Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ce ti-am spus mai sus poti incerca cu o bicicleta. urcate pe ea si masoara presiunea, apoi masoar-o cand te dai jos. da, se modifica volulumul. e logic.
    doar no sa-mi spui ca are acelasi volum sub greutatea masinii sau pe raft in garaj. daca ar avea acelasi volum, nu si-ar mai face treaba de a amortiza socurile.
    se poate face un experiment chiar cu masina. oare dupa ce i-ai facut presiunea, mai are 2 bar daca dai roata jos ? eu zic ca nu. poate nu difera imens, dar diferente sunt.
    ca sa nu se modifice volumul ar insemna ca in partea in contact cu asfaltul sa aiba aceeasi inaltime cu partea de sus. ori nu e asa

    Comment


    • Coane, ti-am explicat mai sus ce vrei tu sa scoti in evidenta. Ideea e simpla: Noi discutam de anvelope auto RADIALE! Adica sunt special concepute ca deformarea elastica sa nu fie foarte pronuntata, tocmai pentru ca volumul existent sa nu difere foarte mult. De asemenea o anvelopa trebuie sa prezinte si o anumita deformare in rulaj, pentru a prelua din socuri si a pastra contactul cu zona de rulare. Iti dau un exemplu -> Nu se poate sa ai 1.5 atmosfere intr-o roata si apoi, dupa montajul ei pe masina, presiunea sa ajunga la 2-2.2 atmosfere. Diferenta este foarte mica, asa cum diferenta de presiune difera daca un cauciuc ruleaza 30 de minute, fata de unul care nu a rulat deloc.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • da. e legea lui Boyle, unde presiunea, volumul si temperatura depind una de alta.
        prin rulare temperatura creste si creste presiunea. am zis si eu mai sus ca nu cred ca sunt diferente mari, dar sunt.
        cu prima ocazie (schimbarea anvelopelor cu cele de vara) voi face experimentul si vin cu date.

        Comment


        • Ma bucur ca te-ai lamurit; n-am dorit polemica. Exemplu cu mingea era cel mai prost ales, cand noi vorbeam de anvelope.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by bGy View Post
            Baieti, se merita sa cumpar anvelope de vara SH ? Recomandati-mi va rog si mie niste magazine serioase de unde imi pot cumpara in caz ca imi recomandati, momentan nu am buget pentru unele noi, tocmai am schimbat si bateria...

            La ce sa ma uit la ele ? Ce sa intreb vanzatorul ? Sunt cam paralel si orice sfat m-ar ajuta.

            - verifica DOT-ul - de preferat sa fie cat mai apropiate ca data de fabricatie
            - de preferat identice ca si model/profil
            - uita-te in canalele profilului dupa martorii de uzura si vezi cat loc mai au
            - vezi pe flanc urme de lovituri, frecat de borduri, crapaturi de material invechit, etc,
            - IMPORTANT - uita-te la interior tot pe flanc sa nu aiba urme de deformare, sarme sau ate iesite, crapaturi de material invechit, etc.

            daca tot iei sh, macar da un ban in plus si cumpara ceva anvelope performante care in mod normal, noi, ar fi prea scumpe pentru bugetul tau.

            Comment


            • Originally posted by bGy View Post
              Baieti, se merita sa cumpar anvelope de vara SH ? Recomandati-mi va rog si mie niste magazine serioase de unde imi pot cumpara in caz ca imi recomandati, momentan nu am buget pentru unele noi, tocmai am schimbat si bateria...

              La ce sa ma uit la ele ? Ce sa intreb vanzatorul ? Sunt cam paralel si orice sfat m-ar ajuta.
              Sau pandeste oferte aici pe forum, sunt destui care vand si chiar de sunt putin mai scumpe macar sunt mai bune.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Vezi si pe alte forumuri, mai sunt masini cu dimensiunile loganului....gen opel, kia, etc!

                Comment


                • Originally posted by bGy View Post
                  Baieti, se merita sa cumpar anvelope de vara SH ? Recomandati-mi va rog si mie niste magazine serioase de unde imi pot cumpara in caz ca imi recomandati, momentan nu am buget pentru unele noi, tocmai am schimbat si bateria...

                  La ce sa ma uit la ele ? Ce sa intreb vanzatorul ? Sunt cam paralel si orice sfat m-ar ajuta.
                  Daca vrei SH-uri, nu lua anvelope care au destula guma pe ele dat DOT-ul e de acum 5-6-7 ani. Pe forum se vand in general vechituri, chiar de sunt in stare buna, cauciucul imbatraneste si fara a se circula cu masina.

                  Daca o sa mergi la un centru cu anvelope SH, gasesti aduse de afara produse acum 2-3 ani maxim si in stare relativ buna, ca acolo nu se tin pe masina pana ajung ca slickurile de pe masinile de F1.

                  Comment


                  • Hai ca v-am pus pe ganduri. Ieri am masurat presiunea la 17°C si crescuse cu 0,1 bari.

                    Sent from my GT-I9070 using Forum Runner

                    Comment


                    • De ce crezi asta? Legea lui Boyle dateaza din...1660;, timp suficient incat sa auzim de ea.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Pentru cine este interesat, de luni, la Lidl, se gaseste suport pentru roti(include husa, manometru si dispozitiv de masurare a profilului) la 59.99 lei.
                        Attached Files
                        Last edited by Renault; 23 March 2013, 20:45.

                        Comment


                        • Buna seara. Este vreun coleg care a folosit sau foloseste CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 5 ? Ceva pareri ? Multumesc.

                          Comment


                          • Multumesc mult baieti pentru raspunsuri, o sa vad zilele astea ce buget am si sper sa ma orientez spre ceva nou, daca nu gasesc in bugetul alocat, o sa imi iau un SH de prin 2011 ceva de genu...
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Renault View Post
                              Pentru cine este interesat, de luni, la Lidl, se gaseste suport pentru roti(include husa, manometru si dispozitiv de masurare a profilului) la 59.99 lei.
                              nu e chiar asa de smecher. a mai fost si l-am luat.
                              pana la urma, e ok la banii aia. ce poti sa ceri ?

                              Comment


                              • Decat sa tin rotile una peste alta, eu zic ca-i mai ok pe acest suport si mai e si foarte ieftin. Am zis sa postez oferta, poate mai e cineva interesat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google