Xenon Cu Lupa Sau Xenon H4?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    m-am uitat pe pozele site-ului respectiv si nu cred ca ar fi o problema ca acei 10 cm sunt in suspensie si la vibratii ar afecta prinderea. important e sa nu se toceasca acea garnitura alba din plastic ce se vede si nici piulitele ce se folosesc la prinderea lupei de blocul optic. daca as fi avut bani, optam pt Hella, si "ascundeam" carcasa cu spray : DUPLI-COLOR-AEROSOL CHROME SILVER. costa doar 25 lei :-)
    Last edited by florin_senz; 23 February 2009, 21:43.
    senz

    Comment


    • #17
      Se desface farul,adica se deslipeste dispersorul,foarte greu , nu ca la farurile chinezesti si turcesti ,corpul ala cu lupa se baga prin gaura unde intra becul,apoi prin spate se prinde cu o piulita.Eu am desfacute 2 faruri,pregatite pentru asa ceva,dar nu apare clientul cu lupele,sunt ceva probleme la distributie,pe la sfarsitul saptamanii viitoare apar,a vrut de 55w.Si eu sunt curios cum lumineaza si cum arata,voi pune poze cu ele.Montajul se face usor,daca reusiti sa desfaceti farul,eu m-am chinuit putin ,banuiesc ca ei le baga la cuptor si le incalzesc la o anumita temperatura.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • #18
        Voi chiar credeti ca aia care au proiectat sistemul asta , au gandit ca masina va sta in garaj? Sau va merge pe strada, oriunde ar fi asta . Gropi sau mai bine zis vibratiile de la drum vor fi oriunde.
        Foarte interesant sistemul asta , si chiar as opta pentru el. Inca nu am vizitat nici un site de al lor sa vad cum se monteaza, dar asa ceva as alege. Poate ma ajutati si voi cu un link ceva .
        Chestia este ca la noi , farul este cam mare si chiar da cam urat pe masina, dar pana la urma confortul la drum conteaza. Iar ca o opinie personala, as opta pentru o instalatie de 35 W , nu de alta dar imi pare ceva mai fiabila.

        L.E. - Dane , asteptam poze , ok?
        Last edited by FLORYN; 23 February 2009, 21:55.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • #19
          @floryn : adresa web e scrisa pe pozele de la inceputul thread-ului
          si intr-adevar vibratii exista si numai de la motorul la relanti, dar gropi nu asa de multe ca pe la noi...
          ca arata ca o broasca,sincer nu, sincer aduce farul cu sistemul asta ca farul conceptului Steppe, cel ce prevestea MCV-ul, si chiar imi place, dar nu vreau sa desfac farul... asa ca saptamana viitoare o sa-mi montez bixenon
          Last edited by bolo; 23 February 2009, 21:59.
          Life is short...play more!
          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

          Comment


          • #20
            nu am trecut adresa site-ului tocmai de a nu fi acuzat ca fac publicitate. daca vrea cineva fie isi da seama din pozele de la inceput, fie ii zic eu in particular. eu inca nu is convins daca sa iau asa ceva. de ce? pt ca xenonul pt Dacii inca nu e "brevetat" (poate cand altii produc masini ce zboara, noi omologam xenonul :-) ) nu sunt convins si pt ca nu stiu ce sa aleg: 35W sau 55W. alta problema: sunt chinezarii. astea ar fi motivele indeciziei mele. voi ce parere aveti? am dreptate?
            PS: oare daca facem o petitie, macar noi, cei cu Loganurile ( slava domnului, suntem destui in tara - bine ca sunt masini autohtone) si o adresam RAR-ului, ne ia cineva in seama? sau visam frumos si ne inchipuim ca avem o masina straina cu xenon omologat. ca daca revenim cu picioarele pe pamant conducem stand cu talonul ascuns si ne multumim ca fie ne dau o amenda, fie ca nu ne opreste politia. Aaa...nu mai spun ca as vrea sa se dea voie si la leduri, dar vise...vise....vise... :-)
            senz

            Comment


            • #21
              Ilegal

              Degeaba facem petitie. Xenonul aftermarket e ilegal. Nu trebuie sa ne ascundem dupa deget... nu lumineaza ca un bec halogen cu filament(iar lupa farului nu e gandita sa transmita corect lumina de la el).

              Asa ca trebuie sa acceptam acest fapt si sa nu ii acuzam pe cei de la rar ca sunt incuiati. Sistemul cu lupa e cel mai interesant si in ciuda faptului ca nici el nu e chiar legal, lumina emisa de el va fi probabil cea mai putin deranjanta pentru ca tot sistemul a fost gandit sa lumineze normal folosind un bec xenon.
              Daca alegi acest sistem in schimb... o sa trezeasca suspiciunile politiei.

              In nici un caz sa nu pui xenon in farurile stock! Te rog eu mult... noaptea deranjeaza destul de mult indiferent daca sunt reglate sau nu farurile.
              Last edited by brioalex; 24 February 2009, 17:04.

              Comment


              • #22
                Daca sunt reglate corect nu deranjeaza mai tare ca un halogen- asa ca sa nu mai exageram ca nu are rost.Eu am pe masina de 1 an reglate corect si nu am avut vreun blitz pe motivul deranjului.
                In ceea ce priveste lupele si ele tot pt halogen au fost concepute asa ca daca se pune astfel problema tot acolo esti
                Sincer pana acum nu am auzit sa opreasca rau masini mici pe acesta tema

                Comment


                • #23
                  sa va zic ceva. vad ca unii se lauda pe aici, pe alte locuri ca nu au fost blitzati de colegii de trafic. eu nu as incerca vreodata sa dau blitz unuia cu xenon in far stock si cred ca stiti si voi de ce. aveti curaj sa vi se dea de pe faza scurta care deja arde retina si sa va arate ca are si faza lunga? cine are curaj sa incerce macar! asa ca daca intalniti, voi cei cu xenon in far stock si nu va dau altii blitz, si nu va atrage nimeni atentia nu e pt ca sunt reglate, ci si pt ca vor lumina mai tare chiar si pt fractiuni de secunda si acei conducatori nu vor sa orbeasca.
                  senz

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by FLORYN View Post
                    Voi chiar credeti ca aia care au proiectat sistemul asta , au gandit ca masina va sta in garaj? Sau va merge pe strada, oriunde ar fi asta . Gropi sau mai bine zis vibratiile de la drum vor fi oriunde.
                    Foarte interesant sistemul asta , si chiar as opta pentru el. Inca nu am vizitat nici un site de al lor sa vad cum se monteaza, dar asa ceva as alege. Poate ma ajutati si voi cu un link ceva .
                    Chestia este ca la noi , farul este cam mare si chiar da cam urat pe masina, dar pana la urma confortul la drum conteaza. Iar ca o opinie personala, as opta pentru o instalatie de 35 W , nu de alta dar imi pare ceva mai fiabila.

                    L.E. - Dane , asteptam poze , ok?

                    nu imi faceam grija de instalatia lor ca o sa se defecteze din vibratii ci FARUL STOCK logan si daca sunt chinezarii 99,99% nu sunt calculate proiectate dor afacute sa fie facute.....
                    ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                    YO2MKL
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      salut,

                      am vazut ca se tot dezbate pe tema xenoanelor...
                      si nu inteleg de ce atata inversunare. sunt total cand se contesta reglarea proasta a xenoanelor, dar sa vii sa-mi spui ca iti e frica sa-i dai flash-uri celuilalt ca iti arde retina, asta deja mi se pare exagerat... mult...
                      Noaptea cand vedeti niste xenoane in fata, cum puteti face voi diferenta ca e un logan cu xenon aftermarket sau un tuareg stock?
                      Eu am mers cu ambele masini si am incercat sa fac comparatie intre becuri si mare diferenta intre ele nu este... vorbesc de mers pe timp de noapte, si unul in spatele celuilalt si fata in fata...
                      in fine... fiecare are dreptul la o opinie si e liber sa faca ce vrea, nu?

                      Bafta mareata
                      Better late than never, but never better late

                      Comment


                      • #26
                        @lawmaster: atunci de ce pretul unei instalatii originale, in firea ei e 1000-2000euro si astea care se gasesc mai peste tot in comert 100euro, daca nu sunt diferente ?
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Unui prieten i s-a ars un balast la Passat.S-a dus la service VW si i-au cerut 280 de euro sa-l inlocuiasca.Am studiat balastul am pus unul de la mine de 80 roni,cu mici modificari, si a mers foarte bine.Crezi ca este diferenta asa mare ? Doar la pret este diferenta.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by lawmaster View Post
                            salut,

                            am vazut ca se tot dezbate pe tema xenoanelor...
                            si nu inteleg de ce atata inversunare. sunt total cand se contesta reglarea proasta a xenoanelor, dar sa vii sa-mi spui ca iti e frica sa-i dai flash-uri celuilalt ca iti arde retina, asta deja mi se pare exagerat... mult...
                            Noaptea cand vedeti niste xenoane in fata, cum puteti face voi diferenta ca e un logan cu xenon aftermarket sau un tuareg stock?
                            Eu am mers cu ambele masini si am incercat sa fac comparatie intre becuri si mare diferenta intre ele nu este... vorbesc de mers pe timp de noapte, si unul in spatele celuilalt si fata in fata...
                            in fine... fiecare are dreptul la o opinie si e liber sa faca ce vrea, nu?

                            Bafta mareata
                            __
                            m-am referit la general nu strict la Logan. se vede foarte usor cine are xenon in far stock si cine cu lupa...indiferent de marca autoturismului.
                            senz

                            Comment


                            • #29
                              Nu as vrea sa degenereze topicul, dar :

                              1.Xenon in far normal(fara lupa) deranjeaza indiferent daca e reglat bine farul sau nu. Deranjeaza si cand vine din fata, dar si cand il ai in spate.
                              2. De ce deranjeaza mai mult la logan?... pentru ca loganul pe langa multele lui minusuri si plusuri are niste faruri bune... sau macar unele care ajuta soferul noaptea
                              3. Xenon in far cu lupa (pentru halogen) deranjeaza mai putin si poate cu o reglare adecvata a farurilor aproape deloc
                              4. Xenon in far special gandit pentru xenon nu deranjeaza decat daca e valurit drumul
                              5 Unul din motivele pentru care mai deranjeaza xenonul, dar nu principalul, este ca lumea vazand lumina diferita a farurilor are tendinta de a se uita direct la ele

                              Comment


                              • #30
                                ok, brioalex, dar lupa montata in far precum in pozele atasate, ce parere ai?
                                senz

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google