Reglaj Xenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reglaj Xenon

    nu stiu de ce dar cand invart de butonul din interior nu fac nimic ... nici inainte nu se misca nimic ..

    ce pot face sa reglez xenoanele ... cum sa le reglez .. cel din dreapta faca punctul calumea ... si bate frumos ... cel din stanga nu prea ....

    pe faza lunga is teroare .. deloc nu bat ...

    Alta faza ar mai fi cand dau blit sau faza lunga ... se aude un ticait .. destul de tare .. cineva mi-a zis ca e normal .. e de la balast. asa e ?
    Vand toba sport/subwoofer+statie/senzori de parcare si altele
    http://www.loganclub.ro/forum/showpo...56&postcount=1

  • #2
    probabil reglajul nu mai merge din cauza cablului, care s.a rupt sau a scapat de pe undeva, ticaitul, da, e ceva normal, la fel se aude si la mine...
    vezi ca deasupra farului ai o gaura patrata pe unde poti baga un imbus si reglezi farul mai sus sau mai jos, pentru stanga dreapta vezi ca ai niste "chestii" albe pe lateral (pe partea opusa semnalului)
    sigpic

    Comment


    • #3
      pune-o in fata la un perete sa vedem si noi cum bat

      vezi ca deasupra la far cand deschizi capota e o gaura unde trebuie sa bagi in imbus si se regleaza pe inaltime cum bat iar in spatete farului este o tija rotunda care se regleaza farul pe orizontala
      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

      Comment


      • #4
        Trebuie sa deschizi capota sa le reglezi calumea. Deasupra farului are niste gauri si tre sa bagi o cheie gen imbus dar cel mai bine le reglezi la un service.(te costa in jur de 20 de ron). Faza lunga la xenon in farul stock nu prea e stralucita, adica nu vezi mai nimic. Iar tacanitul care se aude cand dai flash este normal, asa se aude la toate. Nu stiu cat de mult te-am lamurit.
        Toata lumea se plinge ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita ca nu are logica.

        Comment


        • #5
          Daca nu sunt asezate soclurile bine,in far, nu ai cum sa le reglezi.
          2. Pe lunga.....nu ai ce vedea,,...sunt doar pt blitz...si atat.

          Farurile se regleaza intun service auto, cu masina goala, butonul de reglaj faruri pe pozitia 0., in mod normal. Pt xenoane, reglezi butonul pe pozitia 0, si pui 2 persoane in spate(70-80kg)/buc., ca atunci cand iti face reglajul, masina cand va fi "goala", ele vor bate ceva mai jos pe pozitia 0, si vei putea cobora pana pe pozitia 3, ca sa nu deranjezi pe ceilalti.

          LAst minute edit:..si data tot sa fie lumina cu intensitate mare(xenon), recomand cu caldura acele pleaope pt faruri......
          Last edited by cristi3775; 12 April 2012, 22:48.
          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

          Comment


          • #6
            daca nu se pot regla din interior poate fi o problema la cabluri,eu zi sa mergi intr-un service si sa faci un reglaj si iti spun ca nu o sa-ti para rau ca ai luat xenoane o sa se vada mult mai bine decat halogenele atat pe faza scurta cat si pe cea lunga

            in legatura cu ticaitul depinde care dintre ele ...tiuitul pe care il fac balasturile sau pocnitul electromagnetului (asta in caz ca dai blit sau schimbi de pe o faza pe cealalta)
            Last edited by PRESTIGE; 12 April 2012, 22:55. Reason: Automerged Doublepost
            MY CLA

            Comment


            • #7
              o alta faza ar fi .. ca daca aprind becul chiar cu motorul oprit chiar cu masina pe loc .. tremura un pic lumina .. m-am uitat dar nu mi-am dat seama ce ar putea fi

              in spate la becuri voi ati mai pus acel cauciuc sau platicul de protectie ? mie nu imi mai incap
              Last edited by motorulro; 13 April 2012, 05:15. Reason: Automerged Doublepost
              Vand toba sport/subwoofer+statie/senzori de parcare si altele
              http://www.loganclub.ro/forum/showpo...56&postcount=1

              Comment


              • #8
                chestia cu lumina tremurata nu cred ca e normala cel putin la mine nu se intampla...iar in legatura cu plasticele nu le-am mai pus dar dupa sarbatori le modific si o sa le pun
                MY CLA

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google