Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De prima n-am auzit.
    Dacă vorbeşti de Barum/Semperit, atunci acestea din urma par a fi mai bune.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • La mazda tot am stat cu anvelopele de iarna. Saptamana viitoare o sa le pun pe cele de vara, cu care a venit masina care mai aveau 4.7 mm cand le-am dat jos. Sunt toyo proxes r32 si am fost multumit de ele, au tinut cam 50 000 km. M-am tot uitat la anvelope sa cumpar si am gasit o oferta conti sport contact 5 la 614 lei. Tot la ei pe site apare si asta, conti sport contact 5 cu perete lateral intarit la 720 lei. Intrebarea mea este, daca merita acest perete laterla intarit, ca mie in carte imi scrie 205/50R17 89V, si nu prind eu cine stie ce viteza supersonica sa merita w.
      zoom-zoom

      Comment


      • Mai silentioase cu 1 db - era de asteptat, se deformeaza mai greu, e posibil sq simti drumul in popou ceva mai tare. Insesizabil, zic eu, la fel ca si zgomotul.

        Comment


        • Am si eu o intrebare: ieri am fost si am schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara, dar am uitat sa scriu pe ele fiecare de la ce roata provine, ca sa stiu la iarna. Anvelopele nu au fost rulate foarte mult, in jur de 1500 de km (au fost cumparate noi in decembrie). Imi pot da seama cumva din uzura profilului care au fost pe fata sau pe spate(ma gandesc ca poate ar fi mai usor sa imi dau seama care au fost pe fata)? Sau ptr rulajul de 1500 de km nu conteaza la iarna in ce pozitie o sa fie montate?

          Comment


          • nu conteaza. cauciucurile se rotesc la 10 mii km

            Comment


            • Si daca ai anvelope unidirectionale, ce faci ? Te duci mereu la vulcanizare ca sa le poti aranja pe jante, incat sa poti sa le rotesti ?
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Nu trebuie sa schimbi nimic. ramane roata pe aceeasi parte.

                Comment


                • Daca ai anvelope cu sens, nu poti sa rotesti doar rotile, trebuiesc demontate de pe janta. M-am lovit personal de problema asta.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • daca sunt cu sens, roata fata dreapta o pui pe spate dreapta, e acelasi sens.

                    Comment


                    • Asta nu inseamna ca le rotesti
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Sa schimbi dreapta spate cu dreapta fata nu inseamna rotire si nu prea are efect practic.
                        Eu personal, nu rotesc anvelopele.

                        Sau ptr rulajul de 1500 de km nu conteaza la iarna in ce pozitie o sa fie montate?
                        1500 de km sunt nesemnificativi ca diferenta de uzura fata spate. Doar daca ai facut burnout in km astia. Dar cum e vorba de Logan, exclud burnout-ul.
                        Last edited by mr.K; 21 April 2013, 20:31.

                        Comment


                        • da, stiu, dar decat sa schimbe cauciucurile la fiecare 10k km, face schimb fata/spate.

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            Si daca ai anvelope unidirectionale, ce faci ? Te duci mereu la vulcanizare ca sa le poti aranja pe jante, incat sa poti sa le rotesti ?
                            le dejantezi. la 10000 km nu e chiar "mereu". mai ales la cele de iarna,
                            pentru multi inseamna 3 ani.

                            Comment


                            • Cauciucurile sunt acestea link, deci au o singura pozitie in care pot fi montate, indiferent de roata, presupun.

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                le dejantezi. la 10000 km nu e chiar "mereu". mai ales la cele de iarna,
                                pentru multi inseamna 3 ani.
                                Nu e deloc sanatos pentru anvelope si jante...altii fac 10.000 km in cateva luni
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google