Raspuns RAR Privind Foliile Pe Geamuri, Becurile Xenon Si Schimbarea Culorii Autoturi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • deci daca stai cu telecomanda in gura si apesi pe buton ti se incalzeste gura,asa ca sa intelegeti in termeni mai neacademici fenomenul descris mai sus )
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • Originally posted by dan.gutu View Post
      Ce facultate ai facut ? Sa stii ca alea de filmezi cu ele noaptea, sunt infrarosii,camera are un led ce emite in aceasta frecventa o "lumina",ce o poate "vedea" doar camera.Camerele de supraveghera cu nightvision lucreaza pe acelasi principiu,au un anumit numar de leduri,depinde de putere.
      am mai spus ca aia e tehnologia noua, imbunatatita care implica multa tehnologie digitala. in cea originala bazata 100% pe receptia razelor infrarosii vedeai numai obiectele care emiteau caldura si nu era o imagine clara ci se distingea silueta (conturul corpului emitent caloric). pentru ca metoda initiala se baza numai pe receptia razelor si nu emitea ea raze pt a face un corp vizibil. daca a-ti vazut pe discovery sau animal planet, exemplificarea "vederii" in infrarosu a sarpelui... asa arata.
      am incheiat cu off topicul ca nici nu mai sim de unde am plecat.
      ON : ideea e ca vreau sa-mi montez folii si inca nu sunt 100% lamurit daca e voie sau nu. cat despre ateliere autorizate n-am gasit in lista RAR niciunul dintre cele pe care le stiam serioase. astia nu sunt controlati? oare cum ofera omologare?! imi pun folii cu buna-credinta si ma trezesc ca am probleme cu politia...
      Last edited by B997NDL; 11 March 2012, 11:57.

      Comment


      • Pune-ti folii pe spate si gata. Daca ai Autorizatie la ele, nu se ia nimeni de tine, nici macar RAR-ul.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • cum iti ofera omologare ?
          In mod normal e o hartie cu sigla CEARRT (Produs certificat RAR-OCP) Si scrie nr. de omologare RAR.
          Apoi scrie datele Utilizatorului, ale masinii, date despre locul mantajului foliei, tipul acesteia si transparenta, numele, semnatura si stampila service-ului si data aplicarii. (asta pentru spate)
          Pentru fata, iti scrie si seria marcajului de autentificare RAR, in cazul in care il pune.

          darky, RAR-ul te poate foote daca li se scoala. Pentru ca loganul nu are transparenta 100% din fabrica (cel putin al meu nu avea, era cu o tenta verde, transparenta 90% daca nu ma insel.)

          Comment


          • Sunt mai mari sansele sa-ti "sara" un copac in fata.
            Eu vorbesc din experienta mea, e adevarat ca masina in speta e un BMW, nu Logan, dar nici nu m-au intrebat daca am autorizatie, pur si simplu m-au pus sa dau jos folia de pe geamurile fata si atat. Iti dai seama ca puteau sa ma intrebe si de folia de pe spate dar nu au facut-o. Dar da, exista un risc datorat legilor de rahat care se dau, adica se pot aplica dupa ureche.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • acum pe langa certificatul respectiv trebuie aplicate timbre pe fiecare geam iar in certificat sa apara detaliat pe ce geamuri a fost montata folia si ce transparenta au.

              Comment


              • la mine scrie doar geamuri laterale spate si luneta (si sunt bifate amandoua). Timbrele nu e obligatoriu sa fie lipite, eu pe luneta nu au timbru ca au uitat desteptii sa puna, dar nu am probleme.
                Pentru fata am alt certificat, in care scrie alte chestii. (o sa incerc sa le scanez, dart avand in vedere ca sunt verzi, o sa se vada ca ****)
                transparenta oricum nu o sa puste, decat daca geamul tau e transparent 100%, dar in cazul meu nu era. Si sigur nici la tine nu e.

                Comment


                • stiu ca nu e. e 82%. am vorbit cu niste baieti din Deva unde pusese un prieten
                  (ai mei s-au mutat in zona) si mi-au zis ca loganul are 82% si ca au ei o folie cu care ar ajunge la 72%. deci n-ar fi probleme. dar mai ajung acolo abia in iulie ca are fi-miu examen de admitere in liceu. trebuie sa gasesc in bucuresti ceva si daca se poate sa fie si ieftin.

                  Comment


                  • Am un accord in parcare la mine cu abtibild de 73% pe fata,deci parerea mea e ca atat e legal si ok.Eu inca nu m-am hotarat daca sa pun 70% sau 5%
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • daca ai unde sa gasesti, cred ca un total de 72-73% e ok. problema e ca se gasesc in general folii doar cu 70%, 50%, 30% si 5% vizibilitate si astea aplicate peste 82% cat are loganul te baga in belea. cred ca o sa am ceva de cautat pana sa gesesc ce trebuie.

                      Comment


                      • Eu am 50% laterale fata-spate si 25% luneta,din ce pozitie te uiti vezi aceeasi culoare.
                        Attached Files
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • si eu vreau sa le pun cat mai apropiate ca nuanta dar din pacate 50% sunt ilegale. asa ca pe fata vor fi ceva mai deschis, asta daca voi reusi sa gasesc ceva legal si omologat RAR pe bune.
                          sau voi pune si pe spate la fel de deschise ca pe fata si voi cauta un sistem de perdele ca la bmw. desi n-are cum sa iasa la fel pentru ca la bmw vin din fabrica asa si au locul lor in usi. cand nu sunt intinse nu se vede mai nimic.
                          Last edited by B997NDL; 11 March 2012, 14:58.

                          Comment


                          • Originally posted by dan.gutu View Post
                            Eu am 50% laterale fata-spate si 25% luneta,din ce pozitie te uiti vezi aceeasi culoare.
                            itepeul cum il treci ?
                            )))
                            Uite o poza cu geamul de pe accord .
                            Se vede cam neclar, ca n-am avut rabdare sa faca focus ca ma vedea vreunu ca-i pozez masina
                            Eu prefer ori 5% pe tot , ori deloc )
                            Daca nu ai folie si pe geamurile din fata, e foarte greu sa fi atent la luneta,sau sa mai si vezi ceva prin ea,asta o zic dupa ce am mers 4 ani cu neagra pe fata.
                            Attached Files
                            Last edited by Cristi_Xp; 11 March 2012, 16:08.
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • e destul de ok.

                              Comment


                              • Eu am 73% fata si 5% spate si luneta. E pe masina de cinci ani si nu ma deranjeaza deloc diferenta fata-spate. E legala, am fost oprit si de politie si de ARR impreuna cu politia, am trecut si de doua ITP-uri fara probleme.
                                Parerea mea este ca daca vrei sa nu ai probleme iti pui folie omologata (nu din targ) la firma legala cu acte in regula.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google