Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La h&r ar merge modificate telescoapele dar din cate am inteles trebuie sa le bagi la reparatii mai des, nu stiu ce sa zic acum. B8-urile sunt scumpe rau, asta ar fi o alternativa ieftina dar nu stiu cat de buna e
    Cine a facut treaba asta sa vina cu niste sfaturi
    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      Pai am zis ca basculeaza, ca se simte najpa, dar nu am am zis ca decoleaza de pe sosea.
      Daca ai viteza corespunzatoare...decoleaza. Eu am apucat sa calc frana cat sa reduc suficient viteza. Dupa patania asta ambele tampoane de suprasarcina de pe s-au spart....iti dai seama cum a fost aterizarea

      Asta este singura problema si motivul pentru care le-am dat jos.
      In rest se comporta impecabil.

      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

      Comment


      • Sigur ca poti. Dar cu ce riscuri?
        Am sarit cu X5 si cu logan. Ambele stock.
        De fiecare data a fost din bina mea, viteza prea mare si denivelare (modificari bruste ale inaltimii drumului) suficient de mare cat sa aiba efect de trambulina.
        Am reusit sa ma abtin de fiecare data sa virez sau sa franez.
        Nu vreau sa repet experimentele.

        Cum ziceam, am sarit cu X5 si cu logan. Ambele stock.
        Cu X5 am sarit la iesirea din DN1 spre centura pe sensul de iesire din Bucuresti.
        Nu stiu acum cum mai e bucla aia dar inainte diferenta de inaltime intre sensul de iesire din DN si sensul de intrare in DN era destul de mare. Adica intrai pe inalt si brusc drumul disparea de sub masina daca aveai viteza si tineai drept, fara sa iti urmezi banda.
        Cu loganul m-am avantat pe un drum secundar de munte, asfaltat.
        La un moment dat era o portiunea care fusese afectata de alunecari de teren si drumul cobora lin. Unde se termina zona coborata, baietii de la drumuri completasera printr-o potiune de 2-3 metri lungime de drum care lega o diferenta de nivel de cca 1.5 metri.
        Mi-a sarit catelul de la luneta peste pasagerul din dreapta si a aterizat printre bord si picioarele acestuia. Deci nu eram singur in masina, asa ca am si martor.
        Oricum nu eram singurul care muscase din asfalt acolo. Zona era plina de urme de scut/bai de ulei si balti uscate de ulei.
        Eu am avut un noroc porcesc, nu venea nimic din fata sau spate si am atins foarte putin cu scutul.

        Nu zic ca e mai bine sau mai rau sau altceva.
        Doar ca in circumstantele potrivite poti sa te ridici de pe drum indiferent ce suspensie ai avea. Si KW si perne de aer si stock....
        Last edited by skd_ozenel; 5 March 2013, 12:34. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • MIe la viteze normale (pana in 120) mi se pare muuuult superioara combinatia arcuri Eibach+ amortizoare stock suspensiei de fabrica. Nu m-as intoarece la suspensie stock nici batut cu biciul ud.

          Comment


          • sa vezi ce bine e peste 120...
            pe bune daca mai am vreun stres sa merg cu viteza.

            Comment


            • Salutare

              Am citit de ceva vreme, mai toate parerile despre suspensie sport, arcuri, telescoape si ce implica ele. Pana la urma, am ajuns la solutia finala : arcuri eibach si telescoape stock, Boge, noi. De ce? Pentru ca inca nu folosesc doar eu masina.

              Am fost si cu alte masini cu suspensie sport completa, unele erau insuportabile altele nu, dar pentru Logan, mi se pare foarte ok un set de arcuri Eibach. Nu am fost cu alte tipuri de suspensii pe Logan, dar mi se pare diferenta enorma legata de tinuta de drum a masinii, cu suspensie stock si cu arcuri eibach.

              Prima impresie : mai joasa! nu se mai inclina in sensuri ( un prieten a observat prima data asta), mai ţapana, adica nu e rigida tare, e ceea ce trebuia sa fie din fabrica, pare mult mai inchegata masina. Am mers pe un drum rau, sunau toate in masina, dar acuma cu arcurile montate, denivelarile le preia un pic mai dur, dar nu mai zdrangane si nu se balanseaza. Mie-mi place la nebunie senzatia asta.

              Apoi, nu mai da scartz cu doi-u, se duce direct. Inainte, 1-a blana, cand dadeam doi-u se ridica de bot.Acum se ridica nesemnificativ si se duce, nu patineaza deloc.
              Inca nu am apucat sa o testez pe franare si curbe, am gumele de iarna si nu ma incred in ele.

              Oricum, de stiam, le puneam de ceva vreme. E prima investitie pe care as faceo acum daca as cumpara un Logan.

              Am facut si ceva masuratori :
              Stock - bara fata 26 cm
              - aripa fata 67.5 cm
              - aripa spate 69 cm
              Eibach - bara fata 23.5 cm
              - aripa fata 64.5 cm
              - aripa spate 65.5 cm

              Pun si cateva poze


              PS: dupa ce am montat arcurile, am repozitionat bucsele, atata pe fata cat si pe spate, am facut o proba de drum, iar cand dadeam de un canal, scartia roata, iar in curbe, nu mai zic, urla!
              Am fost nevoit sa fac si geometria rotilor, care era destul de dereglata. Nu stiu cat de mult din cauza arcurilor, dar cert este ca a trebuit facuta.
              Attached Files
              Cumpar volan de Duster

              Comment


              • Se stie de cand hau ca de fiecare data cand umbli si modifici garda la sol trebuie refacuta geometria.

                @Fast - Merge si la macadam?A dracu mai e KW asta .
                Last edited by Alex_MIU; 6 March 2013, 03:23.
                sigpic

                IL 1 3 MIU

                Comment


                • Nu stiu ce se stiu sau ce nu se stie, dar eu nu am probleme astea. Poate la el era o problema dinainte, ca eu nu am nimic.

                  Comment


                  • Nici eu nu am auzit pe nimeni sa faca geometria dupa ce a schimbat suspensia. Probabil ca problema sa fie dinainte, doar ca odata cu suspensia s-a modificat peste limita si de aceea fluierau rotile in curbe
                    Cumpar volan de Duster

                    Comment


                    • SoboBN, cam asta e ceea ce-mi doresc si eu, mai coborata un pic si sa nu se mai incline pe viraje + eliminare efect de barca pe denivelari. Da-mi si mie un link cu eibach-urile care le-ai montat tu si amortizoarele(fabrica monteaza amortizoare Boge?)

                      PS
                      Ce fel de bara spate e aia a ta?

                      Comment


                      • Arcurile le-am cumparat de la cineva de pe forum, au fost folosite putin, erau ca noi, au venit si cu certificat de la Elia, banuiesc ca au fost luate din Germania.

                        Oricum, sunt pe Daciashop la sectiunea arcuri si amortizoare, iar amortizoarele Boge le-am luat de la un magazin de unde cumpar piesele pentru masina iar mai bune decat astea erau Kayaba, care erau cam scumpe.

                        Bara spate e cea originala, vopsita integral, si am un difuzor din kit-ul tuning de la Dacia, care nu e original, l-am luat de pe okazii, dar sunt si pe forum baieti care vand, pentru ca la mine in oras, la Dacia mi-au cerut 790 lei pe un ***** de plastic.
                        Cumpar volan de Duster

                        Comment


                        • Ha!
                          Efect secundar atunci cand pui arcuri sport - axa longitudinala a loganului se apropie de paralelism fata de suprafata drumului. Presupun ca unde nu mai e diferenta aia asa mare intre spate si fata. Si atunci se mai aseaza si lumina de a faruri. Si bate mai bine. Am observat abia aseara, pentru ca am schimbat becurile si momentan e lumina inca alba nu s-au feoscait filamentele. Imi tot vedeam la semafoare lumina de la faruri pe masinile din fata si ma gadeam: ba, farurile astea bat cam sus, ia sa le dau mai jos sa nu ma injure lumea in gand. Doar ca ele erau deja coborate la jumatate. In fine.
                          totusi, de ce dracu sunt becurile astea asa de proaste? cand ai becuri noi parca e alta masina. dupa un timp...iar imbatranesc si se ingalbenesc si se vad ca doua lumanari.
                          alea doua vechi de le-am dat jos aratau ca dracu filamentele in ele...ziceai ca sunt resturi de sudura.

                          Comment


                          • exista arcuri sport care sa nu lase masina mai jos???
                            http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                            Comment


                            • Nu exista arc sport fara sa coboare putin garda.
                              De ce nu iti pui pe la urma arcuri Eibach sau Weitec ( sunt si mai ieftine )? coboara doar 3-3,5 cm
                              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                              Comment


                              • Nu as vrea sa coboare,am mai zis si pe alte forumuri,in Tragoviste sunt bordurile foarte inalte
                                http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google