Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • in cazul n care mergi la limita, atunci telescoapele mai scurte si mai tari sunt un "must have" daca schimbi arcurile...asa, de fantezie si un pic de senzatie ca se aseaza masina mai bine, nu trebuie si telescoapele schimbate. atata timp cat nu sari cu masina s-o desprinzi zeci de cm in aer, e ok si asa cum am facut majoritatea celor de aici, doar arcurile, zic eu.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Cosmindan da-mi voie sa te contrazic. Cand am schimbat arcurile le-am pus unele langa altele si au exact aceiasi inaltime, acelasi numar de spire. Eu chiar nu vad cum ar putea iesi arcul de la locul lui, asta iti spune cineva care a schimbat arcurile cu mainile lui si stie exact cum sta treaba acolo. Pe spate nu ai cum sa scoti arcul ala de acolo fara sa desfaci amortizorul de pe punte, iar pe fata arcul sta comprimat intre talerele amortizorului atunci cand nu e pe masina, mai e nevoie sa zic ca atunci cand e pe masina este comprimat de greutatea masinii?

      Aseara am vrut sa spun ca am pus arcurile stock langa Eibach-uri si au aceiasi inaltime si numar de spire.
      Last edited by vitriol; 4 May 2009, 07:51. Reason: Automerged Doublepost
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Salut,are dreptate Vitriol si eu am schimbat arcurile de vreo doua ori si aceiasi treaba

        Comment


        • @vitriol: daca sunt la fel de lungi alea sport cu alea stock si mai tari, cum de coboara garda masinii? ceva nu se potriveste...
          si eu am schimbat arcurile si cand am demontat de pe primul logan eibachurile le-am scos din talere fara sa folosesc presa, in schimb alea stock nu le-am putut pune inapoi. cand am remontat pe fata eibachurile, au intrat fara sa trebuiasca sa le comprim. deci, sunt ceva mai scurte. la cele din spate, m-am chinuit mai mult sa dau alea stock afara decat sa le pun pe alea sport. fara sa desfac telescopul de pe punte, doar am dat roata jos si cu un levier am scos arcurile din suporti.
          ps: se poate sa fie mai multe modele de eibach-uri?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • eu am arcuri FK(nu sunt de logan) si sunt mai lungi ca cele stock cu 1spira pe fata si 2-3 pe spate dar a coborat garda cu 7cm.cred ca difera materialulu din care sunt facute.
            AG 16 Y M A

            Comment


            • Seba, mi-e si frica de ce vor comenta colegii de forum dupa ce vor citi ce o sa zic acum.
              Arcurile Eibach relaxate sunt mai moi decat cele stoch. Cine nu crede poate incerca sa apese pe amandoua si sa vada care din ele se comprima mai mult cu aceiasi forta. Eu cred ca Eibach-urile sunt gandite sa se intareasca in momentul cand sunt comprimate cu greutatea masinii, cele 3 spire pe fata si 4 pe spate se anuleaza practic cand sunt lipite (de asta coboara si garda la sol), lucreaza doar restul care probabil ca sunt mai tari.
              Ar fi trebuit sa fac poze cand arcul stock era la nivel cu Eibach-ul ca sa nu mai existe dubii dar eram prea murdar pe maini si faceam aparatul varza. Eu chiar nu am rabdarea lu' Cristi Streulea cu mutatul camerelor cu spalatul pe maini si tot ce implica un tutorial.
              Cand am montat Eibach-ul pe amortizor am tinut apasat si tata a pus surubul. Daca am reusit sa-l comprim cu mainile inseamna ca este mai moale decat cel stock.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Asta cu "intri cu viteza mai mare in curbe" puteti s-o uitati. Am incercat sa intru mai tare decat de obicei in curbe dar tot subvireaza chiar daca nu se inclina... Asta era de asteptat daca stau sa ma gandesc, pentru ca greutatea masinii e tot aia, ampatamentul si ecartamentul sunt neschimbate. Singurul avantaj este ca iti coboara centrul de greutate si daca negociezi virajele cum le negociai inainte cu suspensia stock intradevar sta mult mai bine pe curbe, dar daca dupa ce schimbi arcurile crezi ca ai pe mana vreun wrx sti, atunci e posibil sa ai surprize neplacute.
                Faza cu tirurile in schimb este adevarata.
                vitriol , nu stiu cum sunt arcurile la tine...de zici ca nu poti intra cu viteza in curbe , dar la mine nu e nici un fel de probleme sau s`o simt ca`mi "fuge".
                sunt curbe care intru accelerand...nu ca inainte..cand bagam frana de motor.
                se poate ca arcurile tale sa fie mai moi ca ale mele.

                Comment


                • @vitriol: eu n-am incercat sa le comprim, ca mi-au intrat la fix pe telscop, pe cand cel original a trebuit sa-l decomprim cu presa si a sarit din oala cand i-am dat drumul. or fi schimbat modelul intre timp, ale mele au fost din 2006, cel mult inceputul lui 2007. de cele de pe spate nu are sens sa vorbesc, ca un anume cristi_xp a taiat una din spirele alea lipite inainte sa se monteze arcurile pe masina de aia mi-au si intrat relativ usor pe masina. dar pe cele din fata le-am vazut la ochi pe telescop ca erau mai scurte. repet, or fi mai multe modele. sau mi s-a parut mie, e posibil. pt ca nu asta era principala mea grija atunci, ci s ale pun cat mai repede pe masina sa apuc s-o mai alerg un pic la pista la sannicolau
                  @andreea13: pe circuitul de la sannicolau, arcurile stock au fost mai slabe cu aprox o secunda/2 ture de pista. acul de par se lua cu maxim 5km/h in plus (de la 50 la 55) cu arcuri sport si virajele rapide cu inca vreo 5km/h (80-85). deci mare diferenta nu prea e la mers normal. si la cea mai mica denivelare, ai mierlit-o daca ataci prea tare virajul si te bazezi pe arcuri ca te vor tine. alea stock iti dau de stire cand pleaca masina, astea sport nu zic nimic pana in ultimul moment, cand nu prea mai ai ce sa-i faci. iti inseala simturile, e senzatia de viteza data de faptul ca stai mai aproape de asfalt. pana nu m-am uitat pe ceasuri, si eu ziceam ca zboara cu suspensii sport. zboara prin santuri daca nu esti atent la starea drumului...
                  Last edited by Seba; 4 May 2009, 15:30.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Mi-am adus aminte ca am pus arcurile masinii in cutia de la eibach-uri si au incaput la fix, daca erau mai mari nu aveau loc pentru ca eibach-urile stateau cam fixe in cutie, la fel ca astea stock. In fine, cand o sa vad un arc sport iesit din talere o sa-mi fac griji, deocamdata, cum am mai zis, nu prea vad cum sa iasa de acolo.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • pai nu prea are cum sa iasa. decat daca reusesti eventual sa decolezi cativa zeci de metri; ma gandesc ca ai totusi atata minte cat sa nu incerci daca tin arcurile sau cad din oale/ghidaje...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • M-ai vazut pe mine ala care merge tare, am si cu ce . Nu am de gand sa fac experimente de genul asta, stai linistit.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • si ale mele stock au intrat in cutia celor sport
                          sigpic

                          Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                          Comment


                          • cand doi oameni iti zic ca esti beat, chiar daca ai baut doar apa chioara, mergi sa te culci...eu ma retrag in dizgratie, is singuru', se pare, care am vazut arcurile mai mici desi, culmea, nu eram beat

                            vitriol, acu' m-am uitat la motorizarea ta, pot sa-ti spun ca daca prinzi un drum "favorabil" zbori si cu dacia 1300. crede-ma, vorbesc din experienta. si saream podul de fiecare data cand mergeam de la timisoara la ai mei...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Comparatie :

                              - rosu totul stock inclusiv cauciucuri
                              - alb arcuri Vogtland si cauciucuri fata 195/60/15

                              Va las pe voi sa va dati cu parerea
                              Attached Files

                              Comment


                              • Pai sa ne dam cu parerea in legatura cu ce?!!
                                Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google