Tutorial montat actuator si modul deschidere capota portbagaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    din arcuri, le cobori mai jos si eventual le mai comprimi su niste "soricei"
    Mai este mult pana departe ...sigpic

    Comment


    • #47
      Da, am o cheie cu butoane pentru inchidere centralizata
      Trabant 601 combi -> Dacia 1310 -> Logan 1.4 -> Next?!

      Comment


      • #48
        Daca vrei sa deschizi numai si numai din interior porbagajul montezi acuatorul si un push buton pozitionat undeva la indemana ta in interiorul masinii. La unul din piciorusele push butonului tragi din panoul de sigurante un plus permanent protejat, la celalalt te legi cu un fir la acuatorul de la portbagaj si cam asta ar fi. Sa nu uiti de masa la acuatorului care o iei de la un surub de fixare!
        Mai este mult pana departe ...sigpic

        Comment


        • #49
          da da da acel baiat are cont aici si se numeste gogufm adika eu tudor madalin pentru mai multe detalii despre acel modul pentru portbagaj gasiti pe tunezlogan.blogspot.com

          gica nu merge ceea ce vrei tu. iti trebuie un controler (modul deschidere portbagaj). daca nu pui asaceva in momentul in care deschizi masina pe pinul B4 iti apare o tensiune de 12 Vcc si nu face decat sa-ti debloche\e usiile si sa-ti deschida in acelasi timp si portbagajul.
          Last edited by gogufm; 10 April 2012, 20:35. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            salutare baieti.in urma cu ceva timp am montat deschiderea portbagajului din buton montat pe bord.cum am facut:
            -am montat actuatorul in spatiul din capota dupa ce am verificat polaritatea(cand alimentezi cu un fir pe + acesta trage iar cand alimentezi cu celalalt fir pe + acesta impinge)
            -un fir al actuatorului se leaga la masa iar celalalt fir se duce la butonul fara mentinere din bord
            -de la cealalta borna a butonului fara mentinere din bord se duce un fir pana intr-o siguranta 5A9asa am pus eu,voi.... si din siguranta ne legam in spatele cutiei cu sigurante unde aveti un plus continuu(daca nu ai plus continuu nu poti deschide din buton decat dupa punerea unei trepte de contact)
            -cand cumparati actuatorul vi se da in set si o tija care o modelati si o pozitionati paralel cu tija actuala de pe masina astfel incat la deschiderea portbagajului cu cheia sa nu o actionati si pe ea,tijele sunt individuale.
            -arcurile portbagajului le-am dus la gaura cea mai de jos iar cand deschide acesta se ridica suficient cat sa bag degetul sa il ridic.
            -la toate legaturile au fost folositi papuci si firele cositorite si izolate corespunzator
            am incercat si deschiderea portbagaj din cheie (firul legat la pin B1-UCH) dar ca la multi altii nu imi functioneaza din cheie ci doar din butonul de pe consola,lucru ce nu mi se pare in regula,asa ca am lasat varianta clasica cu buton.

            cateva poze:
            Attached Files

            Comment


            • #51
              he he, este modulul care se comercializeaza aici http://imbunatatiri-logan.weebly.com...portbagaj.html
              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

              Comment


              • #52
                multumesc maestre cristi m-am gandit si eu dar cam multicel pentru un moft,acela de a deschide portbagajul din cheie,asa ca folosesc butonul=cea mai ieftina investitie,parerea mea si doar a mea...

                apropo cristi pe cand alte tutoriale...le astept

                Comment


                • #53
                  mie mi l-a facut Fane astazi si da super fara niciun modul fara nimic din uch cu activarea functiei...daca sunteti din zona calarasului merita sa va duceti sa faceti la el ca e super de treaba si nu am montat telescoape am pus soricei pe arcuri si se ridica singur...diseara o sa revin cu un filmulet

                  si filmuletul pe care l-am promis
                  http://www.youtube.com/watch?v=bO-C6WUIkVY si link in caz ca nu merge
                  Last edited by BlueStar_KWO; 6 May 2012, 00:27. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #54
                    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema? Acum cateva luni mi-am cumparat un modul de inchidere centralizata la logan(varianta ambiance). Am reusit sa-l montez singur in urma indicatiilor de pe forum (multumesc colegilor pentru postari si pt ajutor). Problema mea intervine in momentul in care am vrut sa leg si actuatorul pt deschiderea portbagajului din butonul de la cheie. Mi-am luat un modul cu cheie briceag, ce are 3 butoane (unul pt portbagaj).Am montat actuatorul in portbagaj cu tija dreapta (am modelul cu buton la portbagaj pt deschidere), dar cand apas butonul de la cheie, actuatorul nu are destula forta sa impinga tija. L-am incercat fara tija montata si se misca incet (am crezut ca-i stricat) si apoi l-am demontat si l-am pus direct la baterie. Acolo are forta si se misca bine. Unde gresesc oare? sau modulul ce l-am cumparat nu merge si pt deschidere portbagaj? trebuie sa iau un modul separat numai pt portbagaj?

                    Comment


                    • #55
                      comanda motorasului o faci prin releu?
                      ai legaturile bune la portbagaj?
                      masa motorasului n-o pune pe capota portbagajului ci leaga la masa unei triple

                      Comment


                      • #56
                        de la modulul ala ce l-am cumparat cu chei briceag, pe schema(schema care apare si aici pe forum) erau 2 fire (roz si rosu/negru) care aratau ca merg spre actuator. Prin urmare cele 2 fire le-am tras la portbagaj si am legat actuatorul. Legaturile sunt bune ca le-am verificat de vreo 5 ori. Trebuia oare sa leg altundeva firele de la actuator? inchiderea merge perfect dupa ce am facut legaturile conform schemei si indicatiilor de pe forum.(am testat-o si de la 150m )
                        Last edited by gunneru; 6 June 2012, 08:36.

                        Comment


                        • #57
                          O modalitate de a prinde actuatorul
                          Attached Files
                          Cumpar volan de Duster

                          Comment


                          • #58
                            asa este prins si actuatorul meu numai ca e un pic pe colt

                            Comment


                            • #59
                              in locul la acea tablita care este destul de firava se gaseste in magazinele cu scule ceva asemanator dar putin mai gros ( 2,5-3 mm ) si lat cam de 3 -4 cm . la fel se indoaie capetele care se prind de capota cu popnituri , nu cu surup e mai rezistent iar actuatoru cu surupurile lui de montaj .

                              toata acea mataraie acolo se mascheaza foarte frumos cu o mocheta care se mai gaseste de vanzare si pe forum , eu asa am sistemul facut

                              Comment


                              • #60
                                Monteaza Careva si in Bucuresti am actuatorul cumparat. astept rasp.. stima.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google