Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poate nu ne am inteles... Eu vroiam daca se poate sa le imbin pe amandoua (performanta+aspect) ceea ce stiu ca e cam greu; m am referit sa pun antena cb in locul celei de radio originale (tot o antena de cca 1m - 1,50m) dar sa o pun tot la fel adica tot in suportul original de antena radio dar sa o pun inclinata cum o port cea radio (undeva la 25-30 de grade inclinatia). Chiar atat de mult sa se piarda din semnal doar pt faptul ca e inclinata?
    Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

    Comment


    • pt a avea performante bune, adica 15 km, iti trebuie minim o antena de 1.5 m. nu prea vad estetic o antena de 1.5 m, in locul celei originale. cred ca va arata destul de urat o antena lungita pana la spate. ai fi primul pe care l-as vedea cu o antena de 1.5 m in locul celei originale pe un autoturism. poate cea de 1 m mai merge, dar in niciun caz nu vei avea raza 15 km neamplificat.
      sigpic

      Comment


      • Speram ca sa nu le treaca prin cap conducatorilor nostrii sa interzica statiile cb, s-au la noi orice ii posibil.
        sigpic

        Comment


        • si eu am statie pe masina...nu am nici o problema,recomand cu incredere la toata lumea..

          1.6 MPI 8Vsigpic

          Comment


          • Deci hai oameni buni cumparati cu incredere statii ca sunt super.

            Masina mea cand are antena pe ea de la distanta sau de la inaltime pare a fi de jucarie.
            sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

            Comment


            • Originally posted by C0nNeXxX View Post
              Buuun.... Am tot citit si rasfoit si iar citit si nu am reusit sa ma orientez care ar fi statia cea mai indicata/buna in raport calitate-pret
              Ma poate ajuta si pe mine careva cu alegerea unei statii+antena cu talpa magnetica care sa bata 10-15 KM si sa fie pe undeva la 500 RON pachetul eventual si un link de unde sa pot comanda daca nu cer prea mult
              Thx!
              cu ceea ce stie sa faca un Maxon CM70 si tinand cont si de calitatile antenei Midland ML145, personal mi se pare alegerea ideala pt bugetul tau: http://www.loganclub.ro/forum/showpo...8&postcount=17
              am uitat sa scriu in caracteristici (in prima pagina) ca CM70, pe langa celelalte functii are si Dual Watch.
              in plus vezi ca ai si ceva gratuitati la capitolul Servicii (transport, calibrare, etc), care si alea costa de obicei.
              Last edited by meghitz; 21 May 2010, 19:53.
              VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

              Comment


              • Se pare ca am uitat ca la noi se mai si fura asa ca problema pozitionarii antenei CB in locul celei radio pica mai ales ca masina mea nu sta nici o data in garaj sau in curtea proprie macar si cred ca pana la urma tdan08 are dreptate referitor la aspect.
                Pt cei care se gandesc la diferite pozitionari mai stiti cum erau masinile de politie din filmele mai vechi cu antena prinsa in 2 puncte (fata si spate)... chiar la aia nu le scadea performanta?
                Iar privitor la achizitionarea statiei nici nu se pune problema sa nu mi iau una doar sa mi vina banii; mai ales ca mai am cca 4-6 puncte si i mi iau astia permisu acum cand vine sezonu de plecat la mare.
                Cat despre interzicerea lor cred ca ar putea fi cel mai nesimtit lucru care l ar putea face ar fi chiar culmea... ar fi a doua teapa care mi ar trage o pt ca asa am patit o si cu detectoru.
                @meghitz Maxon CM70 are controlul squelciului sau ASC ?
                Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

                Comment


                • maxon cm70 are control manual cat si ASC. este singura cu ASC la banii aia. merita
                  sigpic

                  Comment


                  • Aceste statii NU vor fi interzise niciodata.
                    Peste tot in lume, inclusiv in UE (la care a aderat si Romania), Citizens Band-ul in 27 MHz face parte din categoria frecventelor libere


                    Vis-a-vis de Maxon CM70, acesta are atat Squelch manual cat si automat (ASC).. poate fi folosita cum vrea fiecare.
                    Aceasta statie (fiind full digitala) se preteaza cel mai mult a fi folosita cu Squelch automat.

                    Statii cu ASC mai sunt, chiar si mai ieftine, de ex Maxon CM10 sau TTI TCB-550 dar in schimb (foarte important) Maxon CM70, pe langa celelalte functii (gen Scanarea canalelor, Dual Watch, etc) care se gasesc doar la statiile mult mai scumpe, dispune de ESP (Electronic Speech Procesor) care ajuta f mult la o cat mai buna auditie in conditiile primirii unui semnal slab la receptie.
                    Last edited by meghitz; 21 May 2010, 22:21.
                    VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                    Comment


                    • Am testat cateva statii la viata mea, dar CM70 m-a surprins placut,parca ASC-ul isi face mai bine treaba la aceasta statie,decat la altele,si are un pret mai mult deca tentant,singurul minus ar fi butoanele tip ''touch'',pana te inveti cu ele ,dar ce este cel mai interesant, ai acces la menu direct de la butoanele microfonului.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • Ok m am lamurit! S ar putea sa ne auzim pt un pachet Maxon CM70+antena dar sa mi vina banii
                        P.S. ce lungime are cablu de la antena? i mi ajunge din fata de la consola centrala pana in portbagaj si apoi scos afara pe plafon? Cablu este ceva special, ecranat sau merge innandit cu orice alt cablu?
                        Timiditatea-un defect al oamenilor mari, tupeul-defectul oamenilor mici.

                        Comment


                        • Nu iti ajunge sigur asa cum vrei tu,are in jur de 4metri,de obicei nu se inadeste, nici cu un cablu identic, de cablu normal nici nu mai vorbim.
                          LOGAN--> <--TOYOTA

                          Comment


                          • da, Maxon CM70 + Midland ML145 la 490 ron este un best buy din multe puncte de vedere.
                            vis-a-vis de cablu, dupa cum spunea si dan.gutu, acesta nu se inadeste nicidecum.
                            pt a putea fi pusa antena pe plafon, acesta poate fi dat pe la chederul de la una din portierele din spate.
                            daca nu ti se pare buna nici aceasta solutie discutam si vedem ce facem, mai exista si altele ;)
                            VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                            Comment


                            • Cablul se poate prelungi in 2 moduri:
                              1. Te risti si desfaci talpa magnetica si iti pui direct cati metri vrei, iti trebuie X metri de cablu de antena de 50 ohmi si o mufa "tata"
                              2. Varianta mai sigura, cu adaptor, iti trebuie adaptorul, 2 mufe "tata" si cablu de 50 ohmi cat vrei sa prelungesti.

                              Comment


                              • prima varianta e cea mai buna ... si nu mi se pare riscanta deloc
                                trebuie lucrat cu un pic de atentie intr-adevar
                                deci, nea' Conex xyz, dupa cum am spus, solutii exista, cand te decizi stii ce ai de facut.
                                VAND STATII AUTO CB. Garantia a doua decenii de experienta radio!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google