Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by M4r7z1aNu View Post
    buna dimineata! urmeaza ca in cursul zile-i de azi sa imi cumpar si eu "gume" dar inca sunt in dubiu .... Ce gume sa aleg dintre : Sava Eskimo S3+ si Michelin A4 !?
    ( dupa asa zise noile etichete amadoua au aceeasi performanta , doar difera banii ) Mai am o intrebare "stiti ceva de gumele Sava , sunt bune de ceva ? Multumesc frumos!
    nu prea poti sa le compari. clar mai bune michelin a4 si au si o viata aproape dubla

    Comment


    • Si eu le-am pus pe alea de iarna. Motivul, nu am vrut sa astept frigul sa-mi inghete mainile pe cheie.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • Treaba cu jante pentru cauciucuri de iarna este foarte buna pentru cine are bani, la cum cresc preturile la vulcanizari amortizarea se face mai repede !

        Comment


        • Nu neaparat pentru cine are bani, la o montare-demontare de pe janta cauciucul sufera si nu e tocmai indicat sa le tot muti.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • si sa ai loc de depozitare. si eu ma numar printre cei cu 8 anvelope pe tot atatea jante zici ca am tir
            sigpic

            Comment


            • si eu am jatele de tabla cu anvelope de iarna.
              dar daca nu mau umblu la ele sau la cele de aliaj cu anvelopele de vara,
              nu o sa se duca in timp prostia aia de adeziv care o dau la montaj si nu incep sa scape aer ?!
              apropo, are cineva schema pt rotatia anvelopelor ? cred ca ar trebui sa schim rotile intre ele. nu ?

              Comment


              • Eu am doua seturi de roti montate in 2007 si nu s-a dus "sacâzul" ala care face legatura dintre anvelopa si janta.
                Nu prea cred in teoria aia cu sistemul de rotatie pentru uzura uniforma, asa ca le-am folosit doar intr-o singura pozitie in toti anii astia si vad ca s-au uzat uniform. Acum nah, depinde si de stilul de condus, pentru ca daca o tii numai in frane si plecari cu scart, e normal ca cele de pe fata sa se uzeze mai repede.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Primul set de gume al masinii, ala cu care a venit din fabrica era Barum Brillantis le-am tinut vreo 50k. Dupa 50k, alea de pe fata erau mai uzate ca cele de pe spate. Botul e mai greu, in curba rotile de pe fata suporta forte laterale mai mari, e normal sa se uzeze mai mult.
                  Dar nu e o diferenta imensa.

                  Comment


                  • multumesc. stiu ca era ceva pe diagonale... schimbul. dar cred ca o sa ma rezum sa le aduc in fata pe cele de pe spate











                    Data viitoare nu mai editez, o sa dau direct cartonas rosu pentru offtopic.
                    Last edited by vitriol; 5 November 2012, 15:33.

                    Comment


                    • "adezivul" ala e de fapt lubrifiant sa alunece anvelopa mai usor pe janta la montaj si sa se aseze corespunzator.
                      pai daca alea de vara deja nu mai faceau fata si zilele astea cu ceata de lasa apa pe asfalt si un pic mai frig plecam ca ultimul lache flausat de pe loc, atunci am zis sa trec la alea de iarna. care nu sunt cu mult mai breze pe mazga asta. ra*hat de vreme nici nu ploua sa se spele asfaltul, nici uscat nu e. macar tin franele mai binisor.

                      Comment


                      • mie nu mi se pare deloc ca ar fi vreo diferenta la frana.
                        am energy saver si mi se pare ca se comporta exact ca vara.
                        nici nu e rece acum...

                        Comment


                        • Salut!
                          Sunt posesor de Logan de 5 luni si ma pregatesc sa intampin prima iarna.
                          Nu stiu mare lucru despre anvelope,schimbat etc., asa ca apelez la ajutorul vostru.
                          Am citit ultimele pagini ale topicului, dar tot nu sunt lamurit.
                          Am inteles ca cea mai buna varianta ar fi de schimbat roata cu totul,dar oferta pe care am gasit-o la service, de unde mi-am luat masina e cam piperata: 4 cauciucuri cu jenti-1600 ron.Anvelopele fara janta(Motrio, facute de Continental) sunt 9 milioane cu tot cu montaj si echilibrat.
                          As vrea sa gasesc cea mai buna oferta (ideal ,cu jenti cu tot),daca nu, macar anvelopele sa fie de calitate si la un pret accesibil.Nu ma gansesc la second hand,deci doar varianta cu anvelope noi ma intereseaza.
                          Am vazut ca se pot cumpara si online.
                          Daca ma puteti ajuta cu un sfat, raman dator!

                          Comment


                          • Daca te ajuta sa-ti faci o parere.
                            Jante de tabla de origine am luat eu;
                            4buc x 155lei =620
                            12 prezoane x7lei (de origine)=84lei(eu am jante din aliaj)
                            Montaj in reprezentanta=60 lei.
                            Total=764 lei; anvelope iti cumperi in functie de bugetul alocat(eu am Semperit Speed Grip, parca 270 lei pe buc anul trecut)
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • @gabi_p poti lua acum doar anvelope de iarna si le montezi pe jantele care le ai acum (banuiesc ca tabla) si cand se incalzeste vremea poti lua un set de jante de tabla de origine (de la reprezentanta nu din targ ca acolo mai sunt si facaturi) sau un set de jante de aliaj, in functie de buget.
                              Eu asa am procedat.

                              Comment


                              • Originally posted by bad_hrc View Post
                                @gabi_p poti lua acum doar anvelope de iarna si le montezi pe jantele care le ai acum (banuiesc ca tabla) si cand se incalzeste vremea poti lua un set de jante de tabla de origine (de la reprezentanta nu din targ ca acolo mai sunt si facaturi) sau un set de jante de aliaj, in functie de buget.
                                Eu asa am procedat.
                                M-am gandit si la varianta asta si probabil ,asa voi proceda.
                                De anvelopele Motrio ce parere ai? Merita 220 lei buc? Sau gasesc altceva mai bun la banii astia?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google