Atentie La Ce Instalatie Xenon Si Becuri Folositi !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Mersi baieti.Oricum acum sunt in faza de "analiza" si cind ma voi hotari la ceva va anunt.
    I-mi place sa cintaresc de 2-3, ori si dupa aceea tai.
    Va salut. Si mai astept pareri ale celor care au asa ceva nu doar ce au auzit de la altii.
    Va salut prieteni.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #62
      Vad ca aici sa vorbit numai depre Hid pe angel.mie trebuie sa imi vina un set de Bluevision de la philips.mai are cineva pe angel?Se vede mai bine fata de chestiile alea ascutite cu care vin farurile(cele cu doua lupe)?
      Si stiti cumva sunt tratate UV?

      Comment


      • #63
        Vaiiiii
        Farurile topite din primul post s-ar fi topit si daca lasa masina la soare.
        Cei care si-au cumparat setul ala de 420 lei far+stop o sa plinga, sau o sa puna pe far 35W (maxim) ca altfel le topeste.
        Dar daca tot ati dat banii pe farurile alea .... va recomand urmatoarele.
        Desfacut farul (e prins cu silicon ffff ieftin) si scoasa lupa de pe f scurta.
        Se ia o lupa de octavia2 care e super calitativa si cu 50% mai mare, se adapteaza un bec D2S si se pune la loc. Se fac reglajele de rigoare, si o sa aveti o lumina cum nu o sa va vina sa credeti.
        Lupele alea originale sint de o calitate mai mult de cit proasta.
        Refertor la xenoane, dupa o experienta destul de mare (montat peste 100 seturi pe diverse masini) recomand H4 Bixenon 35W si 6000K. Recomand si o pleoapa (chiar si din autocolant) numai sa nu-i rupeti pe cei din fata la drum.
        La proiectoare nu recomand xenoane de cit pt. fite, pt. ca ceilalti participanti la trafic o sa fie orbi.
        Recomand cele mai ieftine xenoane dar sa fiti siguri de garantie si montaj, sincer nu conteaza prea mult numele(sa nu ziceti hella, blesk...), si una peste alta garantia e 1 an, numai sa fie.

        ATENTIE, durata de viata a unui bec xenon e de ~2-3000 ore dar se consuma mult mai repede daca se dau flashuri ... Chiar daca e ieftin sau ffff scump.
        Xenonul e o investitie super buna .... daca chiar va folositi de ea.
        sigpicAmbition 1,5 Dci 85CP stock
        :I::N::S::A::N::E: :D::R::I::V::E::R: power by unEL :mafia2:

        Comment


        • #64
          Eu am incercat sa adaptez un ansamblu lupa de Megane care este putin mai mic decat cel de vw-Octavia dar trebuie modificata si partea cromata din fata.Eu am avut si faruri SreetStorm am vazut cum bat si cele Dectane si credeti-ma pe cuvant ca astea de 280 roni setul bat mai bine decat cele de VW ,dar trebuiesc aranjate putin.Cat despre topirea dispersorului,eu am xenon de 55w,dar am spus si mai sus,becurile alea de le taraba de N wati albastre si care nu au protectie ultra violete topesc farurile.
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • #65
            DEci pana la urma cele de le Philips sunt bune sau o sa am probleme cu ele.?
            Dan o sa zica ceva astia astia la RAR de faruri?ca trebuie sa-l fac vara asta.

            Comment


            • #66
              Sunt foarte bune,daca folosesti Bluevision te apropii de luminozitatea xenonului cu temperatura culorii de 5000 K.Despre RAR nu pot sa-ti spun nimic,daca vrei sa faci numai ITP nu te duci la RAR,te duci la orice statie.
              LOGAN--> <--TOYOTA

              Comment


              • #67
                Originally posted by unEL View Post
                La proiectoare nu recomand xenoane de cit pt. fite, pt. ca ceilalti participanti la trafic o sa fie orbi.
                Nu e chiar asa,eu am xenon de 35W pe proiectoare si e ok,nu deranjeaza in trafic,e lumina mult mai mica fata de cele de 55W.
                Cum zici tu e pentru cei care isi baga xenon de 55W...alea da chiar deranjeaza foarte mult...bine si daca e sa o luam asa astea se aprind doar cand e ceata afara.
                Last edited by SUPERCAR; 18 March 2009, 13:49.

                Comment


                • #68
                  mare atentie, sistemul xenon se poate folosi doar pe auto cu un anumit sistem de control, pentru a nu incomoda ceilalti participanti la trafic. metodologia de omologare in domeniul auto este foarte stufoasa, si complexitatea omologarii nu este doar la nivelul tarii noastre.
                  cu scuze daca am deranjat

                  Comment


                  • #69
                    salut conform reglementarilor RAR masinile prevazute cu xenon trebuie sa fie cu spalator far si lupa tot ce depaseste 5500 k puterea lumini xenon are 6000 k cel alb diamant si cel mai uzual deci concluziile le tragetu voi
                    P.S. SSSSsssss in romania nu exista inca un aparat care sa masoare puterea lumini asfel domnul politist nu are cum sa-ti retina talonul :P nu poate dovedi ca tu ai mai mult de 5500 k asa ca traiasca legile din romania cu mai multe intelesuri apropo eu am xenon si pe faruri si pe proiectoare de 2 ani reglate la mine la servici merg super nu primesc flashuri de la colegi de trafic nu am degand sa trec la engel nu imi plac cum bat
                    am montat zeci de faruri si cu si fara xenon nu imi plac cum bat si altceva nu exista xenon germania sau filips sau alte marci exista doar made in china depinde de producator dar tot chinezesc este ei l-au inventat ei al produk kitul care se pune ulterior pe masina nu cel care vine din fabrica cel din fabrica sunt bosh philips si valeo
                    :sign_war

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by MumuJack View Post
                      salut conform reglementarilor RAR masinile prevazute cu xenon trebuie sa fie cu spalator far si lupa tot ce depaseste 5500 k puterea lumini xenon are 6000 k cel alb diamant si cel mai uzual deci concluziile le tragetu voi
                      P.S. SSSSsssss in romania nu exista inca un aparat care sa masoare puterea lumini asfel domnul politist nu are cum sa-ti retina talonul :P nu poate dovedi ca tu ai mai mult de 5500 k asa ca traiasca legile din romania cu mai multe intelesuri apropo eu am xenon si pe faruri si pe proiectoare de 2 ani reglate la mine la servici merg super nu primesc flashuri de la colegi de trafic nu am degand sa trec la engel nu imi plac cum bat
                      am montat zeci de faruri si cu si fara xenon nu imi plac cum bat si altceva nu exista xenon germania sau filips sau alte marci exista doar made in china depinde de producator dar tot chinezesc este ei l-au inventat ei al produk kitul care se pune ulterior pe masina nu cel care vine din fabrica cel din fabrica sunt bosh philips si valeo
                      ATENTIE 6000k este doar culoarea luminii. Ii spune si temperatura de culoare si nu are nici cea mai mica legatura cu "puterea luminii". Puterea luminii este masurata in lumeni si acolo diferenta intre halogen si xenon e mare 1500lm halogen la 3000+ xenon.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google