Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut.
    hai sa intervin si eu putin
    Nici macar un drum nu va fi la fel,chiar daca faci zilnic acelasi traseu.Si aici ma refer la CONSUM(km,vor fi aceeasi,dar nu si conditiile de trafic)
    Poti intalni ambuteiaje,sau mai stiu eu ce alte alea
    Nu stiu daca m-am facut inteles
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • Consumul dupa care eu m-am ghidat a fost urmatorul: plinul facut si circulat cu masina in regimul pe care il fac in viata de zi cu zi. Fara mers la consum fara sa iasa pistoanele prin capota in functie de necesitate. Dupa foarte multe plinuri am ajuns la concluzia ca am un consum de 10% +/- 0,5%. Mi se pare ok si nu am de ce sa insist sa mai fac alte metode de consum.

      Comment


      • Salut.
        eu am o medie de 8,5% gpl,inainte aveam cam 6,2-7,2%benzina
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • consum in bucuresti cu loganelul meu 1.4
          11,5-oras,
          7-8 afara
          de bun simt zic eu avand in vedere nebunia din oras

          Comment


          • cel putin am ajuns toti la concluzia ca nu tre sa ne certam pe consumul de la masina, sunt prea multe vvariabile, pt a spune fix. o zi buna
            Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

            Comment


            • corect...dar in perioada asta nu se poate sa nu observi ca a crescut consumul....ma duc sa-mi pun anvelope de iarna. tocmai ce am facut plinu si nu vreau sa dea rezervoru pe dinafara daca alunec

              Comment


              • stai calm ca nu da pe dinafara, in cativa km iti papa cat sa nu mai sara afara.
                Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

                Comment


                • cam putin peste 10 l\ 100 km intr-un oras ca buzau iar la drum 8 % cam mult de cand a venit frigu , am zis sa ma duc sa-i fac o noua calibrare la ecu gpl dar nu am timp

                  Comment


                  • Salutare !!! Mea culpa ca nu am citit toate postarile anterioare si ca atare intreb pe cei meseriasi : daca remapez loganul , are remaparea vreun efect negativ asupra functionarii instalatiei de gaz? Rog raspunsuri pertinente !!!!
                    LOGANIST CONVINS !!!

                    Comment


                    • remaparea nu are nici un efect negativ asupra instalatiei de gaz. Eu ma declar mai multumit de loganul meu pe gaz dupa remapare decat stock, iar la motorasul ala mic pe care il ai pe masina chiar te sfatuiesc sa faci o remapare, merita!

                      Comment


                      • a crescut consumul de benzina. :d drumuri scurte, benzina consumata
                        Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

                        Comment


                        • se poate si mai bine!!

                          salutare lumee..am zis sa-mi dau si eu cu parerea..am un logan 1.6, model 2005..anu asta...i-am pus gaz..
                          zilele trecute am facut o plimbare pe la munte..am facut plinu la gaz.. si dupa 400 km..am facut iar plinu...24 litri..mai scazand km parcursi pana la incalzirea motorului (transferul pe gaz)..ar iesi undeva la 6 si ceva....Cb-ul imi arata o medie de 6,4%..zic ca e destul de bine..dar mentionez ca am mers intr-un mod cat mai economic posibil..un condus lin, fara sa ma grabesc....deci merita..e criza...conduceti ecologic!!

                          Comment


                          • Eu o cam alerg..tot 1.6 am...si am scos consumurile cam asa:
                            -10,5-11-11.5 in oras (Bucuresti)
                            -11...pana la Alexeni/IL...alergata fara menajamente
                            -8,5-Buc-Sibiu (2 persoane +bagaje)
                            -8 Buc - Rasnov si retur ( 5 persoane si condus mai temperat)


                            @Lucishor84 nu vreau sa fiu rautacios...dar e prea putin,sincer. Ori e harta de la calculatorul inst.de gaz setata sa consume prea putin si atunci chiar tragi de ea,ori ai calculat gresit.
                            Gaz consuma in general mai mult de cat benzina cu 1-2 litri la suta de kilometri efectuati.
                            sigpic
                            "BRABUS" STYLE

                            Comment


                            • el a facut calculul la cat a bagat. nu intotdeauna intra o anumita cantitate de gaz, in functie de temperatura si de presiunea de la pompa. nu poti face un calcul. un calcul exact se face dupa mai multe plinuri, plin pe plin.
                              @tataie nu-i mai face calibrare ca atat consuma , si a mea la motor de 1.4 tot atat consuma. nu sar eu de 120 dar nici nu ma feresc sa bag talpa in ea sau sa ma bag in depasiri. daca mergi cu 90 si o lasi sa-si ia ea demaraj usor, poate ajungi la 6.5 sau 7 dar altfel...
                              Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

                              Comment


                              • si eu cu 1.6 din dotare acum cateva zile am tras o fuga pana la Iasi din Bacau. consum 11 (benzina) pe bord resetat din bacau. medie de 95km/h . am facut maxim o ora si 15 min ziua pe aglomeratie cam 125 km. pe gaz mie frica sa fi stiut consumul... estimez la 14. m-am plimbat prin Iasi , s-a terminat ce mai era prin butelie si la iesire am pus de 30 lei gaz cu 2.65/l . mers lejer inapoi , singur cu masina goala , apoi mers prin Bacau (noaptea) total 145 km ... 7% ?
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google