Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc mult Narcisuc20. O sa ma uit din nou cu mai multa atentie.

    Comment


    • @Konali

      Tu ai 3 leduri pentru fiecare cadran, 1 sus si 2 pe lateral.Cele 2 de sus, adica de la turometru, respectiv vitezometru sunt legate in serie.O sa vezi ca daca unul lipseste nu se aprinde nici celalalt.
      Cele de pe lateral, nu au legatura unele cu altele adica de la turometru si vitezometru, dar pentru un singur cadran, cele 2 sunt legate in serie. Se intrerupe circuitul cu o surubelnita, se rade partea verde de pe placa pana ajungi la cupru sau ce o fi, si acolo incerci cu un cutter, faci un canal, ceva de genu. Tai pana vezi ca cele 2 nu se mai aprind.

      De preferat ar fi sa faci in casa treaba, sa poti conecta bordul la o sursa de curent, nu pe masina.

      Dupa ce ai intrerupt, pui un led de 3mm, de ce culoare vrei tu, ii indoi piciorusele in asa fel incat sa stea si il lipesti pe placa.Unde o sa vina lipit, trebuie ras cu o surubelnita, dar nu de tot, numai pana ajungi la metal.
      Eu am legat un led asa, in serie cu celelalte doua de pe lateral, si cu acesta unul in paralel, deasupra acului, adica intre ac si ledul de sus, deoarece nu lumina uniform. La 1000, 2000 si 6000,7000 rpm se vedea bine de tot, dar la 3-4000 nu era rosu asa intens.Aceeasi poveste si la vitezometru.

      Daca nu ai mai facut, iti recomand sa iei un bord de proba din dezmembrari sau te duci la cineva care stie.
      Cumpar volan de Duster

      Comment


      • Multumesc mult @soboBN. Pana la urma trebuie sa iau un bord din dezmembrari ca sa ma invat si pe urma sa trec la fapte.
        Tot respectul.

        Comment


        • Am un bord de Renault Megane 2.2 si vreau sa-i schimb ledurile, sa fie pe albastru, dar nu sunt SMD-uri ca la Logan, numai cativa martori.

          Cum stiu care-i Katodul si care-i Anodul? + -
          Attached Files
          Cumpar volan de Duster

          Comment


          • sobo bn gasesti si din alea tot la magayine de electronice, sunt tot smd uri dar mia mici

            Comment


            • Pentru modelul asta am montat led-uri PLCC sau 3528 ca se potrivesc pe acele pad-uri. De regula, catodul are este marcat printr-o tesitura intr-un colt sau o dunga. Daca nu o vezi, pentru o mai buna verificare inainte de a da jos led-ul de pe PCB, masoara-l cu un aparat de masura si marcheaza catodul cu un punct cu marker-ul. De ex. la tine in poza, catodul de la led-ul cu sageti este spre rezistentele de 820 ohm (821) Bafta!
              Attached Files
              Last edited by valpo; 3 February 2011, 20:02.

              Comment


              • HELP !!!
                ce led ati folosit la AC ?:S
                sigpicFGA-ul meu ... http://www.loganclub.ro/forum/tr_93_...9.html?t=25709

                Comment


                • Led de 3 mm.

                  Bun, dar de unde stii ca e cel dinspre partea cu rezistenta? Aparat de masura nu am si as vrea sa pot sa le schimb fara sa masor.La celelalte leduri e simplu, ca-s taiate intr-o parte, dar la asta care-i secretu?Ca-i perfect,unghiuri la 90*.
                  Cumpar volan de Duster

                  Comment


                  • Originally posted by soboBN View Post
                    Am un bord de Renault Megane 2.2 si vreau sa-i schimb ledurile, sa fie pe albastru, dar nu sunt SMD-uri ca la Logan, numai cativa martori.

                    Cum stiu care-i Katodul si care-i Anodul? + -
                    Vezi ca ledurile au un mic semn cu verde intr-un capat. Dar nu mai stiu sigur, cred ca este katodul. Masora-le cu un aparat inainte sa le dai jos. Cu atentie, ca eu am marcat gresit un led si nu se aprindeau vreo 3.... atunci sa vezi ce frumos este sa-l ghicesti care a fost marcat gresit .
                    GL-22-TOF

                    Comment


                    • Catodul este indicat prin acea banda (sau semn verde in acest caz). Pentru cadrane parca se folosesc 5 led-uei la Megane. Schimba cate unul si alimenteaza bordul dupa fiecare schimbare; daca se aprind toate led-urile continua, altfel fie l-ai pus invers, fie l-ai "ucis". Oricum, diagnosticarea va fi mult mai usoara decat daca le pui haotic pe toate odata si constati la sfarsit ca nu se aprind toate.

                      Comment


                      • inteleg ...
                        dar ledul de 3 mm de la aer are si rezistenta ...sau trebuie sa ii pun eu ?
                        sigpicFGA-ul meu ... http://www.loganclub.ro/forum/tr_93_...9.html?t=25709

                        Comment


                        • La Aer Conditionat schimbi pur si simplu ledul. Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca are deja rezistenta pe traseu.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • la aerul conditionat trebuie schimbat ledu, simplu pui altul, asa am fac si eu, am luat rosu aceiasi marime si gata, e fac de fabrica cu rezistenta pe circuit. bafta

                            Comment


                            • m-am apucat si eu sa modific culoarea in bord la masina unui prieten,problema este ca am razuit cam mult folia de pe panoul de clima si am facut-o transparenta.

                              exista o metoda de a rezolva problema?
                              am incercat cu pasta corectoare dar rezultatul este de nedorit.

                              astept un raspuns.multumesc
                              Noul Logan II 1.2 16V,75CP. Laureate
                              Solenza 1.4MPI,75Cp
                              Opel Astra G,Combi 1.7DTI 16V,75Cp

                              Comment


                              • Incearca sa lipesti hartie de calc.
                                Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google