Xenon Cu Lupa Sau Xenon H4?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    ele costa cu transport cu tot undeva la vreo 900 lei. MONTAJUL l-am facut acasa, dar cam deregula costa undeva la vreo 250 350 ron.
    Last edited by cristivsb; 5 October 2009, 00:32.

    Comment


    • #47
      @cristivsb: din poze arata misto. Da mai multe detalii: de unde le-ai luat (eventual pe PM ca sa nu sune a reclama daca nu ai acordul administratorului), dar mai ales cum le-ai montat (din moment ce le-ai montat tu)?
      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

      Comment


      • #48
        Pentru montaj se desface sticla farului cu un pistol de aer cald. incet si cu grija fiindca dupa incalzire, plasticul devine casant si se rupe. are prindere h4 si se potriveste la fix in far. in pachet iti vine si un tub de adeziv care iti ajunge pentru 2 faruri. Eu colaborez cu cineva de la bucuresti care aduce proiectoare si deaia ofer si montaj in sibiu pentru aceste proiectoare

        Comment


        • #49
          Am si eu o intrebare...daca pun bi-xenon pe logan mai pot da flash-uri ? ma refer...atunci cand sunt farurile stinse...nu cand e pe faza scurta si trec pe faza lunga...
          http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
          Sony/Magnat/Alpine/Focal

          Comment


          • #50
            poai...daca intrebarea e pusa la misto, fie...daca nu, treaba sta in felul urmator :
            la bi-xenon, e un bec, cu un filament, nu un bec cu 2 ca la halogen. cat timp iti ia la faza scurta pana se incarca xenonul, cam atata o sa ia si la flash cum zici tu.
            nu mai e becul cu 2 filamente, care atunci cand dai flash, fara faza scurta aprinsa, sa se aprinda instant al doilea filament, acum e un singur filament, asa ca daca dai flash sau aprinsi faza scurta pentru scurt timp, e acelasi lucru, adica nimic , becul isi schimba pozitia in far pentru a da faza scurta sau lunga.

            daca te referi la bi-xenonul de care zice cristivsv, aia e alta mancare de peste, acolo cand dai faza scurta, si apoi flash, ramane si faza scurta aprinsa, e o placuta in far care doar deviaza o parte din fascicul spre faza lunga, dar la fel daca dai flash fara sa ai faza scurta aprinsa, e caca maca

            sper ca nu am scris prea mult, sau sa te fi bagat in ceata
            Life is short...play more!
            http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

            Comment


            • #51
              nu am intrebat la misto...chiar nu stiam ms de informatie acum am inteles cum sta treaba.si banuiesc ca nu prea e bine sa dai flash fara sa ai faza scurta in functiune pentru ca s-ar putea sa strici instalatia...
              http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
              Sony/Magnat/Alpine/Focal

              Comment


              • #52
                Originally posted by ciky View Post
                nu am intrebat la misto...chiar nu stiam ms de informatie acum am inteles cum sta treaba.si banuiesc ca nu prea e bine sa dai flash fara sa ai faza scurta in functiune pentru ca s-ar putea sa strici instalatia...
                e bine sau nu prea ? zilele astea vreau sa-mi pun xenoane si sunt cam nedumerit
                http://img132.imageshack.us/img132/5928/semnaturas.jpg
                Sony/Magnat/Alpine/Focal

                Comment


                • #53
                  Originally posted by cristivsb View Post
                  Pentru montaj se desface sticla farului cu un pistol de aer cald. incet si cu grija fiindca dupa incalzire, plasticul devine casant si se rupe. are prindere h4 si se potriveste la fix in far. in pachet iti vine si un tub de adeziv care iti ajunge pentru 2 faruri. Eu colaborez cu cineva de la bucuresti care aduce proiectoare si deaia ofer si montaj in sibiu pentru aceste proiectoare
                  Foarte fain proiectoarele asta dar ne poti zice ceva despre producator, garantie ? Este cunva acelasi proiector de pe primul post?
                  Ceva poze ai facut cu montaju?

                  Comment


                  • #54
                    Poze la montaj nu am facut ca nu am apucat. sunt asemanatoare dar difera foarte putin de la producator la altul. Garantia este de 24 luni daca este montat la colaboratori iar 12 luni daca este montat personal de cumparator.

                    Comment


                    • #55
                      Frumos arata cu farul cu lupa; am vazut ca ai montat si instalatie de spalat al farurilor, cat te-a costat si de unde ai cumparat asa ceva ?! Thanks :-)
                      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                      Comment


                      • #56
                        par a fi sprituitoarele originale ( vad ca pe capota are al model ). sau poti cumpara un set de sprituitoare universale, dai gaura in bara, le fixezi si recomandat le pui pompita cu buton separat.
                        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                        Comment


                        • #57
                          Pai si au suficienta presiune?...ca daca e ca la parbriz nu prea vad eu sa spele cine stie ce, farurile.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #58
                            ai dreptate darksid3. e nevoie fie de stergatoare fie de o pompita mai puternica. asteptam pe cristivsb sa ne spuna exact ce sistem a folosit si daca isi face treaba.

                            p.s. cred ca ar merge cel mai bine o combinatie de sprituitoare care arunca apa tip perdea si o pompita puternica.
                            vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                            Comment


                            • #59
                              am modificat spalatorul de far. am pus pritiere ca pe parbriz, vopsite negru mat. ele pulverizeaza apa. ca sistem am facut o mica inovatie inginereasca. am mai pus un motoras pentru faruri. am sa fac o schema sa vedeti cum am facut. precizez ca ele functioneaza numai cand sunt farurile aprinse. da isi fac treaba. pompita este de dacie.
                              Attached Files

                              Comment


                              • #60
                                salutare...cer si eu cateva sfaturi de la cine are sau cine stie cat de cat ...vreau sa imi pun xenon si nu stiu ce sa aleg bixenon sau xenon faza scurta si halogen pe lunga diferenta la pret e de 100 lei nu e prea mult dar am vazut cat de bine vezi seara cu xenon asa ca faza lunga o folosesti mai mult la fleshuri si de aceea nu stiu ce sa fac bine nici nu prea am bani.

                                azi am fost sa imi iau xenon si nu mai aveau decat de 4300 acolo unde am fost eu baiatu de acolo mia zis ca sunt un pic galbene dar doar un pic am vazut si cateva filmulete si nu stiu ce sa fac arata si se vede foarte bine nu as mai avea nici probleme cu nimeni sa zica ca sunt albastre nu stiu deloc ce sa fac...cei care aveti de 4300 cateva sfaturi
                                Last edited by danny_finutzu; 3 November 2009, 19:10. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google