Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelopele de iarna (chiar si nou noute) vara au un grad de uzura foarte ridicat, o data datorita rularii pe sfalt uscat (ele fiind mai moi) si a doua pentru faptul ca se ruleaza la niste temperaturi ale asfaltului care mai ales la campie sunt extrem de ridicate.

    Ce sanse ai tu, drogas, intr-o situatie de urgenta, ca iarna sa te bucuri (si sa-ti si salvezi viata in acelasi timp) de parametri corecti ai acelor cauciucuri in conditiile de exploatare pe care le insiri aici?
    sigpic

    Comment


    • Voi chiar nu intelegeti ca discutam impreuna dar vorbim separat ?
      El are niste anvelope destul de vechi si imbatrinite carora li s-a intarit cauciucul, iar milimetrii ramasi nu permit o elasticitate foarte mare pe care o intalnesti la niste anvelope de iarna noi. In concluzie el franeaza bine cu anvelopele pe care le are, sunt mai dure decat unele noi.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • El are niste anvelope destul de vechi si imbatrinite carora li s-a intarit cauciucul, iar milimetrii ramasi nu permit o elasticitate foarte mare pe care o intalnesti la niste anvelope de iarna noi. In concluzie el franeaza bine cu anvelopele pe care le are, sunt mai dure decat unele noi.
        Exact !

        De fapt, chiar unii producatori mentioneaza ca anvelopele de iarna odata tocite si cu max. 4 mm profil, se pot utiliza pe timp de vara. Pentru ca se comporta relativ bine.

        Comment


        • Originally posted by Drogas View Post
          @mrk Vorbim de masini de strada de zi cu zi ca doar pe astea le avem.

          Eu unul dau o parere subiectiva in deplina cunostinta de cauza conducandu-le pe amandoua , logan cu anvelope Michelin energy de vara franeaza cam la fel sau un pic mai prost decat A4 cu anvelope de iarna

          @ Ampt dupa cum am spus si din ratiuni economice nu tin 2 seturi de anvelope pentru ca ar putrezi pe masina, fac aproximativ 6-10 mii de km pe an cu A4, am si masina de servici

          ce sa fac cu 2 seturi? am avut la logan 2 seturi si anvelopele Michelin energy din 2008 devenisera "crapacioase" din cauza imbatranirii desi aveau carne pe ele suficienta
          Fac eu test de franare, daca le mai ai pe cele de iarna.
          Cauciucurile mele sunt vechi si trebuie schimbate - au 56.000 km si 6 ani.
          Masina mea cea mica si neagra cu anvelope de vara tocite, vs masina ta cu anvelope de iarna.
          Sa vedem ce diferente sunt intre ele.

          La celalalt tractor, eu folosesc cauciucuri all-season. N-am vazut pana acum necesitatea celor de sezon. Am folosit o singura data niste roti de vara cu care a venit masina, insa nu e diferenta colosala, decat daca mergi la limita.
          Last edited by Cezar; 6 June 2014, 11:59. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Daca cea mica si neagra nu e Logan, cred ca nu-l intereseaza.

            Comment


            • Dar care-i problema domnule... Acum suntem rasisti, sau ce?

              Am gasit: audi b6 60mph to 0 - 118 ft. Deci, de la 92 km/h la 0, 37 m.
              Last edited by Cezar; 6 June 2014, 12:24. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Eu stiam ca daca faci accident cu cauciucuri de iarna pe timp de vara, chiar daca nu esti de vina, poti fi luat la vizor, adica sa ai probleme cu asigurarea celui vinovat. Daca se seziseaza politia mai iei si amenda.
                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                Comment


                • Este exact asa cum stiai tu, dăcât ca invers: daca ai anvelope de vara atunci cand pe carosabil este zapada/gheata.

                  Referitor la problema lui Drogas: s-a mai discutat despre treaba asta si, din cate imi aduc aminte, toti i-au spus ca e beat iar el a hotarat ca e timpul sa se duca la culcare. Acum s-a trezit din somn sau s-a imbatat iar?

                  Nota: Textul de mai sus nu este decat o analogie simpatica, in ideea sa radem, sa ne simtem bine.
                  Last edited by vitriol; 6 June 2014, 12:44.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Dar care-i problema domnule... Acum suntem rasisti, sau ce?
                    Doar vrea sa fie sigur ca A4-ul lui cu anvelope de iarna bate cealalta masina pe franare. Daca e Logan, sansele cresc.

                    Comment


                    • Originally posted by 827sam View Post
                      Voi chiar nu intelegeti ca discutam impreuna dar vorbim separat ?
                      El are niste anvelope destul de vechi si imbatrinite carora li s-a intarit cauciucul, iar milimetrii ramasi nu permit o elasticitate foarte mare pe care o intalnesti la niste anvelope de iarna noi. In concluzie el franeaza bine cu anvelopele pe care le are, sunt mai dure decat unele noi.
                      Da, dar in acelasi timp spune ca nu le schimba, deci le foloseste si iarna. Failure.
                      sigpic

                      Comment


                      • @vitriol Nu am plecat niciodata la culcare , v-am adormit pe voi.

                        Daca va uitati la semafor cate masini ruleaza cu anvelope de iarna ... si vad zilnic masini cu anvelope mari ( jeep, sau 18,19" ), adica per ansamblu masini cu multi cai putere...


                        Pentru iarna ce vine sunt constient ca nu am anvelope de urcat la cota 2000 in Bucegi, asa ca am profitat ca vara se gasesc anvelope de iarna la preturi mici si am cumparat deja Goodyear Ultragrip 7 care au cam 6mm profil, DOT 2010-2011, astea le urc in toamna pe masina...

                        Oricum ar fi iarna de fel nu ma hazardez la drum pe viscol, astept soaseaua neagra, doar sa ma prinda in alt oras dintr-o scapare, iar in Bucuresti e mereu asfalt negru a doua zi dupa ninsoare...

                        Stiu ca imi duceti grija dar o sa fiu in deplina siguranta
                        Last edited by Drogas; 6 June 2014, 14:04.

                        Comment


                        • Am inteles acum ce faci
                          Tu sa fii sanatos. Dar sa mai cobori din pomul ala, ca de audi b6 sh, si anvelope SH pana si muncitorul de da glet are ceva banet pentru asa ceva.

                          "Daca va uitati la semafor cate masini ruleaza cu anvelope de iarna ... si vad zilnic masini cu anvelope mari ( jeep, sau 18,19" ), adica per ansamblu masini cu multi cai putere..." - si a mea pare ca ar avea doar de iarna, insa sunt all-season.
                          Last edited by Cezar; 6 June 2014, 14:22. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Dar nu am ridicat masina asta in slavi, dar chiar are si e normal sa aibe alte frane fata de logan...si DA e o masina foarte accesibila la acest moment... si ATAT.

                            Nu am zis niciodata ca e masina suprema, mama masinilor sau altceva.... Probabil unii posesori de logan au ceva frustrari ( NU tu Cezar, darkside si altii care deja nu mai au logan) .

                            Putem sa discutam obiectiv despre orice tip de masina.

                            LE

                            Per ansamblu va impartasesc si voua viziunea mea :

                            1) vara sunt reduceri si lichidari de stoc la anvelope de iarna si poti lua la fiecare 2 ani o pereche de anvelope NOI sau SH foarte bune
                            2) Evit stresul cu caratul anvelopelor rotilor in balcon subsol, si riscul de furaciune
                            3) evit costurile de echilibrat dejantat de 2 ori pe an
                            4) evit sa imi imbatraneasca 2 seturi de anvelope care au carne pe ele
                            Last edited by Drogas; 6 June 2014, 15:02.

                            Comment


                            • Au garla frustrari Nu toti, dar unii chiar au.
                              Daca nu te-ai umflat in pene, mea culpa.

                              Hai sa revenin la topic.

                              Comment


                              • 1) vara sunt reduceri si lichidari de stoc la anvelope de iarna si poti lua la fiecare 2 ani o pereche de anvelope NOI sau SH foarte bune
                                N-am prea vazut asa ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google