Suspensie Sport, De Care Si De Ce?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adevarul s-ar putea sa fie la mijloc, uitati-va in manualul de service la pozitia basculei la starangerea suruburilor din puntea fata....
    Eu personal la schimbarea suspensiei cu una mai scurta, as strange-o cu masina pe roti...
    Last edited by detail; 16 April 2009, 11:58.

    Comment


    • pai si inlocuirea bucselor se face corect cu masina pe roti, dar nici daca dai bratele inferioare afara, masina nu coboara. ca bucsa nu mai e tensionata, e alta treaba, dar nu are a face cu garda la sol. greutatea masinii sta in arcuri, bratele doar ghideaza fuzetele sa nu o ia razna, nu ridica si nu coboara masina.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Strangerea se face cu bratul inferior nivelat cu o cala de 24 mm fata de punctul de masura de pe sasiu...vezi manual. Conteaza asezarea pieselor la strangere, asa cum am spus adevarul este la mijloc, nu stiu daca poti masura vreo diferenta, dar sigur pozitia de strangere este cea OK in situatia noua data, nu cea de fabrica. E vorba nu doar de bucsi, ci si de amortizor, pivot, etc...

        Comment


        • Eu sustin ca a scazut acuma fiecare cu ale lui, eu pe unde am mai citit pe forumurile de profil scria ca dupa rearanjarea basculelor scade cu 0.5 cm.Acuma dupa e am rearanjat a scazut si la mine.Pacat ca nu am masurat inainte si dupa.

          Comment


          • Am intrebat pe un alt forum daca cei de la D2 RACING fabrica pentru logan si...raspunsul?
            Se pot face la un pret cu 300euro mai mare decat pretul de lista.Crede-ti ca merita diferenta de pret fata de KW?

            Comment


            • de arcurile sport power tech pentru logan stiti ceva?
              AG 16 Y M A

              Comment


              • Originally posted by Cezar View Post
                Amortizoare mai tari cu arcurile stock, nu o merge?
                Caci mie unul imi convine garda la sol asa inalta, insa ar trebui ceva stabilitate.
                Sau poate niste arcuri cu amortizoare mai tari, insa garda la sol pastrata.
                Asa cum este la Octavia. Ca tot cocotata e si aia.
                am schimbat eu la batranul meu transit amortizoarele deoarece alea vechi erau obosite. cu vechile amortizoare daca luam curbe cu viteza simteam ca ma rastorn. datorita faptului ca un amortizor original costa in de 3,5 mil ( scump ptr o masina asa veche ) am luat un set de aro sau tv cu numai 2 mil/set ( numai stiu exact - le-am masurat pe cele originale si apoi am cautat unele care sa aibe aceeasi cursa si culmea s-au potrivit si bucsile cu o mica modificare la prindere in parta de jos) . treaba sta in felul urmator noile amortizoare sunt normale facute de Bilstein si am foarte mare stabilitate. mentionez ca imi trage spatele ( mai bine spus impinge ) ceea ce eu consider ca fiind un avantaj deoarece atunci cand o calc in curba o simt cum se aseaza pe drum.
                cezar fii tu pionierul in schimbarea amortizoarelor si da-ne de veste. daca nu esti multumit iti mai schimbi si arcurile si ai treaba completa
                Last edited by maistoru; 25 April 2009, 00:23.
                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                Comment


                • buna
                  am masina numai din noiembrie 2008, daca schimb arcurile cu unele sport cum fac cu garantia?
                  stie cineva ceva, mai e cineva care a facut asa ceva in garantie si ce probleme a avut?
                  mersi mult.
                  Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                  Comment


                  • din cunostintele mele ... la garantie se uita la amortizoare si nu la arcuri ... dar in cel mai rau caz pierzi garantia la arcurile pe care le-ai dat jos ... deci nici o pierdere
                    sigpicMy ride

                    Comment


                    • Originally posted by vyp75 View Post
                      buna
                      am masina numai din noiembrie 2008, daca schimb arcurile cu unele sport cum fac cu garantia?
                      stie cineva ceva, mai e cineva care a facut asa ceva in garantie si ce probleme a avut?
                      mersi mult.
                      daca montezi arcurile sport intr-un atelier autorizat beneficiezi de garantia producatorului. nu stiu in schimb daca ti se bulesc amortizoarele, mergand cu arcuri sport si amortizoare stock, daca mai este valabila garantia de la dacia; eventual pui arcurile stock la loc si te duci la garantie.
                      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                      Comment


                      • asa mi-a spus si mie meseriasul de la dacia care mi-a montat arcurile sport : inainte de terminarea garantiei, vii , si daca e ceva de schimbat pe garantie, punem arcurile vechi, facem poze cu piesele stricate si gata.

                        Comment


                        • deci pierd numai garantia la arcuri sau asi la pivoti, bucsi, capete bara?
                          eu fac undeva pana in 6000km pe an nu cred sa cada ceva pana la iesirea din garantie.
                          Daca merg si le schimb la dilerul dacia din sibiu e mai bine?
                          Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

                          Comment


                          • si daca ti se fizureaza o conducat de la clima, vor arunca vina pe suspensia sport. intreaba-l pe cristi_xp, el stie foarte bine cum sta treaba cu garantia NU a loganului cand incepi sa-l "tiganesti"....

                            daca incepeti sa visati la tuning, nu va mai c****i pe voi cu garantia, ca nimeni in lumea asta nu va da garantie la modificari decat daca-s facute cu piese din fabrica. vreti chiptuning, discuri spate, suspensii, gume late, adio garantie. si o guma mai lata decat cea stock poate provoca iesirea masinii din garantie. pivotii, bratele, fuzetele, toate piesele isi schimba punctul de incarcare si directia fortei de deformare pt simplu motiv ca puneti o guma mai lata. si daca aia vor, va scot din garantie, pt ca la drept vorbind, nu folositi masina in conditiile normale de exploatare. simplu. clar ca nu ne place, dar dusa argumentatia la limita, au dreptate...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • are cineva idee cum se monteaza pe arcuri tampoanele acestea ?
                              Attached Files
                              Logan by Renault Pure Blood
                              Nothing beats Low Cost

                              Comment


                              • Ce fac tampoanele astea? E prima data cand vad asa ceva.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google