Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @SUPERCAR pfu deci asta chiar nu am crezut deci is mai proaste decat cele de pe logan ca si rezistenta? dar ca si telescoape asa in sine cum sunt? Adica na iti dau o stabilitate calumea adica sunt asa cam ca si ale unei masini germane gen golf 5? Dar atunci de Manroe tot asa pe gaz ce zici? Multumesc frumos.

    Comment


    • am gasit tampoane pentru spire ca sa nu se lase mult masina cand este incarcata si aer suspensie sport 20 ron bucata
      Logan by Renault Pure Blood
      Nothing beats Low Cost

      Comment


      • Golful ăla 5 are suspensie independentă pe spate, nu cred că poţi să-i calci prea bine pe urme cu un Logan cu arcuri sport...

        Comment


        • Originally posted by Renault View Post
          @SUPERCAR pfu deci asta chiar nu am crezut deci is mai proaste decat cele de pe logan ca si rezistenta? dar ca si telescoape asa in sine cum sunt? Adica na iti dau o stabilitate calumea adica sunt asa cam ca si ale unei masini germane gen golf 5? Dar atunci de Manroe tot asa pe gaz ce zici? Multumesc frumos.
          Ca si rezistenta cred ca pot sa bag mana in foc ca sunt mai rezistente cele stock(bine oricum amortizoarele stock au si arc stock moale si sunt solicitate mai putin).
          Dar ca stabilitate nu exista termen de comparatie e cu totul altceva,e mult mai stabila,rigida...adica pentru cei care au un mers sportiv mai tot timpul se merita din plin suspensia asta.
          Si banuiesc cel putin 80% ca astea bilstein sunt pe ulei.
          Monroe din cate stiu sunt pe gaz.
          Last edited by SUPERCAR; 6 April 2009, 01:04.

          Comment


          • Nu, Bilstein ce ti-am zis eu sunt pe gaz 100% dar pe mine ma mira faptul ca sunt mai slabe (ca si rezistenta) decat cele stock. Dar manroe ca si rezistenta cum sunt?
            @MyKe eu nu mam referit ca loganul sa stea exact ca un golf 5 pentru ca stiu si eu ca are punte independenta si pe spate doar ma refeream daca sunt la fel te tari.

            Comment


            • Originally posted by SUPERCAR View Post
              Ca si rezistenta cred ca pot sa bag mana in foc ca sunt mai rezistente cele stock(bine oricum amortizoarele stock au si arc stock moale si sunt solicitate mai putin).
              ..................
              Si banuiesc cel putin 80% ca astea bilstein sunt pe ulei.
              Monroe din cate stiu sunt pe gaz.
              Gresesti de 1.5 ori.
              -Cursa mai lunga de la stock uzeaza mai tare in aceleasi conditii de exploatare amortizorul, exact din cauza cursei lungi.
              -Bilstein sunt si pe gaz si pe ulei, depinde de clasa lor.
              @ Renault si tu gresesti un pic - Bilstein sunt si pe ulei
              Si se pare ca prima echipare Dacia sunt Monroe.

              Comment


              • Nu are de ce sa te mire, eu nu cred ca am luat mai mult de 2 gropi serioase cam 15cm adancime si cand am facut geometria la roti aveam unghiul de cadere decalat(roata calca stramb pe asfalt si facea sa se toceasca anvelopa pe margini).
                Parerea mea ca nu se merita pentru merz de zi cu zi uzual sa ai suspensie sport pe masina(sunt mult prea multe gropi pe drumurile noastre,in toate orasele din tara asta) si riscul de a le strica(de a arunca cu banii pe fereastra) sunt foarte mari.
                Trebuie mers cu grija...sa eviti gropile...sa eviti gurile de canalizare care nu sunt la nivel cu asfaltul...practic e o grija in plus aceste amortizoare bilstein.
                Deci tatal meu avand suspensia stock cred ca a luat 1000 de gropi pana acuma cu guri de canalizare care nu sunt la nivel cu asfaltul si are vreo 40 000km cu suspensia stock si nu au absolut nimic...deci merge cu loganul ca si cu un tanc,fara mila.

                Originally posted by detail View Post
                Gresesti de 1.5 ori.
                -Cursa mai lunga de la stock uzeaza mai tare in aceleasi conditii de exploatare amortizorul, exact din cauza cursei lungi.
                -Bilstein sunt si pe gaz si pe ulei, depinde de clasa lor.
                @ Renault si tu gresesti un pic - Bilstein sunt si pe ulei
                Si se pare ca prima echipare Dacia sunt Monroe.
                Ma refeream la amortizoarele bilstein astea pentru logan de 300 ron/buc (pot sa iti garantez ca am gasit ulei scurs pe fuzeta si nu putea fi decat de la ele,deci pe gaz nu sunt).
                Last edited by SUPERCAR; 6 April 2009, 01:18.

                Comment


                • @detail deacord cu tine sunt si pe gaz si pe ulei dar de cele care ziceam eu adica Bilstein B4 pentru logan sunt pe gaz mam uitat la ei pe site. Si da stiu ca loganul vine cu Manroe stock dar eu as dori ceva pe gaz si din moment ce Supercar a spus ca bilstein ca si rezistenta (stuctura lui) e mai slaba decat cele originale mam gandit atunci la niste manroe pe gaz. Deci eu nu vreau suspensie sport dar mai rigida decat cea stock si niste arcuri pe masura deaia am si zis de golf 5 ceva de genul rigiditatii suspensiei golfului 5. Va multumesc
                  @Supercar banuiesc ca si tu ai luat Bilstein b4 care in descrierea lor de pe site spune asa :Amortizor bitubular cu ulei si gaz.
                  Last edited by Renault; 6 April 2009, 01:23.

                  Comment


                  • Poti da si tu un link sa vedem si noi ce zic ei pe site-ul oficial la bilstein
                    PS. Vezi ca exista amortizoare semi-sport Monroe(asemanatoare cu cele bilstein) care se potrivesc pe logan(probabil facute special pentru modelul nostru),chiar a luat un amic din constanta si a pus pe masina lui si e foarte multumit(el avand si anvelope 215/45/17" si imi zicea ca lua curbele tare de tot si nu ii fugea spatele deloc.
                    Daca cele stock sunt Monroe atunci recomand sa incercati si amortizoarele din gama sport Monroe(mai scurte si mai intarite) special pentru logan,banuiesc ca or fi ceva mai rezistente la drumurile noastre.

                    Comment


                    • supercare ... si tot tatatu merge cu 185/65 talon ,nu 55 cum mergeai tu
                      si eu am spart o janta cand mergeam cu talon pe 40 ,bineinteles ca la suspensie sport tre sa eviti gropi cratere ,da si restul jantelor daca dai cu ele in gropi , nu simti tu groapa dar roata tot o simte.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • Da cristi corect el avand toata masina stock suspensia si anvelopele cu talon stock,mare adica 65
                        Cu cat ai talonul mai mic pe anvelopa cu atat riscul de a face praf suspensia si jentile este mai mare atunci cand ai luat o groapa sau 2 de genul ala care sunt cel mai des intalnite in tara si anume "gura de canalizare care nus facute la nivel cu asfaltul".

                        Comment


                        • In privinta gropilor sunt foarte grijuliu le evit absolut pe toate oricat de mica ar fi (bineinteles daca e posibil daca nu le iau dar foarte incet) si in resita deja stiu toate gropile unde se afla. Eu vreau doar niste amortizoare pe gaz mai rigide cu aproximativ 30-40% decat cele stock si niste arcuri cam tot vreo 30-40% mai rigide decat cele stock. Multumesc

                          Comment


                          • Eu am pe masina varianta asta de echipare http://www.***********.ro/lt/items/v...e_Stage_1.html si aici vad ca nu scrie si nici pe site-ul oficial care le fabrica din romania http://www.bilstein.ro/b1.htm nu scrie daca sunt pe gaz sau pe ulei, in schimb am gasit aici ceva in care specifica ca ar fi pe gaz http://www1.carparts-cat.com/webkat....3018021&ROOT=1
                            Parerea mea daca ai banii incearca varianta Monroe.
                            Last edited by SUPERCAR; 6 April 2009, 02:02.

                            Comment


                            • Si ce ai tu Bilstein B8 sunt monotubular, cu ulei si gaz la presiune înalta iar Bilstein B4 sunt bitubular cu ulei si gaz (informatiile sunt de pe site ul oficial Bilstein Romania). Manroe vad ca nu au site romesc si la nemti eu cel putin nu gasesc cele pentru logan.

                              Comment


                              • Ia vezi aici http://www.taec.nl/monroe/
                                Concernul se numeste Tenneco.
                                Si apropo de Monroe pe gaz, eu am avut echipate 2 Dacii break cu Monroe pe vremuri, si se comportau excelent fata de stock. Durabilitatea insa lasa de dorit, atat la amortizoarele Bilstein-Compa Sibiu, cat si la Monroe. Cele mai bune amortizoare de Dacia au fost produse de Compa inainte de preluarea de catre Bilstein. Am mers si 80000 km cu ele.
                                Last edited by detail; 6 April 2009, 10:18.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google