Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe vremea asta,asa cum e azi de ex,cand doar ploua si pe jos nu e zapada,poate tuzgureanu sa te opreasca si sa ti dea amenda ca nu ai cauciucuri de iarna?
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Nu, nu poate sa iti dea amenda. Textul de lege este extrem de usor de inteles. Legea obliga folosirea anvelopelor de iarna doar cand carosabilul este acoperit de : gheata, polei, ghetusca, mazarica, zapada, in principiu tot ce se formeaza de la minus cateva grade in jos.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Ti-o trage doar daca esti implicat intrun accident fie ca esti vinovat sau nu..cred..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Cum e mai bine sa fie pastrate anvelopele de iarna peste vara? Umflate sau dezumflate?
          Logan laureat 1.2

          Comment


          • indicat este la 1 bar.

            Comment


            • Eu am pus rotile de vara in weekend iar afara erau doar cateva grade. Rotile au presiunea facuta asta vara cu azot, cand le-am masurat presiunea dupa ce le-am montat aveau 1.5 si 1.6 (fata/spate) dar nu erau lasate deloc stateau exact ca la 2.0. Stiu ca presiunea este influentata de temperatura, dar la 1.5 bari nu ar fi trebuit sa fie mai lasate?

              Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

              Comment


              • Anvelopele radiale nu au relevanta formei lor, in raport cu presiunea. Deja se observa ca-s lasate cand presiunea este mult prea mica.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by logan5 View Post
                  Cum e mai bine sa fie pastrate anvelopele de iarna peste vara? Umflate sau dezumflate?
                  Eu le-am depozitat exact asa cum le-am avut pe masina; 1.9 pa fata si 2.0 pe spate. Daca le dezumfli prea tare risti sa se deslipeasca de pe talon si atunci chiar ca ti-ai facut de treaba pentru la toamna.
                  Originally posted by bad_hrc View Post
                  Eu am pus rotile de vara in weekend iar afara erau doar cateva grade. Rotile au presiunea facuta asta vara cu azot, cand le-am masurat presiunea dupa ce le-am montat aveau 1.5 si 1.6 (fata/spate) dar nu erau lasate deloc stateau exact ca la 2.0. Stiu ca presiunea este influentata de temperatura, dar la 1.5 bari nu ar fi trebuit sa fie mai lasate?
                  La fel le-am gasit si eu; 1.5-1.6.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • cred ca daca masori cu ele montate, presiunea e mai mare datorita greutatii masinii care le preseaza. probabil ca e normal sa fie mai mica presiunea dac[ nu suporta nicio greutate.

                    Comment


                    • Adica prin faptul ca masina e pe roti, vine aer din Eter si mareste presiunea, brusc ?
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Baieti, se merita sa cumpar anvelope de vara SH ? Recomandati-mi va rog si mie niste magazine serioase de unde imi pot cumpara in caz ca imi recomandati, momentan nu am buget pentru unele noi, tocmai am schimbat si bateria...

                        La ce sa ma uit la ele ? Ce sa intreb vanzatorul ? Sunt cam paralel si orice sfat m-ar ajuta.
                        sigpic

                        Comment


                        • Salut. Am avut eu anul trecut sh de vara si e clar ca unele noi ar fi fost mai potrivite.
                          Cel mai mare dezavantaj este ca vor fi zgomotoase si ca e posibil sa te alegi cu galme.
                          Daca tot mergi pe sh mai bine incearca la un centru de dezmembrari decat magazin unde adaosul este mai mare si scopul tau e sa iesi mai ieftin.
                          Sa te uiti la martorii de pe cauciuc, de preferat toate acelasi producator si model si sa te uiti la DOT

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            cred ca daca masori cu ele montate, presiunea e mai mare datorita greutatii masinii care le preseaza. probabil ca e normal sa fie mai mica presiunea dac[ nu suporta nicio greutate.
                            De pus in rama, asemenea posturi; dumnezeule mare, de unde le scoti?
                            Deci atunci cand "facem" presiunea, ar trebui ori sa dam rotile jos, ori sa ne luam o marja de siguranta, nu?
                            Last edited by IancuMIC; 20 March 2013, 22:06.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Originally posted by darksid3 View Post
                              Adica prin faptul ca masina e pe roti, vine aer din Eter si mareste presiunea, brusc ?
                              daca te asezi pe o minge sau pe un colac, creste sau scade presiunea ?
                              eu zic ca fiyica e aceeasi. anvelopa fiind turtit[ de asfalt prin greutatea masinii
                              creste presiunea,

                              @Iancu.
                              intai gandeste ce spui. cand faci presiunea o faci cu ele pe masina, si normal ca ramane la fel, nedandu/le jos de pe masina.
                              la fel cu ce i-am yis lui datk. umfla o minge tinand piciorul pe ea si masoara-i presiunea, apoi ia piciorul de pe ea si fa la fel.
                              nu prea ti-a placut fizica.
                              Last edited by B997NDL; 20 March 2013, 22:20.

                              Comment


                              • Cand te asezi pe o minge sau colac sau ratusca sau ce vrei tu, modifici volumul, iar presiunea creste pe o suprafata specifica. Nu are legatura cu presiunea propriuzisa, mai ales la anvelope, care sunt radiale special pe ideea asta. Cand masori presiunea din anvelope, manometrul iti indica presiunea exercitata pe cm2, adica kilograme forta, deci intregul gaz existent in avelopa respectiva.
                                Exista niste clipuri pe youtube, unde niste baieti umfla anvelopele prin explozia unui gaz, dar nu arata ca dupa acest procedeu, presiunea in anvelopa dispare, pentru ca, molecular, din lipsa caldurii, gazul respectiv si-a modificat volumul, anvelopa fiind flasca precum o rama in trening
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google