Xenon Cu Lupa Sau Xenon H4?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Mariusrs View Post
    sal care este diferenta intre 35w si 55w imi poate spune cineva?
    Alea de 55 w lumineaza mai intens.Iar diferenta pe angel eyes intre philips blue vision de 55w si instalatia xenon de 55w ,,,, frate parca am alte faruri.

    Comment


    • Originally posted by florin_senz View Post
      nu am trecut adresa site-ului tocmai de a nu fi acuzat ca fac publicitate. daca vrea cineva fie isi da seama din pozele de la inceput, fie ii zic eu in particular. eu inca nu is convins daca sa iau asa ceva. de ce? pt ca xenonul pt Dacii inca nu e "brevetat" (poate cand altii produc masini ce zboara, noi omologam xenonul :-) ) nu sunt convins si pt ca nu stiu ce sa aleg: 35W sau 55W. alta problema: sunt chinezarii. astea ar fi motivele indeciziei mele. voi ce parere aveti? am dreptate?
      PS: oare daca facem o petitie, macar noi, cei cu Loganurile ( slava domnului, suntem destui in tara - bine ca sunt masini autohtone) si o adresam RAR-ului, ne ia cineva in seama? sau visam frumos si ne inchipuim ca avem o masina straina cu xenon omologat. ca daca revenim cu picioarele pe pamant conducem stand cu talonul ascuns si ne multumim ca fie ne dau o amenda, fie ca nu ne opreste politia. Aaa...nu mai spun ca as vrea sa se dea voie si la leduri, dar vise...vise....vise... :-)


      Salve!

      Sunt Alin.Sunt inginer la Automobile Dacia...Ceea ce zici tu,nu este imposibil,dar piata ce cere?ce vrea? daca automobile dacia ti-ar oferi ca optionale,farurile xenon cu lupa,si ar creste astfel pretul masini cu inca ,sa spunem 200 de euro,ai cumpara? Ca sa scoatem asa ceva pe piata,ne trebuie cererea a cel putin 10 000 de clienti.Nu la rar trebuie mers cu petitia,ci la reprezentata automobile dacia sau pe site-ul nostru unde gasesti date de contact sau la vocea clientului!
      Noi ne-am gandit la farurile cu xenon,si la leduri care sa inlocuiasca pozitia dar studiul de piata a aratat ca romani nu vor asa ceva.Tu ce crezi? voi ce credeti?

      Comment


      • @Florin_senz nu o sa ti o mologheze nici mama RAR ului xenoanele tale chinezesti cu eticheta samsung/philips sau orice alta denumirea ia trecut prin cap chinezului.
        Pentru ca Dacia sa echipeze masinile cu xenon , nu sunt suficiente 2 becuri si 2 blasturi , mai ai nevoie si de un auto reglaj al farului, bineinteles lupe si spalator faruri. Dupa toate astea gandestete cat o sa coste un bec daca sa ars fata de un halogen, dar daca Dai cu loganu in gard ? Ar trebui sa te gandesti cat va costa un far cu lupe si autoreglaj.

        Comment


        • NU vad care ar fi problema la Dacia. Daca respectivul modul este optional il cumpara cine doreste si plateste numai atunci in plus. Ma indoiesc ca marii constructori de automobile de pe alte piete au avut o cerere asa mare de au introdus xenoanele. In urma cercetarilor s-au stabilit avantajele xenonului si a fost ceva introdus tot optional...un fel de inovatie care ridica siguranta pe timp de noapte. Pai asa...cine a facut petitie sa ceara airbaguri laterale, sau abs bosch cu 8 canale electronic sau mai stiu eu cum? ca si alea maresc pretul masinii. Pana la urma oamenii cumpara ce le promovezi, daca ei nu au respectiva solutie tehnica nici macar ca optional, ce sa faca? Multi conducem noaptea si simte nevoia de lumina mai buna. Este o chestie de siguranta la urma urmei care dacia zice ca nu are suficiente cereri? Pt siguranta nu iti trebuie cereri. Nu cred ca la 10mii euro mai e problema 200euro. mai ales ca toti constructorii il ofera ca optional. Cine vrea cumpara, cine nu nu. Dar la dacia nu se stie daca se va ajunge candva la xenoane si leduri oferite macar optional, ar eclipsa renault-ul asta e buba. Eu zic sa nu mai sperati la xenoane si leduri din fabrica ca nu vor veni prea curand, altfel le-ar fi pus pana acum. Cu filtrul de habitaclu care ani de zile avea orificiul astupat din turnare cu plastic...tot asa? erau costuri mari ca sa il activeze?

          Comment


          • Salut colegi..ieri mi-am pus angel eyes cu o lupa pe faza scurta si am montat si un kit xenon h1 6000 k sunt multumit de intensitatea lor dar as vrea sa va intreb in legatura cu reglarea lor ca acum nu mai au reglajul aceala din nauntrul masinii stiti si voi asta,poate ma ajuta cineva cu avantaje dezavantaje si care ma ajuta cu reglarea lor niste explicatii,va rog mult!

            Comment


            • Salut.Eu am de 3 ani H4 bixenon fara lupa si H11 in proiectoare, lumina este de nota 10+ nu exista comparatie fata de halogen.Eu am pus xenon dintr-un singur motiv, am avut dauna de 110 milioane pe masina din cauza ca nu am vazut in timp util un bolovan imens pus in mijlocul benzii.Sunt foarte multumit de el sunt la a doua instalatie de bixenon, sunt reglate bine nu deranjeaza lumea(fata de alte masini cu xenon care le vad in trafic).De curand am mers cu un logan cu bixenon cu lupa si am ramas "wow" nu orbesc se vede mult mai bine si o sa trec si eu pe lupe.Daca Dacia ar oferii xenon optional pentru 200 euro eu as da fara sa ma gandesc tinand cont ca conduc mult noaptea, si daca ar fi 300 ar merita.Consider la fel de important lumina buna ca si abs si airbag.

              Comment


              • re

                Ceva Bun trebuie sa fie si scump...
                Super Oferta ,Capota Logan Carbon 3D (Texturat) La numai 130 Ron!!

                Comment


                • Dintre cei care aveti lupe montate pe masina, ce tip de lupe aveti? g1 sau g3? spre care sa ma indrept si care sa evit
                  Last edited by bossake; 23 February 2011, 02:57. Reason: edit
                  Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                  Comment


                  • eu am G3 si se vede perfect
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • g3 am si eu si le promovez, desi nu intra in categoria celor profesionale, se vad senzational, fata de halogen e diferenta dubla ca intensitate iar lumina este mult mai alba chiar si cu becuri de 5000k. lumina bate mult mai departe si foarte rar am avut nevoie de faza lunga. noaptea a devenit o placere condusul si este foarte relaxant.
                      cine e hotarat, ii recomand modificarea, nu o sa ii para rau! o sa uite in scurt timp de halogen

                      Comment


                      • Vreau sa va rog sa-mi spuneti ce fel de bec pot sa pun pe instalatia de fabrica? Eu nu am logan ci am sandero dar am auzit ca e cam aceeasi marie da cu alta palarie

                        Comment


                        • Originally posted by mdaniel76 View Post
                          g3 am si eu si le promovez, desi nu intra in categoria celor profesionale, se vad senzational, fata de halogen e diferenta dubla ca intensitate iar lumina este mult mai alba chiar si cu becuri de 5000k. lumina bate mult mai departe...
                          Cum adica lumina bate mult mai departe? In mod normal ar trebui sa bata la fel de departe ca un halogen, asta daca le -ai reglat. Asa reglez si eu halogenul sa bata departe dar cum ramane cu ceilalti participanti la trafic ?

                          Comment


                          • Si eu am lupe si sunt foarte multumit.Le am luat de la cassilo un baiat de nota 10

                            Comment


                            • Originally posted by 87cio View Post
                              Vreau sa va rog sa-mi spuneti ce fel de bec pot sa pun pe instalatia de fabrica? Eu nu am logan ci am sandero dar am auzit ca e cam aceeasi marie da cu alta palarie
                              Daca te referi la becul normal din far pune Osram NightBreaker/ Cool Blue (H4) sau bi-xenon 35 W / 4300k ori 5000k (asta ca sa nu ai probleme cu militia si la I.T.P. ) ... sincer nu stiu exact la ce anume te-ai referit ...
                              http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                              Comment


                              • Bi-xenonul in farul stock e ce-a mai tampita solutie ! Pe ceata, pe ploaie si pe zapda, iti vine sa le dai jos sa pui halogenele , plus ca ii orbesti pe cei din fata si nu focalizeaza deloc bine ... pe uscat se vad oarecum bine .
                                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google