Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ok,va multumesc de raspunsuri!! sincer eram mai entuziasmat inainte sa le citesc, cred ca pentru ca ma incanta faptu ca sunt mai late si ma gandeam la o stabilitate si la o aderenta mai buna atat iarna cat si vara fata de acestea pe care le am pe masina acum

    Nu vreau sa tin si cauciucuri de iarna si de vara nu ma tenteaza prea tare .. avand in vedere ce am facut cam in 2 jumatate cam 35k km ... cu cauciucurile astea Michelin .. nu sunt prea incantat cum se comporta iarna dar sunt bune si asa.
    Multumesc inca o data de raspunsuri!.

    Comment


    • Originally posted by er69re View Post
      Da, a venit iarna si in Bucuresti autoritatile au fost surprinse , din nou, de venirea ei. Cel putin asa ne spun toate canalele de stiri. Tamponari, blocaje tot tacamul... Dece mama lu' nenea Dracu intotdeauna aud aceeasi placa, cu autoritatile surprinse de venirea iernii, si niciodata nu aud de tembelii de soferi cu cauciucuri de vara pe derdelus??? E suficient unul singur pe sosea, ca in spatele lui se formeaza coloana care mai mult sta decat merge. Nu ai bani sa cumperi cauciucuri de iarna dar ai bani de dat pe benzina si pe la service-uri?!? Locuiesti in Bucuresti si fudulia cere sa mergi la serviciu cu masina no matter what? Foloseste tati RATB si METROREX daca n-ai bani de gume de iarna!!!
      Hei stai asa, ca e mult mai simplu sa dam vina pe autoritati...
      Buna Maestre...!
      Vreau sa-ti spun ca eu am pe logan (care are 15.000 km ) cauciucuri Kormoran din alea care sunt echipate din fabrica......si acum pe gheata si zapada masina se comporta excelent. Mentionez ca in paralel conduc un papuc din `96 cu tractiune pe spate cu cauciucuri de 4 feluri.....iar loganul e Dumnezeu pe Pamant pe langa papuc.....
      Nu cred ca multora de pe aici le-ar trebui cauciucuri de iarna.....parerea mea este ca suntem deja exagerati....
      Hai sa ne vedem lungul nasului.....
      Sa ma scuze cei care s-au simtit in vreun fel....

      Comment


      • Ai pus Kormorane snowpro ?
        Cum se prezinta ?
        Simti vreo diferenta ?

        Comment


        • Sal Dragos. Scuze citeam altceva si nam vazut postul tau. Pentru mine sunt excelente, dar parerea mea este subiectiva pentru ca nam folosit alte gume de iarna.

          Comment


          • Prietene , daca tot vrei sa-ti iei cauciucuri ``speciale`` pentru iarna , nu-ti lua 195/65/15 , e o mare prostie....mai bine 165/65/15 . Sa-ti spun si de ce .....
            la o banda de rulare mai ingusta greutatea pe cm3 este mai mare , implicit si aderenta este mai buna.
            nu vreu sa intru in detalii dar un cauciuc mare , gen 195....incepe sa fie barcuta ptr iarna indiferent de marca si indicativ...

            Comment


            • Ok , iti mutumesc ca esti sincer...!

              Comment


              • Eu le-am pus pe masina luni seara (mare inspiratie), inainte de prima ninsoare si sunt mai mult decat multumit de comportarea lor; este adevarat ca am mers incet, obligat de traficul din Bucuresti.

                Comment


                • Pai vezi , asta e toata smecheria ....ca nu ai unde sa le incerci eficienta....
                  Adica in proportie de 70% ai dat banii degeaba pe ele....
                  Dar poate cei 30% procente iti pot salva viata in situatii disperate....
                  Nu se stie niciodata ......

                  Eu daca ar fi sa-mi iau vreodata anvelope speciale pentru iarna , o sa iau 165/65/15.
                  Last edited by dragos10; 20 December 2009, 00:20. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Am citit postul tau de pe alt thread in privinta dimensiunilor gumelor (adica 165 in loc de 195 parca era) si sunt de acord cu tine.

                    Comment


                    • Pai si cei de la raliuri asa folosesc.....nu cred ca fac asta de tantalai....

                      Comment


                      • ai si minusuri si plusuri aici , guma ingusta te ajuta cand e zapada mai mare , deoarece o "spargi" mai usor , si guma lata ai o mai buna aderenta la franari si plecari.

                        Comment


                        • Teoretic nu stiu formula benfica plecarii de pe loc, cu un anumit tip de cauciuc! Dar stiu din experienta ca pleci si iesi mult mai bine cu o anvelopa ingusta, iarna (si pe la curse am vazut ca folosesc, cauciucuri inguste)!

                          Comment


                          • da dar cu gume inguste pierzi aderent pe gheata , polei acolo ai nevoie de o guma lata. si ca sa impaci si capra si varza iti iei standard si gata. si da la curse folosesc inguste dar acolo totu e relativ uniform nu ca in viata de zi cu zi unde de la asfalt cu zapada batatorita treci la zapada cu gheata dedesupt si dupaia dai de un capac de canalizare plin de gheata... totusi sunt curios cei care sunt sfatuitori pe aici ce gume au ce dimensiuni la al catelea set de gume de iarna sunt? la a cata masina cu gume de iarna sunt. nu de alta dar zic ca ar trebui sa ai ceva experiente ca sa poti sa dai niste sfaturi pe care niste oameni prea creduli le vor lua in serios.

                            sigpic

                            Comment


                            • acuma ce facem , ne laudam care e mai smecher iarna ?
                              ce sfat am dat in postul anterior chiar este real , lasati cursele , ca acolo se mananca cu alceva.
                              daca nu credeti , faceti rost de gume late/inguste si testati.

                              Comment


                              • Originally posted by SoNyKeL View Post
                                da dar cu gume inguste pierzi aderent pe gheata , polei acolo ai nevoie de o guma lata. si ca sa impaci si capra si varza iti iei standard si gata. si da la curse folosesc inguste dar acolo totu e relativ uniform nu ca in viata de zi cu zi unde de la asfalt cu zapada batatorita treci la zapada cu gheata dedesupt si dupaia dai de un capac de canalizare plin de gheata... totusi sunt curios cei care sunt sfatuitori pe aici ce gume au ce dimensiuni la al catelea set de gume de iarna sunt? la a cata masina cu gume de iarna sunt. nu de alta dar zic ca ar trebui sa ai ceva experiente ca sa poti sa dai niste sfaturi pe care niste oameni prea creduli le vor lua in serios.

                                Pe gheata si polei sunt mai bune gumele inguste. Creste presiunea exercitata pe cm patrat. Gumele late se folosesc pe zapada afanata coroborate cu o presiune scazuta.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google