Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar la garda atat Alin.
    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

    Comment


    • Christnacht pe ce fel de amortizoare sunt montate arcurile, ce an de fabricatie sunt masinile si ce motorizari au??... Weitec 30mm... H&R 45mm...Eibach 35mm

      Comment


      • Salut ggi. Eu am masina din 2007 motorizare 1.6 16v, arcurile eibach sunt montate pe telescoapele originale. El cred ca tot din 2007 are motorul de 1.6 in schimb are tot kitul telescoape sport + arcuri weitec oare asta sa faca diferenta ?
        Attached Files
        Last edited by Christnacht; 16 December 2009, 18:28.
        Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

        Comment


        • Ai vazut ce repede ai descoperit diferenta... este normal sa coboare mai mult cu amortizoare sport

          Comment


          • Am inteles GGI acum dar chiar si asa weitec coboara 3cm fara telescoape sport. Cu telescoape sport hai sa zicem ca ajunge la 3.5 cm. Pai normal nu trebuia sa fie amandoua la aceeasi inaltime ? Eibach 3.5 cm - weitec 3.5. Pe my ride baiatu a zis ca pe spate i a coborat 3.4 cm iar pe fata 3.1. Inseamna ca astea eibach coboara doar 3 cm si atunci se intelege diferenta ca altfel nu-mi explic
            Last edited by Christnacht; 16 December 2009, 18:36.
            Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

            Comment


            • weitec am avut eu pe masina cu amortizoare stock si a coborat 3.5 e posibil sa coboare mai mult cu amortizoare sport pentru ca au tija mai scurta.
              Last edited by anonimboy; 17 December 2009, 03:01.

              Comment


              • Inseamna ca amandoua coboara 3.5 cm fara telescopae sport, asa da. Pe cutie la eibach scrie 40mm dar probabil in cazul in care ai si telescoape sport.

                Scuze. Amandoua coboara 3cm iar weitec cu telescoape 3.5 cm cred. Altfel nu-mi explic diferenta asta dintre aripa si roata.
                Last edited by Christnacht; 17 December 2009, 14:57. Reason: Automerged Doublepost
                Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                Comment


                • telescoapele nu influenteaza grda la sol, domnilor. never. arcul dicteaza inaltimea, telescopul dicteaza doar timpul de reactie al arcului...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Si diferenta de lungime/inaltime dintre un amortizor sport si unul de serie ... sau asta nu se pune

                    Comment


                    • ca sa clarific, nu se modifica cu nimic daca ai amortizoare sport, calmati-va
                      domnu ggi, distanta dintre oala superioara si puntea spate e dictata doar de arc, dupa analogia ta, daca nu e amortizor deloc acolo, masina ar trebuii sa stea pe jos?

                      cristinacht, nu inteleg ce e cu obsesia asta de comparare a masinii mele cu a ta ... e vre-o competitie sau ce?

                      te-ai gandit ca puntea ta aia stramba modifica unghiul de cadere al rotii si e doar o impresie de acel juma de deget aflat in discutie?
                      ti-am explicat si cum sta faza cu repozitionarea bucsilor care cica minunat minune iti mai lasa masina
                      sigpicMy ride

                      Comment


                      • Deluxe nu este o obsesie si nici competitie pur si simplu ma intereseaza pt cultura mea generala de asta este Logan Club sa ne impartasim sfaturi, idei etc etc. De unde dracu punte stramba ? ) N -am dat cu ea in borduri .....

                        P.S. Data viitoare la intalnire sa-mi arati si mie puntea aia stramba ca tare sunt curios .
                        Last edited by Christnacht; 17 December 2009, 17:03.
                        Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                        Comment


                        • io cedez: telescoapele mai lasa si ele din garda masinii. asa-i...puneti-va telescoape sport, ca se mai lasa. vremea, eventual, in sensul ca se incalzeste....
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Cum poate amortizorul sa coboare garda la sol a masinii?

                            Nu are nici o influenta amortizorul asupra garzii la sol. Amortizorul sport doar intareste suspensia, amortizeaza socul.

                            Daca se rupe o spira de la arc, masina e jos, pe cand daca se strica amortizorul iti bate la gropi. Deci, nu coboara garda.
                            sigpic

                            Comment


                            • subscriu si eu la faza cum ca nu din amortizor se lasa si garda
                              de ce is amortizoarele "sport" mai scurte?
                              pai simplu, arcul sport e la lungime la fel cu cel stock, dar pe masina se comprima mai mult, pana aici asta stim toti...
                              de ce se duce mai repede amortizorul stock cu arc sport?
                              pentru ca are cursa mai lunga decat se destinde arcul, asa ca amortizorul sta comprimat tot timpul cum nu ar trebiu in mod normal...
                              de aia amortizoarele sport, is pe gaz, sa fie rigide in concordanta cu arcul sport, si tot de aia is mai scurte ca sa lucreze in parametri normali cu arcul sport, la fel cum lucra amortizorul stock cu arcul stock...
                              in nici un caz nu se mai lasa un pic daca pui si amortizor sport cu arc sport...
                              destul de simplu si logic nu? sau?
                              Life is short...play more!
                              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                              Comment


                              • am gasit fara sa vreau pe cineva care comprima arcuri.ce parere aveti despre treaba asta-avantaje-dezavantaje sau pur si simplu nu se merita?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google