Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc mult.
    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

    Comment


    • Eu as merge pe Dunlop sau Goodyear. Sunt mai silentioase si mai moi (dar rezistente) tocmai bune pentru drumurile noastre. In plus in top-ul ala sunt peste Conti.

      In plus as fugi de Bridgestone sau Pirelli: grele si rigide.

      Comment


      • Hahaha... Nu e bun bridgestone pe logan, dar merge excelent pe porsche.
        Lol!!!!!!

        Comment


        • DEBICA Passio 185/65 R15 88 T -Grad de aderenta pe carosabil umed-B

          NOKIAN i3 185/65 R15 88 T-Grad de aderenta pe carosabil umed - E!!!???
          BF GOODRICH G-Grip 185/65 R15 88 T-Grad de aderenta pe carosabil umed - C
          CONTINENTAL ContiEcoContact 3 -Grad de aderenta pe carosabil umed - C
          DUNLOP SP Sport 01 185/65 R15 88 H -Grad de aderenta pe carosabil umed - C

          Pai dupa aderenta pe carosabil umed, Debica Passio da clasa unor anvelope mult mai bine cotate, cel putin ca si pret.
          Last edited by mr.K; 29 August 2014, 14:21.

          Comment


          • Nu stiu cine arunca cu "literilii" astea, dar Debica Passio sunt sănii, si pe asfalt de vara, si pe carosabil umed. Am condus multe MCV-uri cu anvelopele astea si scartaiau rotile intr-o veselie in curbe si la plecarile normale de pe loc. De frana nici nu mai e nevoie sa amintesc.

            Am Dunlop SP Sport 01 de cand masina avea 1000km si doar o singura data am franat si s-au blocat rotile. Asta pentru ca am plecat la munte in octombrie, afara erau sub zero grade si carosabilul umed. In Bucuresti era soare si bine, iar plecarea spre munte a fost prea din scurt ca sa mai am timp sa pun rotile de iarna.
            Dar in rest, niciodata, nici macar o singura data nu am reusit sa blochez rotile in franare (sa ma duc târâș). Nu stiu cum e aia sa-mi scartaie cauciucurile in curbe sau sa pierd aderenta la plecarea de pe loc.

            Imi aduc aminte de o faza; eram la intalnirea LCB si Razvan Amza i-a dat masina unui alt coleg sa vada cum merge. La intoarcere din plimbare, asta era foarte dezamagit pentru ca masina abia "ia scârț". In mintea lui era clar ca masina nu trage.
            Amza avea Dunlop SP Sport 01 pe atunci.
            Last edited by vitriol; 29 August 2014, 14:40.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Nu stiu cine pune indicii, dar din burta nu se pun, fii sigur, ca ar avea toate gumele indici numai de A.

              Comment


              • Originally posted by Cezar View Post
                Hahaha... Nu e bun bridgestone pe logan, dar merge excelent pe porsche.
                Lol!!!!!!
                Cand reusesti sa montezi o anvelopa standard de logan pe porschan sa ma anunti si pe mine.

                In plus stii foarte bine ca Mobil 1 0W40 care merge in Porsche in Logan e cam meah.

                Acum serios pentru Logan avem:
                Pirelli CINTURATO P4 - 8,94Kg
                Bridgestone ECOPIA EP150 - 7,46Kg
                Goodyear EfficientGrip COMPACT - 6,54Kg

                La 75CP fiecare Kg la roata se simte. La 300CP+ te doare in cot de 1-2Kg in plus per roata.

                Comment


                • Se simte un fas. Mergi la competitii si eu nu stiam?
                  Am avut roti pe 17 si tot ma deplasam ok. Cuplate cu pirelli. Erau cu mult mai grele ca unele normale, insa tot si-au facut treaba.
                  Top speed-ul era 165 pe ceas. Multumitor.

                  Comment


                  • @Cezar- Mie imi e dor de Mumus sau cine era cel cu Kormoranul..Patinele alea de Kormoran de la primele modele, care erau ridicate in slavi de respectivul..
                    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                    Comment


                    • E in continuare pe forum sub marca seat.

                      Comment


                      • Originally posted by Gusi View Post
                        @Cezar- Mie imi e dor de Mumus sau cine era cel cu Kormoranul..Patinele alea de Kormoran de la primele modele, care erau ridicate in slavi de respectivul..


                        HEHEEE inca sunt pe masina, inca merg bine, nu au galme, sunt ok, ma rog de tata sa le schimbe de 2 sezoane. Dar el inca nu vrea.


                        Eu sunt convins ca depinde foarte mult si de stilul de sofat si de cat de linistit esti in momentele in care trebuie sa pui frana tare, adica la o masina fara abs, cum e loganul care este la tata acum, daca te pierzi aluneci...

                        Eu chiar nu am probleme sa ma dau pe viraje cu ele.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Cine are valoare, are. Cine nu, sa ia cursuri de pilotaj (de la mumus sau Porcisteanu).

                          Comment


                          • Mai bine discutam despre...MONTANA!!!

                            Comment


                            • Cu montana am avut peripetii cu dacia break din '97. Acvaplanare in toata regula.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Sa nu bagam in discutie ce nu se mai fabrica/vinde.
                                Dar Debica Passio are indici mai buni pe asfalt umed decat Conti Eco3 de exemplu. Cum naiba i-o fi obtinut?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google