Help Please: Vreau Sa Pun Discuri Sport

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Help Please: Vreau Sa Pun Discuri Sport

    logan 1.6 mpi ambition (cu abs) versiunea 2005 cu disc de frana fata

    Epaisseur disque 12mm
    Diam.disque 259
    4 trous
    Diam. 259mm
    Epaisseur disque 12mm
    Epaisseur min. 10.6mm
    Diam.moyeu 61mm

    vreau ceva sport cu tot cu etrieri care sa se potriveasca fara modificari si sa nu coste peste 10 milioane.....

    are cineva ceva ideei, preturi, linkuri, etc ?
    IS 10 LNC Facebook

  • #2
    Nu trebuie schimbata puntea?

    Comment


    • #3
      nu trebuie schimbata puntea; doar daca iti pui discuri pe spate ar merge o punte de megane; merge si fara a schimba puntea insa necesita niste ajustari;

      gasesti la silviu79 discuri ventilate si etrieri pentru noile discuri; si eu voiam sa imi pun si facusem un calcul m-ar ajunge in jur de 9 mil cu tot cu placute de frana noi, daca e cazul sa le schimbi;

      Discuri frana ventilate 130 lei buc;
      Etriere 200 lei buc;
      "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

      Comment


      • #4
        Man, tu vrei discuri sport pe fata??? Daca da, pe roti de 15 poti pune maxim disc de 350mm si, eu personal, iti recomand Brembo sau Ferodo.
        Daca vrei sa pui discuri pe spate e cam alta poveste.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Eu am inteles ca vrea discuri pe spate, my bad.

          Comment


          • #6
            doar pe fata... pe spate te lega pentru interventii la sistemul de franare....

            pai tot brambo sau ferodo ma gandeam si eu dar ziceam sa schimb tot ansamblul:
            discuri ventilate efentual fara perforatii si striatii, etrieri, frutun etrieri, placute si lichid frana sport compatibil dot3 ..... acum sa vad ca pret ce gasesc... la firmele specializate de tunning preturile sunt de 3 ori mai mari
            IS 10 LNC Facebook

            Comment


            • #7
              Poi ce intelegi tu prin tot ansamblul? Ai de schimbat asa:
              1. Etrieri (daca ii iei de clio sau de micra sunt identici);
              2. Furtune mai lungi (fiind cu 4 pistonase sunt mai lungi si in barcare e posibil sa nu iti ajunga);
              3. Placute pentru etrierul cu 4 pistonase, deci 4 placute nu 2;
              4. Discul de frana care e identic ca prindere;
              5. E DOAR POSIBIL sa ai probleme cu "protectia" aia din spatele discului, dar nu garantez.
              Cam asta ai avea de schimbat.
              Spor si sa ne arati pe ce ai mers.
              sigpic

              Comment


              • #8
                daca iti pui discuri pe spate ar insemna sa treci pe la R.A.R ?

                Comment


                • #9
                  Omu nu vrea pe spate fratilor....vrea sa aibe pe fata frane mai bune

                  Comment


                  • #10
                    Revin cu o intrebare tampa. Oare abs-ul mai stie ce sa faca daca se schimba etrierii sau discul? Stiu ca senzorul nu citeste date de pe discul de frana, dar... oare va mai functiona corect???
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Si daca sunt cu 4 pistonase,nu trebuei cumva si ala pompa de frana??sau face fata???
                      Eu zic ca daca schimbi discurile fata cu unele Zimmerman ,ventilate+perforate,placute sport ceva Ferodo,si etriei noi gasesti in vitan....
                      Discuri-500lei
                      Placute-150lei
                      Etrieri-200lei
                      Total:850lei. Si zic ca e suficient....Si Abs nu cred ca are nici o treaba , are treaba daca vrei sa iti pui pe spate,stiam eu...
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        eu am pus pe fata zimmerman ii ok
                        toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                        Comment


                        • #13
                          multam tutror de ajutor ... acum revin cu ceva solicitari suplimentare:

                          - de unde sa iau discurile la preturi mai bune
                          - etrierii sunt cu 4 pistonase aia din vitan ?
                          IS 10 LNC Facebook

                          Comment


                          • #14
                            reorientari

                            m vorbit cu ionut de la carconcept si mi-a explicat ca daca imi pun ansambul respectiv trebuie sa schimb si repartitorul de franare si modificat nu stiu ce la cursa de la pedala de frana..... si totusi nu am de gand sa ma apuc de circuite cu masina.....

                            ca solutie mi-a recomandat utilizarea gamei EBC
                            - un set de discuri striate si perforate (blind holes) EBC Turbo Groove cu
                            - un set de placute green Premium Street 2000 avand in componenta kevlar si fibre ceramice

                            intinzandu-ma la discutii cu el m-a convins sa utilizez uleiul edge sport 0w40 de la castrol (~200 lei) si filtru de benzina de la k&n (~)
                            Attached Files
                            IS 10 LNC Facebook

                            Comment


                            • #15
                              rectificare:
                              intinzandu-ma la discutii cu el m-a convins sa utilizez uleiul edge sport 0w40 de la castrol (~200 lei) ..... este si filtru de aer cum e cel al nostru tot kn... dar e 300 lei
                              IS 10 LNC Facebook

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google