Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • multumesc mult! deci "atc 80 gr" ? de la ce producator? sunt mai multi?

    Comment


    • @b997ndl folia este de la llumar

      Comment


      • Originally posted by sandudeva View Post
        karlos 12te intreb daca in bula care o vezi pe luneta este aer sau apa?daca este apa , si sunt convins 99% ca este apa, stai linistit ca se resoarbe in cateva zile.acuma depinde ce folie ti-au aplicat.daca este din seriile LA,AT,ATC,ATR SAU ATRS?LA se usca cel mai repede daca ai din seriile celelalte se va usca apa dintre folie si geam mai usor.
        Azi dupa o verificare amanuntita a foliilor am observat 3 nereguli la folia de pe luneta. Bula de aer despre care vorbeam este situata chiar la marginea foliei.Am presat-o cu degetul si s-a remediat.Mai am una asemanatoare dar este situata chiar in spatele becului de frana si nu pot ajunge la ea.. A treia neregula este si cea mai delicata.Am o margine din folie situata in dreapta sus dezlipita.La presiunea cu degetul nu se lipeste.Deci o sa ma duc pe la ei cu garantia. Service-ul autorizat se numeste C&A Glass din Timisoara.Timp de lucru geamuri laterale spate + luneta cu demontat geamurile laterale : 1 ora si 20 min.Mi se pare foarte putin, deci s-au grabit sa faca cat mai multe masini, ca asa este patronul roman fomist dupa profit in dauna calitatii si a clientului. Cand am vorbit prima oara cu patronul l-am intrebat despre calitatea manoperei.Stiti ce raspuns mi-a dat? Ca service-ul lui infoliaza zeci de masini de lux de zeci de mii de euro,mi le-a aratat chiar si pe pagina lui de net, si ca am tupeu ca intreb de manopera la un amarat de logan.
        Last edited by karlos12; 25 April 2012, 22:24.

        Comment


        • grabeste-te daca te duci pe garantie. sa nu cumva sa iti bage placa cu : nu ati respectat ceea ce v-am spus si ati sters geamurile inainte sa se usuce, sau alte minuni
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • Imi cer scuze ca intervin cu intarziere, la un moment dat se preciza diferenta de pret la folii, intre ateliere. Explicatia e destul de simpla: e usor de afirmat ca "montez folie omologata Llumar" sau altceva. Conteaza care gama de la Llumarm deoarece si Llumar are 5 game de folie, de la cea mai "basic" (ca sa nu zic altceva) pana la cea de varf. Pretul de achizitie extrem de diferit, cea de varf costand, spre ex. ATR fata de LA (basic) de aproape 3-4 ori mai mult decat LA.
            Al doilea aspect se refera la "omologata". In general toate foliile ce se vand sunt omologate de RAR, doar ca MONTAJUL TREBUIE FACUT IN ATELIER AUTORIZAT RAR.
            Autorizarea, pe langa ca nu e chiar floare la ureche, costa destul de mult, si pe langa autorizarea initiala costa si auditurile semestriale pentru reconfirmarea capabilitatilor de montaj (de fapt o reautorizare).
            Iata cum se obtin preturi diferite.

            Comment


            • @alex
              pe luneta spate si laterale nu prea conteaza decat sa vezi bine ca nu te opreste nimeni pt astea. pt fata e alta poveste... pe spate poti si sa nu vezi nimic si tot esti legal daca ai 2 oglinzi exterioare. vezi mcv duba (fara geamuri spate") si multe altele... iar pe fata am inteles ca numai folia antiefractie si inca una de care zicea aici colegul din deva si care iti asigura min 70%vizibilitate pe fata. ceea ce e f transparent. eu am 50% pe spate si se vede clar din afara inauntru. daca e mai inchisa pe fata, poti sa ai si mama "autorizarii" ca le dai jos pe loc daca nu vrei sa predai talonul.

              Comment


              • sall as vre si eu sa mi pun colant pe capota,plafon si spate portbagaj oare e prea mult cat la % trebui sa fie culoarea originala e vb de un logan alb.

                Comment


                • nu e prea mult. e ok. nu mai retin procentul dar voiam sa fac si eu si am intrebat un prieten bun de la circulatie.
                  parca e vba de vreo 60% culoare originala. oricum stiu ca e ok ce ai zis tu.

                  Comment


                  • a fost undeva pe forum discutia aceasta si din masuratori reiesea ca se poate colanta portbagajul, plafonul si capota fata doar partea centrala (fara cele doua "triunghiuri" laterale). dar nu stiu cat este de incredere acest raspuns
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • Salutare tuturor!
                      Cu permisiunea voastra, vin si eu cu cateva intrebari referitoare la foliile auto, ptr. cei care poseda asa ceva si nu numai:
                      1. In ce masura e afectata vizibiliatea in spate noaptea, pe strazi total neiluminate sau slab luminate, la parcari, pe timp de inserat / rasarit, viscol puteric, ceata densa, cer f innorat...si alte minunatii de-astea?
                      2. Daca operatiunea de foliere (laterale spate + luneta, la un 5 sau 20%) se realizeaza intr-un service autorizat RAR si primesc toate documentele posibile si imposibile...pot avea probleme cu politia rutiera romana? Dar in restul Europei, aveti idee ce reglementari au? Cateva exemple de tari.
                      3. intre 5% si 20%...care ar fi alegerea "cea mai optima", d.p.d.v al raportului protectie impotriva soarelui / vizibilitate noaptea? Pe fata nu vreau sa umblu, dat fiind faptul ca stock loganu are 81-82%, din ceea ce am inteles.
                      4. Am gasit o oferta la 330lei ptr. pachetul de mai sus ( 5% sau 20%), ptr. folii Llumnar - seria ATC Esprit, deci nu basic...se merita, in conditiile in care am inteles ca seria ATR ar fi vf de gama?

                      In speranta ca ma veti lamuri ptr. a lua decizia de foliere sau nu, va multumesc anticipat ptr. raspunsuri si pareri...astept cat mai multe!

                      Comment


                      • eu am pe spate 50% ;i se vede pefect si noaptea, normal ca daca pui cea mai inchisa sunt probleme. pe fat[, din ce stiu nu exista folie omologata.
                        adica daca te vede garda cu geamuri mai inchise la culoare pe fata te opresc automat si 99% ramai fara talon.

                        Comment


                        • eu o am pe cea cu 5% transparenta si noaptea nu am niciun fel de vizibilitate.
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • de asta spuneam sa-si ia 50% sau max 30% vizibilitate. mai vine si iarna cand e mai mult intuneric. eu sunt multumit de 50%. nu am pretentii sa se faca intuneric in masina

                            Comment


                            • Eu am de 20% pe laterale spate si luneta si nu am nici o problemaa noaptea, dar mi-am pus leduri pe marcharierre.

                              Comment


                              • Originally posted by Kojak View Post
                                Salutare tuturor!
                                Cu permisiunea voastra, vin si eu cu cateva intrebari referitoare la foliile auto, ptr. cei care poseda asa ceva si nu numai:
                                1. In ce masura e afectata vizibiliatea in spate noaptea, pe strazi total neiluminate sau slab luminate, la parcari, pe timp de inserat / rasarit, viscol puteric, ceata densa, cer f innorat...si alte minunatii de-astea?
                                2. Daca operatiunea de foliere (laterale spate + luneta, la un 5 sau 20%) se realizeaza intr-un service autorizat RAR si primesc toate documentele posibile si imposibile...pot avea probleme cu politia rutiera romana? Dar in restul Europei, aveti idee ce reglementari au? Cateva exemple de tari.
                                3. intre 5% si 20%...care ar fi alegerea "cea mai optima", d.p.d.v al raportului protectie impotriva soarelui / vizibilitate noaptea? Pe fata nu vreau sa umblu, dat fiind faptul ca stock loganu are 81-82%, din ceea ce am inteles.
                                4. Am gasit o oferta la 330lei ptr. pachetul de mai sus ( 5% sau 20%), ptr. folii Llumnar - seria ATC Esprit, deci nu basic...se merita, in conditiile in care am inteles ca seria ATR ar fi vf de gama?

                                In speranta ca ma veti lamuri ptr. a lua decizia de foliere sau nu, va multumesc anticipat ptr. raspunsuri si pareri...astept cat mai multe!
                                1. La 95% nu vezi nimic noaptea in spate daca nu exista lumina ( Ex: daca o masina se apropie fara lumini nu o poti vedea)
                                2. Probleme poti avea pana prezinti omologarea...apoi se calmeaza.
                                3. 20% clar pentru vizibilitatea, UV cam aceeasi treaba
                                4. EU am pus cu 280 ron laterale spate si luneta si inca 20 ron pentru parasolar, folie Global, autorizat.
                                sigpic
                                Lgan PH 2 Alb glacier 1,2 16V

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google