Faruri Logan - Altele Decat Originale Sau Angel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Se regleaza pe stand la service, atat pentru binele tau (vizibilitate optima), cat si pentru cel al participantilor la trafic.

    Comment


    • #32
      detail: sunt de acord cu tine in masura in care chiar il regleaza. eu am fost cu el la montat farul si reglat si dupa cateva zile cand am "dat" prima oara de noapte am injurat bine la ei... l-au reglat sa bata la maxim 6 m in fata.
      Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
      Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

      Comment


      • #33
        Pai ma gandesc sa fac reglajul singur,de asta va intreb , farurile se regleaza pe pozitia minim jos sau maxim sus ?
        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by bubu_vasile View Post
          detail: sunt de acord cu tine in masura in care chiar il regleaza. eu am fost cu el la montat farul si reglat si dupa cateva zile cand am "dat" prima oara de noapte am injurat bine la ei... l-au reglat sa bata la maxim 6 m in fata.
          Inseamna ca si-au batut joc de tine, exista niste conditii standard de testare, iar faza mica trebuie sa "acopere" 30 de metri de sosea in fata.

          Comment


          • #35
            Originally posted by Bad_Wolf View Post
            Pai ma gandesc sa fac reglajul singur,de asta va intreb , farurile se regleaza pe pozitia minim jos sau maxim sus ?
            Dai reglajul maxim sus,cauti o suprfata plana,in apropierea unui perete,fixezi masina la 2 metri de perete,aprinzi faza scurta.Pe perete vei avea o linie paralela cu pamantul, care se ridica in partea dreapta.Aceasta linie trebuie sa fie la aproximativ 70cm de pamant.Acesta este un reglaj aproximativ pe verticala,care in 90% din cazuri,provoaca orbirea celor din fata.Reglajul pe orizontala se face strict numai cu aparatul,dar acesta nu provoaca orbirea,datorita constructiei oglinzii farului,acesta bate mai mult in dreapta.Daca aparatul de reglat faruri nu este reglat si asezat bine,nu se poate face un reglaj corespunzator.Acesta are o bula de nivel si un reglaj pentru fiecare marca de autovehicul.Voi faceti asa cum am spus eu mai sus si daca va mai injura vreunu' sau nu vedeti noaptea va dau voie sa ma injurati .De obicei farurile se deregleaza pe verticala.
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • #36
              Multumesc Dan , am facut asa si am reusit sa il fac sa bata aproximativ cum era inainte, cel original de fabrica, problema ar fi ca la farul dreapta (cel schimbat) am niste fascicole le lumina care bat mai concentrate pe drum, dispersia luminii nu se face uniform ca la cel din stanga, problema se accentueaza un pic mai mult pe faza lunga. Ce e de facut in acest caz ? Multumesc !
              sigpic

              Comment


              • #37
                Verifica daca este bine pozitionat becul in far.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • #38
                  din cunostintele mele pe orizontala se regleaza cu masina la distanta de 10m de un zid si reglate sa bata la 1m inaltime fata de sol.
                  vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                  Comment


                  • #39
                    Pe orizontala inseamna stanga-dreapta,pe verticala inseamna sus-jos.Nu scrie nicaieri la ce distanta,eu am reglat farurile pe aparat si apoi am facut masuratorile de mai sus,orientativ.Daca incepem sa ne dam cu parerea,mai mult ii zapacim pe cei care nu au posibilitatea de a regla cu un aparat.
                    LOGAN--> <--TOYOTA

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by dan.gutu View Post
                      Verifica daca este bine pozitionat becul in far.
                      ...sau daca n-ai un bec "chinezesc"...

                      Comment


                      • #41
                        Aoleu, asa este,alea topesc si dispersorul !
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • #42
                          imi cer scuze de verticala vorbeam. ma gandeam la faptul ca se regleaza linia orizonatala pe inaltime . eu stiu de aceasta metoda de la taicamiu care este mecanic ( in acte, dar se ocupa mai mult cu condusul acum decat cu reparatul mai ales ca a trecut era rabelor si a saviemurilor). nu stiu cat sunt de "oficiale" sau de unde le stie el.
                          Last edited by maistoru; 15 April 2009, 13:47.
                          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                          Comment


                          • #43
                            Care-i faza cu dispersorul asta ?
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              @dan.gutu: kit-ul din postul #17 trece de ITP?

                              Comment


                              • #45
                                Am vazut si eu in Timisoara, acum vreo 2 ani niste faruri gen cele din postul 17!
                                Foarte faine....dar n-am gasit in comert!
                                aham......Restul e LOGAN


                                http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google