O Intrebare Despre Etrieri....etc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O Intrebare Despre Etrieri....etc

    Salut as vrea sa schimb etrierii .discurile...toata frana fata ..si cea de pe spate daca nu discuri macar tamburii aia mai mari de mcv pe spate..Am pus niste jante mai mari si parca trebuie.Tin sa mentionez ca eu am disc simplu...problema este ca nu sunt cu masina in tara si nu intentionez sa vin de curand....dar as putea face rost de ceva de la dezmembrari sau noi eventual...sa vad preturile ...si sa vad unde gasesc
    Intrebarea mea este ...daca stie cineva de pe ce model de renault au luat astia de la dacia frana fata..adica etrier.disc placute si suport etrier... Si pe cea de pe spate...sau care sar potrivi fara modificari la conductele masinii...aici pot face rost doar de piese renault.
    Daca poate sa imi spuna cineva mai exact ce sa caut...mam mai uitat pe net.....niste linkuri sau niste detalii miar fi de mare ajutor
    Am vazut ca au mai montat baietii pe aici discuri pe spate.de pe ce punte le au luat...cred ca mam facut inteles.
    Scuze daca nu am postat unde trebuia .daca este gresit rog un moderator sa il mute.

    Va multumesc
    Last edited by gorgoo; 19 January 2011, 13:20.

  • #2
    Salut.
    Am inteles ca ar merge pe spate punte de megane2
    Acum nu stiiu sigur daca a facut careva "transplantul"
    Spor la tunarit
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      Ms mult...voiam doar putin mai multa siguranta ...ca parca apas pe frana si nu se mai opreste.nu zic ca nu are frana...dar sincer se putea si mai bine.
      Am sa ma mai interesez si eu , dar daca stie cineva care a mai facut asa ceva nu ma intereseaza sa stiu decat un model,un an, ca sa stiu ce caut..
      Daca are idee cineva daca ar merge si niste dicuri mai mari pe fata de la un renault, dara sa ramana tot la acceasi prindere a etrierului si discului.
      Sincer nici timp nu prea am pentru umblat pe la dezmembrari si facut mecanica la masina.Pentru schimbat astea am sa imi fac timp o zi ,doua.

      Comment


      • #4
        Salut.
        Pe fata se poate pune discuri ventilate si mai mari de pe van/mcv/dci/prestige(16 V)
        trebuie doar sa te interesezi mai bine si sa vezi daca se merita investitia.
        Numai bine.
        spor la modificari
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #5
          cum am mai spus si mai sus...... ``problema este ca nu sunt cu masina in tara si nu intentionez sa vin de curand....dar as putea face rost de ceva de la dezmembrari sau noi eventual...sa vad preturile ....de pe renault``
          scuze daca nu mam facut inteles voiam o confirmare...de pe ce renault au luat astia discurile fata ventilate si tamburii spate de mcv...iar apoi imi caut eu aici ori noi ori la dezmembrari... problema este ca nu stiu exact de pe ce...unii spun ca megane....laguna...clio...am auzit diferite pareri..nimic concret.
          Ms.

          Comment


          • #6
            ca si dimensiuni si piese loganu e ca si meganu de prin 2000 sau 2001 si se potrivesc dar intodeauna exista un dar....incearca cu ce am zis sau mai bine documenteaza-te singur ca nimeni nu e sigur.....

            Comment


            • #7
              ok mersi mult la toti , am sa ma mai interesez eu , daca nu ajung la nici o concluzie , cand vin acasa am sa fac upgrade ul de pe un mcv.

              Comment


              • #8
                sistemele de franare pe logan sunt :

                frana 1 (cum ai tu) disc simplu de 259 (238 pe versiunile de la inceput) + etrieri lucas
                frana 2 (cum are mcv si dci) discu dublu 259 + etrieri si suport etrier trw (acelasi piston, dar putin mai mari)
                frana 3 (cum are van) disc dublu 260 + etrieri si suport etrier ate (piston mai mare, net superior predecesoarelor) + placuta de frana cu suprafata mai mare => mai exact sistemul de franare de pe punto 1.8 2002

                upgrade la sistemul de franare ai: placute frana + disc frana van sau disc frana sport + etrieri echipati ATE + lichid frana

                Succes.
                Last edited by DeLuXe; 23 January 2011, 15:39.
                sigpicMy ride

                Comment


                • #9
                  daca tot vrei sa investesti in frane, varianta 3 ar fi cea mai buna, la care as mai adauga cei mai mari tamburi (de van parca)

                  Comment


                  • #10
                    La Logan, frana cu discuri pe spate e cam de prisos. Din cauza repartitiei greutatii (mult mai mult pe fata) nu necesita frane cu disc pe spate. Iti poti face un upgrade cu etrieri/discuri/placute de VAN, pe fata. Diferenta va fi sesizabila.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc mult baieti am sa vad ,oricum cred ca asta este cel mai bine cum ati zis voi cu niste discuri si placute de calitate si etriere de van.
                      Masina deocamdata o am la vanzare daca nu se da pana la vara cand ajung pe acasa se pastreaza, si va fi dotata cu asa ceva. daca se da sai mai puna si noul proprietar..

                      Multumesc, daca doriti sa inchideti , se poate inchide.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by DeLuXe View Post
                        ...frana 3 (cum are van) disc dublu 260 + etrieri si suport etrier ate (piston mai mare, net superior predecesoarelor) + placuta de frana cu suprafata mai mare => mai exact sistemul de franare de pe punto 1.8 2002...
                        Vezi ca discul de frana nu este de Punto, ci doar etrierul ATE, acelasi cu Fiat Doblo...(mult mai frecvent decat Punto 1.8 120CP)
                        Discul de frana ventilat este de Renault 260 mm diametru, gros de 22. Este prezent printre altele masiv pe Clio 3....

                        Comment


                        • #13
                          etrieri

                          Originally posted by detail View Post
                          Vezi ca discul de frana nu este de Punto, ci doar etrierul ATE, acelasi cu Fiat Doblo...(mult mai frecvent decat Punto 1.8 120CP)
                          Discul de frana ventilat este de Renault 260 mm diametru, gros de 22. Este prezent printre altele masiv pe Clio 3....
                          poti fi mai explicit .?intr-un catalog on line ate eu nu gasesc fiat doblo 1,8 120 cp .te rog da-mi mai multe detalii vreau neaparat sa schimb etrierii.si apropos de ce nu apare pe catalogul online al firmei ate dacia logan?

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google