Retinere Numere De Inmatriculare.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Retinere Numere De Inmatriculare.

    Problema mea este urmatoarea:

    Am cumparat masina de la tatal meu, si cum e normal mi-am facut toate actele necesare schimbarii proprietarului:

    1. Am deschis dosarul la ACR - 40 Ron
    2. Am platit la primarie taxa de inscriere si stampila pe fisa de inmatriculare 52 Ron
    3. Am platit certificatul fiscal si deschiderea rolului - 1 Ron
    4. Am platit la RAR certificatul de autenticitate - 110 Ron
    5. Am platit taxa certificat de inmatriculare - 37 Ron
    6. Am incehiat noua asigurare pe 6 luni - 164 Ron

    Cu toate actele de mai sus m-am prezentat la Politie la certificate unde am spus ca doresc schimbarea proprietarului. In acel moment mi s-a spus ca trebuie sa-mi schimb si numerele de inmatriculare caci, conform unei adrese de la SRI nu mai am voie cu acel numar (NT-80-SRI). Am zis ca ok dati-mi un numar la rand, la care mi s-a replicat: "Nu puteti lua numar la rand deoarece aveti din 2007 numar preferential si, deci trebuie sa luati tot preferential."

    M-am dus in audienta la SRI unde am stat cam o ora dupa care cei de acolo mi-au spus ca ei nu au dat nici o hotarare in acest sens.
    M-am intors la politie, unde deja platisem taxa de 85 de lei (pentru preferential, la rand era 20 lei) si le-am cerut sa-mi arate temeiul legal in care mi se retin numerele. Mi-au aratat o hartie interna (nicidecum de SRI) in care se spunea ca de la nush ce data se retin numerele SRI, SEN, DNA etc.
    Am zis ok le predau dar de ce trebuie sa le platesc eu pe cele noi daca eu nu vreau schimbarea? Nu ar fi logic ca cei care au dat aceasta hartie sa le plateasca?
    Plus de asta acum am de umblat pe la asigurare pe care am incheiat-o cu 5 zile inainte de patanie pe numerele SRI, rovigneta este tot pe acel numar. SAMD.

    Ma gandeam sa-i dau in judecata deoarece consider eu ca este un mare abuz.

    Nu am nimic cu numerele, ok am inteles trebuie retrase dar de ce sa le replatesc eu si de ce sa umblu eu iar la asigurare la rovigneta, sa mai dau niste bani in plus.

    Ma poate sfatui cineva ce si cum ????

    BEFORE> IMG_0065.JPG
    AFTER> Image083.jpg
    VA ASTEPTAM PE LA NOI!!!
    sigpic

  • #2
    ce au zis cei de la Politie este o cerere a Prefectului. Si la noi in judet se aplica aceasta regula de ceva vreme.
    Explicatia oficiala: "organu` e prosti si poate fi derutat ..." (auzita la TV de la direct prefect). In schimb au mai spus ca cei care-si schimba certificatele (sau transfera numarul) vor fi obligati sa-si schimbe numere "speciale" si au de ales numar la rand sau preferential fara vreun cost suplimentar. Asta e ce am auzit si citit despre aceasta problema in judetul TM.

    Taxa e nejustificata, normal ar trebui sa faci demersuri sa-ti recuperezi banii.
    Cu greu inteleg si cum pot sa te oblige sa schimbi un numar preferential (ptr care ai platit si care se presupune ca e rezervat definitiv) dar sa-ti mai ceara si bani.

    poate un jurist de pe aici ne poate da mai multe lamuriri.

    Silviu.

    P.S.: de vreo lege n-am auzit sa fie doar o cerere a prefectului trimisa serviciilor de inmatriculare din judet.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #3
      Normal cine solicita schimbarea plateste(politia sau cei care au aceasta competenta ) dc sa platesti tu inca odata ca ai platit nr preferentiala la inceput!
      Dar in romania este posibil!

      Comment


      • #4
        daca ma duc la politie sa imi schimb numere ca nu imi mai plac e normal sa le platesc

        daca ma cheama la politie sa imi schimb nr ca nu le mai plac lor e la fel de normal sa suporte ei toate cheltuielile, sa imi dea o dovada la mana cu care sa pot circula cu rovigneta in viguare si cu care sa pot schimnba asigurarea RCA si poate chiar si aia casco.... inclusiv pe la rar daca trebuie schimbat ceva tot ei trebuie sa plateasca.... singura mea cheltuiala e frecusul si ziua pierduta si un pachet de draci

        cam asta e parerea mea

        angel ce sa iti zic.... mergi in audienta la comandant vezi ce zice daca nu ii poti da in judecata, dar... pt 2 mil.... vezi sa nu iti gasesti de lucru sa te vaneze astia prin trafic ca au mintea linistita... intelegi tu unde bat....
        IS 10 LNC Facebook

        Comment


        • #5
          Cum sa te vaneze intrafic daca nu incalci nimica nu pot sa iti faca nimica te pupa in f....... daca esti in regula scuze de exprimare!

          Comment


          • #6
            Fraza asta nu isi are rostul "Nu puteti lua numar la rand deoarece aveti din 2007 numar preferential si, deci trebuie sa luati tot preferential." Pentru ca se schimba proprietarul masinii , deci nu vrea acelasi proprietar sa isi schimbe numarul ca asa ia trecut lui prin cap . In mod normal si corect daca nu te mai lasa cu numerele vechiului proprietar atunci poti sa alegi cum vrei tu sa inmatriculezi masina , la rand sau preferential . Si eu zic sa te duci la comandantul de la inmatriculari in audienta si sa i explici situatia . iar de vanat stai linistit ca nu te vaneaza nimeni . Nu tin astia minte cum ii cheama dar altminteri sa memoreze numere de inmatriculare . Astia is ca si Kelly Bundy , daca invata ceva nou uita ceva mai vechi si atunci le e frica sa nu uite cum ii cheama sau unde stau sau cum se cere spaga .

            Comment


            • #7
              1 Rovinieta si asigurarile CASCO si RCA sunt valabile chiar daca se schimba numarul de inmatriculare deoarece sunt obligati sa tina evidenta si dupa seria de sasiu.
              2 Partea cealalta cu numere preferentiale in 2007 - musai preferentiale in 2009 este abureala ca se schimba proprietarul.
              3 Ai facut schimbarea de proprietar pe formularele lor? Daca da si ai trecut faptul ca o cumperi cu numere cu tot (este o caseta care se bifeaza cum e cu numerele) te-au plimbat pe drumuri aiurea. Ca nici nu mai trebuia sa iei placute, ci doar sa iti opereze pe carte la RAR schimbarea de proprietar dupa care te duceai cu cartea sa schimbi si talonul.
              4 Din punctul meu de vedere probabil s-a prezentat un tip cu ooo care a "impins" ce trebuie si unde trebuie ca i-a placut numarul.
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #8
                La asta m-am gandit si eu.

                Initial m-am prezentat doar cu schimbare de proprietar si tipul de la pol de la ghiseu mi-a zis ca se ridica numerele mi-a aratat si hartia in baza careia mi le ridica, dar numerele NT-80-SRI sunt la mine in portbagaj, au zis sa le distrug eu.

                Oricum eu sunt hotarat sa merg mai departe chiar in instanta deoarece mi se pare o metoda abuziva si chiar le voi cere daune morale.
                VA ASTEPTAM PE LA NOI!!!
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ai luat numere noi? Ti-a trecut in carte noile numere? Ai talon nou? Daca nu vezi ca termenul de radiere este 30 de zile de la schimbarea proprietarului( vanzare, donatie, etc )
                  In perioada de 30 de zile pana la termenul limita de radiere poti sa circuli linistit cu numerele vechi.
                  De acum doi ani nu mai colecteaza numerele nici provizorii si nici definitive de la radieri ca sa nu plateasca 40% din valoarea lor pentru definitive si 60% pentru cele provizorii. De asta ti le-au lasat sa le distrugi tu ca sa nu le ceri valoarea tablitelor.
                  sigpic
                  Ambition 1.5 dc

                  Comment


                  • #10
                    Mi-au dat numerele noi in 2 ore NT 61 ALI (le am pe masina), Au trecut in carte noile numere(cu pixul undeva sus deasupra noului proprietar), Dupa talonul nou ma duc joi.

                    nu stiu ce mai pot face acum... decat sa dau in presa faza, sau sa ma gandesc la un avocat sau .... nush ....


                    Dar raman intrebarile:
                    1. De ce m-au pus sa platesc noile numere (daca nu eu le-am cerut ci ei m-au obligat)?
                    2. De ce nu m-au lasat sa iau numere la rand (acestea costau 25 Ron) ci m-au obligat sa iau preferentiale (acestea cotau 85 Ron)?
                    3. Ce fac acuma cu asigurarea RCA (in iulie plec in Bulgaria si am inteles ca o sa fie probleme)?
                    4. Ce fac cu rovigneta ca am vazut ca e si numarul trecut pe chitanta?
                    5. Drumurile mele incolo si incoace cine mi le deconteaza?
                    VA ASTEPTAM PE LA NOI!!!
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      as face un proces de mai mare frumusetea pe tema asta... oricum sunt convins ca maine poimaine o sa vezi vreun vecin care lucreaza la politie cu fostele tale numere pe masina.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        bai baiete dute la un ziar la pro tv la stirile de la ora 5 , tu ce ai de pieirdut . numere ai platit , taxe pentru inmatriculare ai platit ,asigurare ai , rovignieta ai pune mana si f---i la televizor ca asa vede si cine nu trebuie si f--e si ala pe prostu care face magarii deastea si cere si numerele tale innapoi ca acum 2 ani tu ai dat bani pentru preferential daca cineva vrea numerele tale atunci sa suporte toate cheltuielile pentru noile numere .

                        Comment


                        • #13
                          Joi ma duc dupa certificat. Ce sa fac in concluzie?
                          VA ASTEPTAM PE LA NOI!!!
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            1. de ce a trebuit sa faci acte daca era a lu' taicatu' ?
                            2. cand se inmatriculeaza o masina e de preferat sa se faca RCA numai pe baza seriei de sasiu pentru a evita situatiile de genul celei in care esti tu.
                            3. poti sa mergi la societatea de asigurari si sa le explici despre ce este vorba. stiu ca daca se vinde o masina inainte de expirarea asigurarii se recupereaza banii pe termenul de timp ramas. probabil iti vor da si tie banii inapoi sau cere-le sa iti elibereze o noua polite cu noul numar.
                            4. daca rezolvi cu asigurarea nu are rost sa te mai eneverzi pe nesimtitii de politisti ptr cei 85RON nr preferentiale.
                            vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                            Comment


                            • #15
                              Eu stiam ca este o lege sau o ordonanta de urgenta prin care este reprimat dreptul de inmatriculare a masinilor detinute de persoanele fizice, cu numere de genul SRI (Serviciul Roman de Informatii), SIE (Serviciul de Informatii Extern), SPP (Serviciul de Paza si Protectie) si altele care mai sunt.
                              Dar la faza ca sa te oblige sa-ti iei nr preferentiale, cred ca este un cuc de-al lor.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google