Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @NDL, din cand in cand e bine sa faci un test de amortizoare. Le testezi eficienta si vei avea surprize. Am folosit amortizoare ramase in service dupa inlocuire

    @Graff, fiecare cu meseria lui. Habar n-am ce-i in amortizoarele alea
    Attached Files
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • aaauuuu.... ce frumos arata in prima poza.

      Comment


      • De o saptamana am trecut si eu la arcuri Eibach Pro Kit impreuna cu amortizoare KYB Excel-G.
        Masina are in jur de 90k km, amortizoarele au fost cele din fabrica. N-am apucat sa fac un test inainte sa le schimb dar dupa schimb am vazut ce cele de pe fata au fost praf ambele. Scurse.

        Am reusit sa fac si cateva drumuri in afara orasului. Masina sta incomparabil mai bine pe drum. Nu se mai lasa pe viraje, nu mai cad de pe scaun in curbe.
        N-am incercat sa merg mai tare pentru ca nu asta m-a interesat. Acum e mult mai placut sa merg cu ea.
        Ca si confort e ok, se simte ca e mai rigida dar nu e suparator. Pacat ca au inceput sa mai scartaie unele plastice prin interior.

        Inca n-am masurat inaltimea dar cel putin pe spate arata incomparabil mai bine decat inainte.
        Attached Files
        Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
        "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

        Comment


        • sa dai drumul si la bucsi sa se traga la pozitie daca nu ai facut-o.

          Comment


          • Pareri ?


            Sunt mai stifturi ca Ta'urile sau ?

            Comment


            • la pret de arcuri sport la ce te astepti?

              Comment


              • @ dsign: unde ai scurtat si intarit amortizoarele si cat te-a dus treaba?
                daca poti sa spui.
                se pot refolosi cele ale masinii? a inceput sa imi curga unul pe spate si daca tot e dauna la buzunar, macar sa fie completa si sa le fac pe toate 4.

                Comment


                • Originally posted by Nimeni View Post
                  Supersport nu face suspensii pentru Dacia Logan asa ca site-ul ala mananca rahat cu "Omologare TUV", omologare care e valabila pentru suspensia respectiva si masina de la care provine, cel mai probabil Clio 2.

                  In general v-as recomanda sa evitati suspensiile reglabile de Clio 2 care pe spate au arcuri prea scurte si dure. Am studiat putin problema in hartiile tehnice de la KW iar intre suspensiile de Clio 2 si Logan diferentele exista pe ambele punti:
                  Fata: arcurile si amortizoarele au coduri diferite chiar daca au aceeasi forma si prindere si masinile au acelasi rating de incarcare pe puntea fata.
                  Spate: arcurile difera atat ca forma fiind mult mai scurte la Clio 2. Amortizoarele sunt identice ca forma dar au coduri de piesa diferite semn ca au alte setari interne legate de duritate pe comprimare si/sau detenta.
                  Ce spune asta: chiar daca par ca sa pupa, suspensiile sunt diferite ca specificatii. Daca va tine buzunarul mergeti pe KW, alta optiune viabila de reglabile nu exista.

                  PS: S-ar putea sa gasiti niste FK-uri pe anumite site-uri dar alea nu se mai produc de mult
                  sigpic
                  ^Logan turbat (WIP)^

                  Comment


                  • Am gasit si FK dar este 2500ron . Era de buget Supersportu ca era un "deal" pe ebay la 1300ron de Clio2 .

                    Comment


                    • Cu suspensii reglabile KW cum se comporta un Logan pe viraje la viteza mai mare , mai e vreo stare de nesiguranta? Vorbesc de o curba care cu un opel b caravan am luat-o la 120 km/h fara probleme dar cu loganul stock nu aveam curaj mai mult de 80-90 km/h.
                      Last edited by Raoulemilian; 25 September 2014, 18:47.

                      Comment


                      • Originally posted by skd_ozenel View Post
                        sa dai drumul si la bucsi sa se traga la pozitie daca nu ai facut-o.
                        cred ca ar trebui adaugata ca subtitlu....
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • Are cineva, sau a montat/incercat suspensia sport de clio 2? e extrem de joasa, eliminand faptul ca nu potrivesc arcurile pe spate?

                          Dar supersport a indraznit cineva sa monteze?
                          Last edited by yo87racing; 20 November 2014, 17:36. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Trebuie modification unde sta arcul pe sasiu. Au facut niste băieti. Cauta bine pe forum

                            Sent from my HTC Desire 500

                            Comment


                            • am vazut ca s-a pus, dar reglabila.

                              Comment


                              • au scris colegii mai sus ca "nu merge", adica se pupa mecaniceste, dar masina se va comporta totusi ciudat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google