Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by logan21cdc View Post
    Eu am 73% fata si 5% spate si luneta. E pe masina de cinci ani si nu ma deranjeaza deloc diferenta fata-spate. E legala, am fost oprit si de politie si de ARR impreuna cu politia, am trecut si de doua ITP-uri fara probleme.
    Parerea mea este ca daca vrei sa nu ai probleme iti pui folie omologata (nu din targ) la firma legala cu acte in regula.

    RAR impreuna cu politia !!!!
    sigpic
    "BRABUS" STYLE

    Comment


    • Bine RAR nu ARR! Scuze, mai greseste omul. Oricum baietii cu dubite albe (laborator mobil) si cu multe idei (ca de aia se cheama id...ti).
      Eu am si parasolar din folie si a trebuit sa explic 20 de minute cum ca nu depaseste "proiectia parasolarului masinii pe parbriz". La final l-am intrebat: La VW Caddy cu care sunteti aveti din fabrica partea superioara a parbrizului cu tenta de culoare verde? Da. Daca rabatam parasolarul masinii pun pariu ca depaseste putin partea verde. Pai... La care potistul imi tranteste actele si "hai drum bun..."

      Comment


      • Bine ca te-ai descurcat
        sigpic
        "BRABUS" STYLE

        Comment


        • Originally posted by logan21cdc View Post
          Eu am 73% fata si 5% spate si luneta. E pe masina de cinci ani si nu ma deranjeaza deloc diferenta fata-spate. E legala, am fost oprit si de politie si de ARR impreuna cu politia, am trecut si de doua ITP-uri fara probleme.
          Parerea mea este ca daca vrei sa nu ai probleme iti pui folie omologata (nu din targ) la firma legala cu acte in regula.
          pai cum ai reusit? ca am aflat ca loganul are 82% vizibilitate din fabrica. si foliile de pe piata sunt cam inchise. cea mai deschisa am inteles ca are 70% vizibilitate si pus peste geamul usor colorat al loganului, devine ilegal.
          si cu firmele autorizate e o mare problema. eu cunosteam niste firme destul de mari care fac asa ceva autorizat (asa zic ei). cand m-am uitat alaltaieri pe lista de firme autorizate de pe site-ul RAR, nu aparea niciuna acolo. firme gen dcm, colortuning...etc. in schimb am gasit firme mici cu preturi mari . folie fata-spate si luneta vreo 500 lei. asa ca unde e legal e scump si nici asa n-ai voie pt laterale fata.

          uite aici un raspuns la un mail trimis de mine:
          "Buna ziua. Pretul pt aplicarea foliei pe masina dvs, fata spate plus parasolar este de 450 ron, daca veniti saptamana viitoare, va putem oferi un discount de 50 ron. Aplicarea foliei pe gemurile fata rar-ul nu le mai accepta indiferent cine ce v-ar spune. Detalii exacte cum e cu geamurile laterale fata va putem oferii la oricare dintre cele doua ateliere ale noaste. Precizez ca firma noastra lucreaza numai cu folii llumar de o inalta performanta, ce beneficiaza de o garantie reala de 7 ani.

          Cu Stima, echipa detailingautoconcept"

          Comment


          • Eu am pus folia in 2007 la o firma din Sibiu. Nu mai stiu sigur numele. Maine daca vrei ma uit pe acte ca sunt jos in torpedo. Mi-au dat doua acte care atesta transparenta foliei, pentru fata si pentru spate+luneta. Mai am un act (cred ca este certificatul de conformitate) prin care se certifica firma importatoare a foliei (LLUMAR iar firma este din Cluj parca). Si in plus un act (copie) catre firma montatoare a foliei de la Directia Generala bla, bla, bla a Politiei Rutiere prin care se spune "pentru geamurile fata cu rol esential in vizibilitate cel putin 70% transparenta", iar pentru restul parca nu se precizeaza exact. Cu aceste acte am fost oprit anul trecut 2011 la sfarsitul lui octombrie si nu au comentat nimic. Bine in afara de parasolarul de parbriz.... Dar partea cu folie+geam sa iasa mai mica transparenta nu a fost nici o problema. Chiar s-au uitat anume si au comentat ceva de genul "trebuie sa fie de 70%, are 73% e bine".

            Comment


            • si cum stiau ca are 73? numai din ce scria in acte ? pentru ca am inteles ca e teoretic imposibil cu foliile din tara. daca gandesc bine, ar trebui ca folia sa fie mai deschisa decat geamul de logan pentru ca aplicata pe el sa dea o transparenta de 73% atata timp cat loganul are 82% vizibilitate din fabrica. s-a discutat mai inainte de asta. nici eu nu stiam si am sunat ieri la o firma autorizata si mi-au confirmat ce am aflat aici de la altii. ai vazut ce raspuns am primit de la alta firma luata din lista RAR..

              Comment


              • sunt folii cu transparenta 100% (alea de protectie) si sunt folii cu transparenta intre 5% si 95%. Sincer sa fiu nu stiu unde naiba e 82% transparenta din fabrica la logan.
                Poate 92%, desi tind sa cred ca e mai mare

                Comment


                • vezi posturile #144 si #149 ale lui dan.gutu. si eu m-am contrazis cu el si ziceam ca tine. apoi am sunat la o firma autorizata din lista RAR si mi-au confirmat ca Loganul are 82% transparenta masurat pt ca ei sunt obligati sa aiba si ustensile de masura a opacitatii. citeste discutia in zona aia. am inteles ca si dan se ocupa cu asa ceva de era la curent.

                  Comment


                  • Nici acum 9997477NDLPLM nu stie ce face dan.gutu la serviciu.

                    Mai bine!
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • si care plm e problema ta? e vreun brand si mi-a scapat mie ?! e treaba lui ce face...

                      Comment


                      • Am contactat 2 firme in Timisoara pentru pus folie.Prima Motorkraft au spus ca actele pus la dispozitia mea dupa finalizarea montarii sunt : certificat de omologare, declaratie de conformitate, certificat de garantie + stickerele.Principala problema pentru celelalte service-uri este declaratia de conformitate cu antetul RAR pe care nu o au,dupa spusele lor.(monteaza folie ilegal ???). A doua firma este C&A Glass care nu iti ofera toate actele enumerate mai sus( in speta declaratia de conformitate) cu toate ca mi-au aratat o autorizatie pe perete.C&A Glass demonteaza geamurile de la usi si mi-au zis ca fara demontarea lor se pericliteaza motorasele si macaralele datorita cantitatii mari de apa care patrunde in usa la montarea foliei.Alt incovenient ar fi ca marginile geamului nu ar fi cuprinse de folie.Motorkraftul (care ar fi cel mai legal) pune folie fara demontarea geamurilor.Deci ,caut un service care iti da declaratie de conformitate si pune folie cu demontarea geamurilor.In Timisoara nu cred ca gasesc asa ceva.Preturile la Motorkraft 400 ron Llumar spatele.C&A glass 300 ron Llumar spatele.(diferenta de pret consta oare in lipsa acelei declaratii?????).
                        Last edited by karlos12; 13 March 2012, 07:46.

                        Comment


                        • Nu e problema lui dsign ci a dumitale pentru ca, ca de obicei, bati campii fara nici o legatura cu realitatea.
                          dan.gutu e Itp Man, daca nu e de ajuns indiciul, fac poll
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • si daca e "itp man," ce? i-am spus ca nu cred ca are asa mica vizibilitatea un geam de Logan dupa care m-am interesat si am vazut ca zic si altii la fel, deci avea dreptate. am si recunoscut asta daca te uiti la posturile mele. acum la randul meu ii explicam lui Razvy care e situatia si nici el nu credea asa ca i-am zis sa urmareasca discutia din urma. nu vad unde am batut campii ?! nu cunosteam datele iar geamul loganului mi se parea destus de incolor ca sa aiba o vizibilitate mai mare de 82%. sunt sigur ca sunt destui care nu cunosc asta pt ca nu au avut nevoie s-o afle. daca sustineam in continuare ca as stii mai bine, atunci da, bateam campii. dar asa...

                            Comment


                            • karlos12 in principiu trebuie sa urmaresti un service autorizat de RAR sa monteze folie pe masina, si eu am montat acum 1 an si nu mi-au dat toate actele pe care le vrei tu esti prea speriat , mie mi-au lipit decat un actipild pe geamul din spate partea dreapta, si sa stii ca alea ce ti le lipeste pe geamuri sunt o prostie nu se uita nimeni pe ele, tie iti trebuie decat o autorizatie legala pe care so plastifiezi si esti in regula, si crede-ma ca am fost la RAR si nu sau uitat pe prostiile alea de ti le lipesc pe geamuri nici pe declaratia de conformitate sau ce mai vrei tu pe acolo se uita decat pe autorizatia eliberata de service montator ATAT nu-ti mai face probleme , si intradevar daca vrei sa-ti cauti un service eu cred ca este mai bine sa-ti dea geamu jos ca s-ar montat mai bine folia nu stiu parerea mea, dar depinde de ei....bafta in montarea foliei

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                la amandoua

                                @dan.gutu: am vorbit acum cu niste baieti de la o firma de infolieri si se pare ca ai avut dreptate. are 82%. asta ca sa vezi ca nu e nimic personal si nu mi-am facut un scop in viata in a te contrazice.
                                uite aici si postul cu recunoasterea greselii. asta ca sa nu mai pierzi timpul cautand. am gresit si cand am realizat asta am recunoscut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google