Cum procedam la intalnirea cu Garcea?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    intrucat ti-au gresit articolul ,PV e nul mergi si contesta-l castigi din start...spui ca te-au obligat sa semnezi etc...
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #47
      marea problema cu instanta e ca te tin pe drumuri de zici la un moment dat ca iti bagi ceva in el de proces verbal ...martori aveai ? pentru ca atunci e mai usor ...si ai sanse mai mari sa le dai peste nas..oricum stailinistit ca pe agentul ala asau ce grad o fi avand nu-l cheama in istanta au un reprezententant care il reprezinta ..deci ala va face in continurare la fel ..100% garantat...sefu ierarhic se ia de el cand iti greseste CNP sau numele sau data faze dinastea ....

      Comment


      • #48
        maine merg la tribunal.am inteles ca nu am nevoie de avocat,ma pot reprezenta singur.
        am auzit ca a mai patit un coleg de al meu si a castigat procesul.

        Comment


        • #49
          Dragii mei,
          Am citit cu interes acest thread... multe chestii am aflat de aici si ma bucur ca nu m-am lovit de ele pana acum (acum stiu sa ma protejez), ideea e ca politistii de la circulatie sunt toti la fel (nu ma refer aici la politistii din intersectii, pe aia ii compatimesc), sunt pusi pe capatuiala (stiu din sursa sigura, fostul meu cumnat e politist la circulatie). Daca vrei sa scapi de puncte si amenda mare trebuie sa dai cel putin jumatate de amenda pe post de spaga, iar daca fapta e mai grava (daca se lasa cu suspendarea carnetului), atunci mai bine accepta suspendarea, asa zisii oameni ai legii te vor urmari pas cu pas... nu mai poti iesi in lume fara sa-i platesti, ii porti dupa tine atat timp cat vei locui in orasul respectiv sau pana vor fi ei mutati. In concluzie.... 50km/h in localitate, stai la rosu, nu pleca pe galben, nu depasi pe linie continua, acorda prioritate pietonilor (chiar si cand n-au, eu unul n-as vrea sa-l vad imprastiat pe jos), etc... respectati legea, e mai cu minte decat sa fii un teribil pe sosea.

          In cei 19 ani de cand am permis doua intamplari mi-au ramas in memorie:
          1. Mi-a fost suspendat pe trei luni permisu' pt ca am depasit pe trecere de pietoni o... bicicleta (intr-o duminica insorita de noiembrie pe un ger de crapau pietrele si nu era nici tipenie de om pe strada)... am incercat marea cu degetul... dar degeaba... chestia m-a ofticat la culme
          2. In 1998 ma duceam la Oradea (cu plecare din Fagaras), la intrare in Alba-Iulia ma trage pe dreapta un politist (era ora 6:30) si ma intreaba unde merg, daca ma simt obosit s.a.m.d., eram in regula. Faza tare a fost la final:
          Politistul: Pe unde mergeti? Pe varianta sau prin oras?
          Eu: Pe varianta...
          Politistul: Aveti grija ca pe varianta e radar la km 3 si limita de viteza este 80km/h!
          Eu: ....

          am ramas mut, va las pe voi sa trageti concluziile...

          In concluzie... respectati legea si participantii la trafic, chiar daca va mai enerveaza unii

          Comment


          • #50
            super tare amandoua fazele ,pai ce sa zic garcea tot garcea mai esti nu vor sa iasa din tiparul lor de tembeli
            "cromul este placerea mea"
            "cui nu-i place , valea"

            Comment


            • #51
              saptamana asta am fost iertat de catre un echipaj in fata sediului BCR din timisoara.asteptam o clienta si desi nu incurcam mi au luat actele.cred ca am avut noroc ca dadeau amenzi la pietoni pe banda rulanta dar cand au vazut ca mia venit clienta mi au dat actele inapoi si drum bun.
              asa ca le multumesc tuturor care gandesc si sunt intelegatori pentru ca numai ei mai spala obrazul colegilor lor care sunt adevarati militieni si vorbesc doar din codul rutier

              Comment


              • #52
                ha ce tare ,nu-i mai lingusi o fi fost aia buna si ca sa de-a mare ti-a dat drumul
                "cromul este placerea mea"
                "cui nu-i place , valea"

                Comment


                • #53
                  asta este,cand ne sanctioneaza nu ne prea convine,am vrea sa fim iertati,alea alea...cand se intampla cate ceva rau ,sarim pe ei ca nu isi fac datoria...ma abtin de la comentarii
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #54
                    Faza cu cei din intersectii care in Braila m-ai mult incurca circulatia. Facea semn sa trec, cand apare un copil care se dadea semne ca vrea sa fuga sa traverseze. Am franat ca mi a fost frica ca se arunca dracul (si chiar a traversat daca a vazut ca am oprit). Scandal ca ce el mi-a facut semn sa trec. Degeaba ii explic ca-i copil si-i imprevizibil, ca asa si m-ai departe, pana la urma am plecat ca nu mi-a cerut actele. A doaua zi aceeasi intersectie dar alt politist aceeasi faza (cu un om matur nu copil). Se baga desteptul desi politistul facea semn masinilor sa treaca si a franat cel din fata mea ( si eu ) de a iesit fum din roti. Reactia lu Garcea " De ce nu sunteti prevazator?" . Hotarati-va domnilor politisti.
                    Cel mai lent 1,6 8v

                    Comment


                    • #55
                      rocri exact asa e si in timisoara la un sens giratoriu langa complex ne face semn sa trecem si-ti sar pietoni.eu am accelerat de multe ori prin fata lor dar ma gandeam si eu oare daca dau peste el o sa zica ca nu iam dat prioritate pe zebra.
                      de cele mai multe ori fluera la pietoni sa stea si sa nu se bage dar in caz de dai peste el nu stiu cum iese treaba.
                      ca sa nu mai zic de intersectii gresit semnalizate

                      Comment


                      • #56
                        @Rocri. @Suru... Politistii sunt pusi in intersectie pentru a dirija circulatia (teoretic..., practic sunt pusi sa dea amenzi, daca pe vremuri aveau plan la amenzi acum primesc bonus la salariu), problema e ca trebe sa mergem preventiv... credeti-ma!!!... suna un pic cam demodat dar e purul adevar (verificat). De vre-o 9 ani am inceput sa conduc preventiv si nici macar n-am zgariat masinile (am avut vre-o trei masini de-atunci), inainte conduceam LEGAL si am avut 3 accidente (nu foarte grave)... concluzia... mai bine previi decat sa repari (daca mai ai ce... oase, tabla samd). Nu-i inghit pe politisti, dar tare le mai simt lipsa din intersectiile blocate...

                        Comment


                        • #57
                          Corect cu dreptatea in mana mori (fara exagerare). Condusul preventiv este de baza. Eu am mai nou o intrebare: Alti politisti (de ex. politia de frontiera) de ce mama naibii au dreptul sa ne opreasca? Ca uneori mai fac si astia controale de rutina. Galatenii de pe forum (braileni nu-s)care vin la Braila stiu (cred) despre ce vorbesc.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #58
                            si eu sunt oprit in Caras Severin mai tot timpul de verzele astea de la frontiera.Intr-o noapte era sa si trec peste unu,mi-a sarit in fata,colegul lui facuse semn sa opreasca ala dinainte ,eu dau sa depasesc...poc...se arunca de pe banda cealalta in fata mea,sa vezi scandal atunci )
                            Le-am zis ca alta data trec peste ei,si d-atunci o singura data am fost oprit ),in rest numa cu 160 trec pe langa ei.
                            Controale de rutina nu mai exista,ei te pot opri in baza faptului ca au primit o informatie ca tu cari,tigari sau alte chestii de contrabanda de prin shopuri(in zona la mine la Naidas e Dutty Free) si de fiecare data cand merg seara prin oras,sau sa bag benzina ,jap pe dreapta te intreaba de sanatate,se holbeaza prin masina,prin portbagaj ...plus ca sunt niste idioti care nici sa vorbeasca nu stiu
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Sp!ke
                              @Rocri. @Suru... Politistii sunt pusi in intersectie pentru a dirija circulatia (teoretic..., practic sunt pusi sa dea amenzi, daca pe vremuri aveau plan la amenzi acum primesc bonus la salariu), problema e ca trebe sa mergem preventiv... credeti-ma!!!... suna un pic cam demodat dar e purul adevar (verificat). De vre-o 9 ani am inceput sa conduc preventiv si nici macar n-am zgariat masinile (am avut vre-o trei masini de-atunci), inainte conduceam LEGAL si am avut 3 accidente (nu foarte grave)... concluzia... mai bine previi decat sa repari (daca mai ai ce... oase, tabla samd). Nu-i inghit pe politisti, dar tare le mai simt lipsa din intersectiile blocate...
                              ai mare dreptate.conducand preventiv ,gandindu-te intotdeauna ce va face sau ce va putea sa faca celalalt sigur te va scapa de belele.sa nu vorbesc intr-un ceas rau dar de 16 ani nu am mai avut belele in trafic.exceptie face de doua ori cind 1-o teava de gaze si doi un stilpisor care ingradea accesul pe trotuar nu s-au dat din calea mea iar amenzile care le-am primit au fost : de viteza ,acte uitate(astea 2 discutabile) sau fir desfacut la pozitie.si sant sofer profesionist .

                              Comment


                              • #60
                                Si eu am 2 pentru acte uitate dar nu le pun la socoteala ca doar nu am periclitat circulatia in nici un fel.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google