Politia Rutiera Vs Politia Locala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    se vrea a crea confuzie printre oameni, de aceea uniformele,de aceea inscrisurile de pe masini/uniforme,de aceea pe unele masini girofar ros-albastru.Cel mai bine ,daca aveti de-a face cu un echipaj d-asta de brigada de politie rutiera municipala locala al consiliului judetean e sa chemati un echipaj de la rutiera.
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      @cristi3775
      Si de ce crezi ca cei din Brigada de Politie Rutiera, ce tin de POLITIA Locala, s-ar chema altfel?
      Mai baieti, voi chiar vorbiti serios cand spuneti ca POLITISTII RUTIERI de la locala incalca legea, si isi aroga fara suport legal competente de Politie Rutiera, pe plan local?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #18
        in primul rand nu sunt agenti de politie , sunt functionari publici simpli ...nu au grade, doar unele inventate iarasi de ei.
        nu au nicio treaba cu politia, nu au nicio treaba cu gradele din politie, nici macar nu seamana gradele . Singurul lucru comun cu politia , sunt probabil sefii , care in majoritatea cazurilor sunt fosti politisti pensionati sau trecuti in rezerva )
        Atata taraboi cu pentru interpretarea unui ***** de lege , toti se lupta pentru rutiera , da unu n-ar da o amenda pentru cretinii care traverseaza aiurea strada, care trec pe treecre pe rosu etc .Vezi doamne le-a dat competente de rutiere si acum sunt mari serifi de temut...
        Daca aveti rabdare sa cititi linkurile alea 2 , sunt niste pareri mult mai avizate decat ale mele , ale oamenilor din politie care fac asta zi de zi .
        Last edited by Cristi_Xp; 19 February 2012, 23:18.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Cristi_Xp View Post
          s.Cel mai bine ,daca aveti de-a face cu un echipaj d-asta de brigada de politie rutiera municipala locala al consiliului judetean e sa chemati un echipaj de la rutiera.
          Si daca chemi politia rutiera nu primesti amenda si puncte de penalizare?...
          sigpic

          Comment


          • #20
            ii chemi sa le spui ca ai fost oprit in trafic de niste indivizi dubiosi ) care nu stii ce vor,cat despre constatarea contraventiei tale ,daca ea nu exista la momentul sosirii rutierei,care-i baiu ?
            Daca intri aiurea pe interzis si te opreste, aia e problema ta,desi daca tu nu opresti ,ce o sa faca ? Trage cu pistolu ? se ia dupa tine ?
            Last edited by Cristi_Xp; 19 February 2012, 23:20.
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Cristi_Xp View Post
              in primul rand nu sunt agenti de politie , sunt functionari publici simpli
              Si politistii care fac parte din structurile MAI, sunt tot functiunari publici.
              Eu unul n-am curaj sa nu opresc in trafic la semnalele unui POLITIST, fie si de la Rutiera Locala.Voi aveti?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #22
                Originally posted by cristi3775 View Post
                Atentie la exprimare....una este politie&ambulanta, si alta este ambulanta &politie.
                Teoretic e diferit, practic te asigur ca-i tot una. Si daca ne luam dupa lege si conceptiile unor legisti scrofulosi ajungem la concluzia ca (conform legii) misiunea ambulantei este nesemnificativa fata de cea a politiei, deci da-i in kkt pe aia cu girofar albastru, ca nu ma obliga legea sa opresc si sa-i las sa treaca, doar nu se duc la mama... dar cine stie!?
                Last edited by vasile78; 19 February 2012, 23:24.

                Comment


                • #23
                  sunt functionari publici cu statut special din cate imi amintesc.
                  Opreste si intreaba`l care`i baiu ? si daca te intreba de centura,telefon si alte alea, pune`l sa-ti scrie amenda ,exact pentru articolul respectiv
                  @vasile, una e sa opresti sa te dai din fata ca sa le dai prioritate si sa ii lasi sa treaca , si alta e sa tragi pe dreapta si sa stai la control.In momentul in care el s-a parcat in spatele tau sau in fata ta, tu nu mai ai de ce sa ii acorzi prioritate, asa ca semnalizezi frumos stanga si iti continui drumul Eu as sta cu geamul inchis si cu usa blocata ,l-as intreba ce vrea si as chema un echipaj de rutiera, n-ai ce pierde, ori iti dau aia amenda daca e competenta lor , ori rutiera ...tot c***** ala e,dar daca nu e competenta lor te-ai luat si ai plecat,macar o lamuresti.
                  Eu n-am auzit pana acum de niciun caz in afar de intrare pe interzis in care un local a oprit masina ,a intrebat de centura, de ITP, de asigurare, oare de ce?
                  Last edited by Cristi_Xp; 19 February 2012, 23:30.
                  Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                  Comment


                  • #24
                    Nu stiu daca "localii" au dreptul asta dar politistii de frontiera (tot cu girofare albastre) mi-au cautat in toata masina acum vreo 7 ani, ba am primit si avertisment pentru ca nu aveam permisul la mine. Eram ce-i drept pe langa Oancea, localitate de frontiera, dar eram doar in tranzit...

                    Comment


                    • #25
                      pai scrie clar si in codul rutier de ei iar in localitatile de frontiera se stie :P a
                      In principiu controlul lor se rezuma la identificarea soferului si a pasagerilor si cautatul prin masina dupa diverse marfuri de contrabanda,sau daca esti cu numere de padure,texas si altele,atunci cautat de acte,talon,asigurare etc.Mai au competente de amendat pescarii "branconieri" care pescuiesc cu prea multe undite,verificat permis de pescar.E destul de frustrant pentru localnici,care stau prin zona respectiva, ca te opresc si de 5 ori pe zi,pana ajung sa te cunoasca.Buletin ai avut la tine ?Eu stau in zona de frontiera, nu mi s-a cerut niciodata de catre un politist de frontiera permisul de conducere, doar buletinul meu si al pasagerilor,nici macar acte de masina.
                      Last edited by Cristi_Xp; 19 February 2012, 23:45.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #26
                        Ramane sa va convingeti pe propria piele daca Politia Rutiera Locala incalca legea cand va amendeaza pentru incalcarea regulilor de circulatie.
                        Pana una alta cei de la Rutiera ce tin de MAI, nu prea se mai vad prin oras; mai mult cu ocazia filtrelor si radarul ii vezi; de ce oare?
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #27
                          @Cristi_Xp stiu ca tu esti jupanul aici, dar nu e bine sa instigi lumea sa se comporte anarhic fata de orice "rasa" de politist local. Mai ales ca statutul lor nu este reglementat decat regional...

                          Comment


                          • #28
                            n-am instigat nimic , decat la cunoasterea drepturilor noastre.Iar in cazul in care simti ca esti abuzat ,ai tot dreptul sa chemi o autoritate competenta,despre care cel putin scrie in codul rutier

                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Ramane sa va convingeti pe propria piele daca Politia Rutiera Locala incalca legea cand va amendeaza pentru incalcarea regulilor de circulatie.
                            Pana una alta cei de la Rutiera ce tin de MAI, nu prea se mai vad prin oras; mai mult cu ocazia filtrelor si radarul ii vezi; de ce oare?
                            sa fie oare din cauza celor 5 litri pe saptamana sau cat le dadea ca sa se care cu masinile ?) Politistii nici RCA n-au la masini, daca lovesc masina tre sa o repare aia de politie si aia lu ala de l-a lovit Eu cred ca isi blesteama zilele cand trebuie sa mearga cu sirena pusa prin intersectii ...
                            Am apelat odata la locala,au ajuns dupa 2 ore, ca cica trebuia sa vina din cealalta parte a orasului , ca sunt doar 2 echipaje sau ceva de genul,si ma refer la Timisoara.
                            Last edited by Cristi_Xp; 20 February 2012, 00:02. Reason: Automerged Doublepost
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #29
                              A fost un caz in Braila cand un "interlop" de carton a fost inconjurat de cateva masini civile si pentru ca a fortat blocajul a fost impuscat si a murit ulterior... Nu vreau sa dramatizez, stiu ca astia de la "rutiera locala" sunt niste fosti portari, dar e bine sa nu-i fortezi rabdarea celui care incearca sa te opreasca, nu se stie cu cine te confunda... vezi cazul de la Braila.

                              Comment


                              • #30
                                Din informatiile care le am, in cadrul Politiei Locale Galati sunt si fosti politisti care au apartinut de structurile MAI.
                                Promit sa ma informez (am spus ca am o ruda apropiata in aceasta structura), cum au fost selectati cei de la Rutiera Locala, cat de competenti sunt.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google