"fluierat" Ciudat In Tr.V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "fluierat" Ciudat In Tr.V

    salut! am si eu o problema si sper ca ma puteti ajuta...in timp ce mergeam la intalnirea cu doc pt efectuarea unei remapari cum plecasem da acasa si un pic cam tarziu i-am dat un pic talpa. am constatat ca in treapta a 5-a se aude un fluierat ciudat(geamurile erau inchise) si ma gandeam ca e de la cauciucuri fiind cele din fabrica(michelin)care aveau vreo 60.000km. dupa ce am facut remaparea o duceam pana pe la 140 in tr.4 si ii dadeam a5-a si fluieratul parca se auzea mai tare.acum cu cauciucuri de iarna am facut un drum pana la mures(avea fiumiu meci) si am vrut sa vad daca a fost vina cauciucurilor si bine inteles ca si de aceasta data a "fluierat". sunetul este asemanator cu sunetului unei turbine stricate.
    daca aveti idee ce poate fi astept sfaturi

    rog moderatorii sa mute daca trebuie acest thread unde trebuie
    DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
    sigpic

  • #2
    cel mai probail trebuie sa mai completezi ulei in cutie... uita-te pe la simeringurile cutiei de viteze poate pierde pe undeva! Asa facea la dacia lu' tata...

    Comment


    • #3
      mersi mult de sfat.alta intrebare ce se poate intampla daca merg in continuare cu ea asa???
      DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
      sigpic

      Comment


      • #4
        se blocheaza cutia in tr5, iti dai o mufarina de parbriz si se opreste samdramaua. apoi incepi sa duni bani: demontat cutie, dezmembrat cutie, schimbat rulmenti, sincroane, inele distantiere, reasamblare cutie, remontat cutie, umplere cu ulei, dat cheie si hai la drum.
        daca treaba insa nu-i din cutie (eu mai pateam cateodata sa suiere ca un turbo slab, dar in orice treapta de viteza), probabil vibreaza un plastic pe sub capota sau ai antena prea ridicata.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          nu cred ca e vreun plastic deoarece se aude doar in tr a V-a.de ex merg cu 140 cu tr a 4-a nu se aude fluieratul dar cand ii dau a 5- la aceeasi veteze se aude, de3ci nu cred ca e antena sau vreun plastic.
          DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
          sigpic

          Comment


          • #6
            in cazul asta, scoti dopul lateral al cutiei de viteza de langa plantara si bagi ulei pana curge un firicel afara pe acolo. pui dopul la loc si-i dai bice
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              mersi de sfat,de indata ce gasesc o rampa unde sa o urc asa o sa fac.
              DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
              sigpic

              Comment


              • #8
                sa ai la tine un furtun mai mic in diametru , sa intre pe gaura de la cutie.
                si o palnie , asta daca vrei sa completezi tu.

                Comment


                • #9
                  ok, mersi
                  DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    nu-ti trebuie rampa, dar daca n-ai garaj, sa nu stai pe sub masina in frig, da, cauta rampa.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      o sa ii schimb si uleiul dar dupa sarbatori ca acum nam nici bani nici timp
                      totusi cred ca eu sunt da vina pt faza cu cutia. trebuie schimbat si uleiul din cutie la revizii???daca da e nasol ca eu de 70.000km nu lam schimbat deloc ca nu am stiut.
                      DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        la 70000km nu cred ca trebuie schimbat. poate ti-a curs foarte putin si-n timp ai sesizat "lipsa"...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          si cat ulei sa fi curs si pe unde??? ca eu unul nu am vazut nici o urma pe sub masina...
                          DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            aici deja m-ai depasit poate din start a fost mai putin ulei in cutie sau s-a prelins foarte fin si curentul de aer a "suflat" stropul si de aia nu vezi urma de scurgere. presupuneri putem sa tot facem. completeaza uleiul si ar trebui sa nu mai ai probleme.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Parerea mea: fluieratul intr-o anumita treapta e de la cutie. Dar de multe ori pinionul treptei respective (in general a 5-a) nu este perfect paralel cu celelalte pinioane. Nu se intampla nimic dar nici nu se repara singur. Daca era de la uleiul din cutie se auzea in toate treptele de viteza sau macar si in a 4-a si se auzea si un huruit pronuntat pe liber.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google