Pentru Cei Obsedati De Zgomote

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru Cei Obsedati De Zgomote

    Pt cei obsedati de zgomote .........Un sfat care s-ar putea sa va prinda bine.Am cautat de m-am saturat insonorizantul pt capota(cum au unele modele de diesel si prestige)cand m-am saturat de negatiile comerciantilor am mers la un parc de dezmembrari si cu 20 de lei am cumparat insonorizantul de la capota de la un mercedes diesel(o mocheta care are lipita pe ea o pasla foarte densa) capota are deja gaurile date si cu niste braduleti de plastic am prins aceasta pasla si apoi am taiat-o cu un cutter pe forma respectiva. Am facut si pt portbagaj si vreau sa spun ca motorul abia daca se mai aude iar acum mersul la turatii mari nu mai este deloc suparator. Va sfatuiesc sa faceti acelasi lucru si o sa vedeti diferenta.

  • #2
    Si eu m-am saturat de negatiile dealerilor (ca nu exista piesa ca accesoriu...).

    Deci ai pus numai pe capota (si portbagaj) ??
    La separatorul motor-habitaclu interior nimic?? (panoul ignifug).

    Si sincer, chiar e ceva diferenta??
    Si eu caut de ceva timp insonorizant.

    Comment


    • #3
      Nu pui niste poze cu lucrarea ta?
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        Si eu sunt interesat si curios daca functioneaza.Da mai multe detalii.Unde le-ai prins doar pe capota,si portbagaj?Poate pui si niste poze ceva.Ar fi minunat.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Nu cred sa fi atenuat asa de mult zgomotul motorului...Poate doar la exterior. Fara panoul ingnifug si o antifonare a tunelului central cat si a planseului pedalier totul e doar iluzie.

          Comment


          • #6
            O sa pun si niste poze sa vedeti cum a iesit. Cand o sa mai am timp o sa fac si pentru peretele de foc(sona din spatele motorului).Diferenta exista si este chiar mare.Pana la urma ce aveti de pierdut?20 -30 de lei cat dati pe pasla de la dezmembrari?

            Comment


            • #7
              Sunt curios sa vad cum a iesit.
              Poate se merita,sa vezi cum dam navala toti la dezmembrari.
              E destul de ieftin.
              Sa pui si poze
              sigpic
              !

              Comment


              • #8
                Insonorizant de capota se gaseste la dealer, cel putin in Iasi, am sunat eu si costa 79 Euro fara tva ,in plus iti trebuie 20 de cleme de prindere la 0.60 Euro bucata........

                Asa ca parerea mea e ca nu se merita...Asa la dezmembrari m-as duce si eu......Dar prin Iasi slabe sanse......

                Comment


                • #9
                  Izopren cu folie de aluminiu, se gaseste la magazinele de metalo-chimice, se lipeste cu bison ptr tapiterie.Rezultatul este garantat.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by georgeand21 View Post
                    Insonorizant de capota se gaseste la dealer, cel putin in Iasi, am sunat eu si costa 79 Euro fara tva ,in plus iti trebuie 20 de cleme de prindere la 0.60 Euro bucata........

                    Asa ca parerea mea e ca nu se merita...Asa la dezmembrari m-as duce si eu......Dar prin Iasi slabe sanse......
                    clemele de prindere le gasesti si in alte magazine nu numai la dealeri cu pretul de maxim 50 de bani adica de un euro cumperi 7 bucati....... Eu cred ca asta spune tot.Li se spune braduleti sau braduti.

                    Comment


                    • #11
                      Eu am descoperit inca un zgomot de eliminat....Seamana a joc de scut din interior........Cand colo era capota.
                      incercati sa ridicati umpic de ea cand e inchisa, daca joaca puneti ceva banda de izolat pe cui sau ceva sal ingroase si mere fara stres.Se uzeaza un tampon de cauciuc de la inchizatoare!!!! Bafta
                      MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                      Comment


                      • #12
                        Si initiatorul topicului a pus in final o gramada de poze...
                        Mi-e greu sa cred ca un insonorizant de capota sa coste 80 Euro + TVA.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Octavian___30 View Post
                          Si initiatorul topicului a pus in final o gramada de poze...
                          Mi-e greu sa cred ca un insonorizant de capota sa coste 80 Euro + TVA.
                          nu am pus poze pt ca nu am avut cand si cu ce sa le fac. Pana la urma ce poti sa vezi din niste poze in care apare o capota cu pasla pe interior? Ah, era sa uit. Am facut si pt peretele de foc dar nu-mi prea dau seama daca am rezolvat ceva pt ca nu prea am mers cu masina in ultimele zile.

                          Comment


                          • #14
                            Eu am gasit la dezmembrari la Braila o mocheta de la un Logan diesel. Ce-i drept e cam murdara, dar o duc la spalatorie si cu spuma activa si cu jet puternic o fac noua nouta. Tipul de la dezmembrari a cerut 30 ron, dar il fac si ii dau doar 20 ron ca nu e curata. Trebuie sa mai cumpar acei "braduti" din plastic pentru fixarea pe interiorul capotei. Nu prea stiu unde naiba sa gasesc asa ceva. Sunt sigur ca merita treaba, am vazut la cineva si chiar reduce zgomotul motorului.

                            Comment


                            • #15
                              Cum ar putea reduce zgomotul interior, o mocheta aplicata pe capota motorului?
                              Cum zicea Dark,: daca se poate, ma duc sa ma impusc cu o franghie ascutita

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google