uscat( pe ud n-am avut inca ocazia sa le testez) insa parca accelereaza mai greu masina comparativ cu Energy-urile( sau poate e doar o senzatie).5. Nu recomand montarea acestor anvelope pe spate, deoarece sunt prea moi si dau senzatia de instabilitate a spatelui( miscari stanga-dreapta la schimbarea brusca a directiei de mers la viteze mari).6. Pe drum pietruit aduna si respectiv arunca pietricele comparativ cu cele de iarna Motrio. Parca si aderenta pe pietruit este mai slaba ca la Michelin E3a si Motrio winter 7. Au profil destul de interesant( chiar arata bine). 8. In curbe masina se inclina mai tare decat cu Motrio Winter far Away( care mi s-au parut niste anvelope de iarna foarte reusite), insa la fel de tare ca si cu Energy-urile. 9. La montaj si echilibrare, au necesitat cca 30-35 gr de plumb pe roata(10-20gr,10-25gr pe roata) ceea ce mi se pare destul de putin. 10. Le-am achizitionat cu pretul de 255 RON bucata, sunt fabricate in saptamana 49 din 2011 in Slovacia. Cam asta e tot ce pot spune deocamdata despre aceste Uniroyale Rainexpert si promit ca o sa revin dupa o testare pe ploaie si apoi cu un review referitor la uzura. Una peste alta pentru un Logan 1,4 mpi, Michelin Energy E3A sunt niste anvelope bune( m-au tinut 75000km cu urme majore de imbatranire a talonului insa cu creasta uzata la jumatate pe spate si 3/4 pe fata), usor cam moi, ceea ce accentueaza senzatia de instabilitate a Loganului, dar destul de precise ca tinuta de drum chiar daca scartaie in viraje stranse, pe ud nu mi-a intrat ABS-ul niciodata la franare. Motrio Winter far Away sunt niste anvelope de iarna pe care le recomand cu caldura pentru Logan, confera o tinuta de drum mai buna decat Michelinurile Energy E3A fiindca au lateralele mai tari, se comporta excelent pe zapada, mazga, umed si uscat, fac un oarece zgomot specific(dar nu exagerat) anvelopelor de iarna la viteze de peste 100 km/h. Pentru Uniroyal Rainexpert imi pot exprima o parere mai pertinenta cam dupa 30000 km, pana atunci sunt valabile cele spuse mai sus. Oricum sunt peste Barum Brillantis, anvelope cu care e dotata masina fratelui meu, tot un Logan, 1,6 16v.

                Comment


                • daca masina se inclina mai tare cu uniroyalurile la aceeasi viteza, in aceeasi curba, decat cu e3a, inseamna ca au aderenta mai buna si e3a incepea sa intre in deriva/derapeze, de aia nu incarca roata exterioara. pe ud o sa le dea o clasa la e3a de n-o sa-ti vina sa crezi. din propriile patanii, pana si barum brillantis da clasa pe ud la e3a pretul a fost bun, zic eu. de unde stii ca sunt facute in slovacia, scrie pe ele, sau dupa marcajul DOT?
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Acum mi-am dat comanda la Marso de 4 anvelope Hankook Kinergy Eco K425 si peste 2 ore urmeaza sa ma duc la ei sa le montez. Am avut de ales intre ele si Nokian I3 care sunt o idee mai bune dar nu le aveau pe stoc, trebuia sa astept 2 zile pana veneau de la Tg Mures...vazui pe net ca nici Hankookurile nu-s rele si o sa revin cu impresii dupa montaj si cateva drumuri cu ele pe masina. Mi-au facut si discount de la 260 la 240 de lei pe bucata, montaj gratis.

                    Comment


                    • buna alegere.din cate stiu se tocesc mai repede, dar e.n regula acum or s.a sara toti pe tine ca la banii astia luai dunlop, michelin, GoodYear etc

                      Comment


                      • Online luam multe marci, dar am preferat sa le vad, plus ca depozitul e langa mine aici si are preturi bune in comparatie cu Dinamic92 unde Debica Passio era vreo 230 de lei bucata...sau alte magazine de piese auto care vand si anvelope si au tot asa niste scoruri de te doare capul. Daca ma tin 30 000 km tot e bine, asta inseamna 4 ani la cati km mai fac eu pe an in ultimul timp.

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          pe ud o sa le dea o clasa la e3a de n-o sa-ti vina sa crezi.de unde stii ca sunt facute in slovacia, scrie pe ele, sau dupa marcajul DOT?
                          Scrie pe ele "Made in Slovakia". Nu sunt atat de sigur ca o sa le dea clasa E3A-urilor pe ud, ieri pe o ploaie destul de tare mi-a intrat ABS-ul la o frana de test, ceea ce la E3A nu-mi aduc aminte sa se fi intamplat, dar inca sunt in teste, abia dupa un sezon pot sa-mi fac o parere mai precisa. Oricum acest test http://www.adac.de/infotestrat/tests.../sommerreifen/ m-a facut sa aleg Uniroyal Rainexpert si deocamdata inca nu sunt convins ca am facut alegerea inteleapta. Eu mi-as fi dorit Fulda Ecocontrol care nu sta la fel de bine pe ud, dar la noi in tara nu ploua ca in UK

                          Comment


                          • Luna trecuta am montat anvelope de vara MOTRIO . Am mers pana in prezent 3000km cu ele si pot sa spun ca sunt extraordinare. Sunt cu mult peste Debica si au costat 166lei buc noi, la reprezentanta Dacia Gaesti unde montajul a fost inclus in pret + garantie 2ani.

                            Comment


                            • @aheo: eu cu e3a am "fluierat" intr-un sens giratoriu cu 30km/h de-a crezut lumea ca ma dau de-a latul si chiar mergeam normal. cu barum n-am patit asa... apoi gumele alea le-am dat unui amic si ne-a "parcat" asta intr-un semafor, peste o bordura, crezand ca tin la fel ca eco contactul ce le-a avut inainte pe masina. da-le dracu' de petarde, dupa mine, astea si kormoranele ar trebui scoase din fabricatie, ca si motorul 1.6mpi
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • @ Seba - vorbesti de Michelin Energy E3A ?

                                Sincer e blasfemie sa le pui in aceeasi propozitie cu Kormoran. Nu stiu cum stau cu EcoContact 3 (diferente colosale intre ele nu au cum sa fie avand in vedere ca ambele sunt low budget in oferta producatorilor respectivi) dar pe uscat mi se par foarte ok la cat costa, mai ales daca pun in balanta si durabilitatea.

                                Kormoran/America si altele in categoria 150 lei bucata sunt cu adevarat petarde, zici ca sunt facute din lemn (am mers cu asa ceva) si sunt la ani lumina de E3A.

                                Poate te referi pe ud unde nu stralucesc dar pe uscat mi se par ok la cat costa.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google