Cum pot trage bricheta in portbagaj???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu mi-am luat un prelungitor pentru bricheta, cu o singur 'orificiu' pentru lada frigorifica. am tras cablul cand l-am luat si de atunci acolo sta. in poza e in partea dreapta in portbagaj. poza e de cand l-am pus, acum arata altfel portbagajul.
    Attached Files
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #17
      nu este mai simplu sa tragi un fir de la bricheta din fata, eventual cu un releu la inceputul firului ?
      Logan by Renault Pure Blood
      Nothing beats Low Cost

      Comment


      • #18
        mie nu mi-a luat nici 5 minute sa trag firul din fata in spate. tie iti ia mai putin sa pui un releu si sa tragi fir? e mult mai bine asa (parerea mea) pentru ca nu este nici o 'improvizatie'. cand am nevoie de curent in portbagaj bag prelungitorul in priza (bricheta) si gata, cand nu, sta in spatiul de depozitare de sub consola centrala. si nu ma incurca deloc.
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #19
          e mut mai bine cu prelungitoru,parerea ma,pare mai convenabil asa

          Comment


          • #20
            Dar e doar solutie temporara. De exemplu, se doreste folosirea unor consumatori mai mari pentru priza din portbagaj. Si siguranta de 10A care e pe bricheta in mod normal nu va suporta consumul marit.
            Eu am facut exact cum a zis Seba (nu la mine, la un coleg de forum): 2 fire litate serioase (cred ca 2 mm sectiune) legate la baterie. Masa merge pana in portbagaj neintrerupt, in schim la +12 V am inserat un releu astfel: Bobina releului alimentata cu +12Vdupa contact (firul galben de la mufa PI din UCH) si al doilea fir la masa.
            Ceilalti 2 pini ai releului (contactul inchis/deschis) - pe unul din ei intra +12V de la baterie iar de la celalalt pleaca 12V spre mufa din portbagaj numai atunci cand este contactul pus. De orice eventualitate am inseriat si o siguranta pe fir care poate fi pana la 20A, in functie de grosimea firelor folosite. Colegul nu avea nevoie de prea mult, asa ca am pus o siguranta de 7,5A - strict pentru lada frigorifica / aspirator.

            PS - Eu am un incalzitor auto, pe care scrie 12V 200W, deci siguranta de 10 A de pe bricheta mi s-a parut insuficienta. La fel si cablul cat firul de par care il avea. Deci am schimbat cablul incalzitorului apoi am coborat la masina pentru o proba. Am avut dreptate, siguranta a pocnit in mai putin de 1 minut. Am pus una de 15A doar cat am facut cafeaua, dupa aceea am revenit la cea normala.
            Dar daca foloseam incalzitorul la mufa din portbagaj, garantez eu ca intai se topeau cablurile de la prelungitoarele din hypermarketuri si nu mai apuca siguranta sa se arda...
            GL-22-TOF

            Comment


            • #21
              am o intrebare: bricheta din interior duce un aspirator sau o lada frigorifica?
              numai bine
              live to ride

              Comment


              • #22
                Duce, eu am folosit chiar si filtru de cafea auto.
                GL-22-TOF

                Comment


                • #23
                  am revenit cu ce am facuteu
                  numai bine!
                  Attached Files
                  live to ride

                  Comment


                  • #24
                    Salut
                    De unde ai luat priza de bricheta?Si cu cat?
                    Frumoasa amplasare,asa am vazut la masini mai stilate,dar bine,trase din fabrica,nu ulterior.
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #25
                      am luat-o de la un magazin de produse si accesorii electrice si electronice,
                      a costat 10-12 ron,acolo unde am amplasat-o eu,normal, este un bradut de sustinere mocheta,l-am scos am dat o gaura mai mare(de 27 mm,am masurat diametrul prizei)am tras firele si pur si simplu am clipsat-o in noua gaura
                      numai bine
                      live to ride

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by shtrumphy83 View Post
                        am revenit cu ce am facuteu
                        numai bine!
                        Foarte frumos lucrat.
                        Eu as fi pus-o o idee mai sus, sa nu dau cu bagajele in ea.

                        Comment


                        • #27
                          Bravo shtrumphy! arata ca din fabrica,imi place ca priza are si capac.
                          unde ai legat firele?Ai pus pe fir releu si siguranta?Am citit pe prima pagina ca trebuie musai
                          Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

                          Comment


                          • #28
                            Ce dispozitiv trebuie sa interpun intre mufa de la firul de alimentre a GPS-ului Mio310si bricheta din Logan?

                            Comment


                            • #29
                              Ai nevoie de un alimentator auto cu mufa miniUSB, de la 12V (bricheta masinii) la 5V (USB) cu minim 1,2A curent de iesire.
                              Ori il cumperi (dar sa aiba minim 1,2A), ori il faci tu cu un MC34063.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • #30
                                nu am pus nici un releu,consumatorii care-i folosesc,eu, ii duce si bricheta din interior deci nu vad de ce i-as pune un releu,cum spuneam nu folosesc consumatori mari...
                                live to ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google