Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce talpa magnetica folosesti la megawatt 4000?
    Cainele care latra nu musca!

    Comment


    • 120mm dar o am bare transversale pe masina si am mai ancorat-o cu 2 coliere de plastic.
      cei de unde am luat-o au spus ca au testat-o cu 120mm pana la 140km/h si a rezistat
      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

      Comment


      • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
        120mm dar o am bare transversale pe masina si am mai ancorat-o cu 2 coliere de plastic.
        cei de unde am luat-o au spus ca au testat-o cu 120mm pana la 140km/h si a rezistat
        sa inteleg ca vrei sa ma intreci???
        totusi nu iti recomand amplificatorul , este prea mare , intro perioada aveam si eu dar nu isi avea rostu, daca vrei putere [sa te auzi ca tiristi ] ai nevoie de modulatie
        cu 4000 am avut controale mult mai bune decit cu ml145 si 60w putere
        baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

        Comment


        • Salutare, ma gandesc ca saptamana asta sa achizitinez o statie Storm Discovery 2. Daca cineva o foloseste in prezent as dori sa lase cateva impresii fie ele bune sau rele. Numai bine.
          Asigurari RCA cu livrare gratuita in Bucuresti. Partener Destine Broker.

          Comment


          • salut
            cine imi poate spune daca e buna de ceva statia asta?
            Statie radio TTi TCB-550

            si care e diferenta fata de

            CB TTi TCB-660
            www.loganclub.ro

            Comment


            • Imi spune si mie cineva ce face "RF AGAIN".Multumesc

              Comment


              • Nu ma pricep la capitolul asta,sunt novice si vreau sa stiu cat mai multe.M-ar incanta o statie radio cb pe viitor.Cu un simplu search pe "goooogle" am gasit asta...

                FUNCTIA RF GAIN
                Această funcţie se foloseşte pentru ajustarea sensibilităţii, la recepţie. Pentru convorbiri pe distanţe foarte mari RF GAIN trebuie setat la maxim. Deasemenea RF GAIN se poate utiliza pentru reducerea distorsiunilor atunci când corespondentul se află aproape şi nu are funcţia de RF POWER.
                Setarea normală a acestui buton este la maximum in sensul acelor de ceas.


                sursa
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • Salutare,
                  Am intrat si eu in randul utilizatorilor statiilor CB prin achizitionarea acum vre-o luna, a unei statii President TEDDY pe care o folosesc impreuna cu antena President SUPER FLORIDA 680mm.
                  Sunt multumit cum "bate" si cum receptionez iar pana acum si-a scos banii , daca pot spune asa.
                  Cam atat pentru inceput , sunt incepator in domeniul asta!

                  Toate Bune !
                  Mai este mult pana departe ...sigpic

                  Comment


                  • Stii,cu aproximatie,de la ce distanta receptionezi cu aceasta antena?Avand in vedere ca are numai 680 mm.Nici mie nu-mi plac antenele lungi,de aceea incerc un compromis.N-as vrea o antena mai lunga de 1200mm.
                    Multumesc.
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • nu am studiat cu atentie dar am apreciat lejer la 5 km poate mai bine nu stiu exact. Data viitoare o sa fac o proba sa vad care cel mai departe care ma receptioneaza si o sa postez rezultatul. Intre timp daca stie cineva si ne poate lumina....
                      Mai este mult pana departe ...sigpic

                      Comment


                      • Multumesc pt raspuns,daca esti multumit atunci e bine!

                        Teoretic...
                        Dimensiunea antenei: cu cat antena este mai lunga cu atat acoperirea este mai mare. In general exista 3 tipuri de dimensiuni ale radiantilor:
                        • antene cu radiant sub 40 cm: distanta de emisie receptie de pana la 5-6 km

                        • antene cu radiant intre 40 – 80 cm: distanta de acoperire de aproximativ 7-10 Km

                        • antene cu radiant peste 140 cm: distanta de acoperire aproximativ 10-20 Km

                        sursa
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • pai teoretic cam asa este, dar avand in vedere influenda diversilor factori...o sa incerc in oras si in afara orasului!
                          Mai este mult pana departe ...sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by D-FENS View Post
                            Stii,cu aproximatie,de la ce distanta receptionezi cu aceasta antena?Avand in vedere ca are numai 680 mm.Nici mie nu-mi plac antenele lungi,de aceea incerc un compromis.N-as vrea o antena mai lunga de 1200mm.
                            Multumesc.
                            asa am fost si eu. prima a avut 30-35cm, a doua 120cm iar a treia .... 206cm.
                            in CB conteaza lungimea. mere o sa vrei sa auzi mai bina mai departe.
                            antena cu spicul scurt o sa te enerveze in permanenta petru ca trebuie sa ti SQ ori pe automat (si nu faci nicio treaba) ori sa stai in permanenta sa il reglezi. iar cand ajungi sa il reglezi sa nu mai ai "brum" in difuzor o sa constati ce nu "auzi" decat de la maxim 1-2 km.

                            Originally posted by D-FENS View Post
                            Multumesc pt raspuns,daca esti multumit atunci e bine!

                            Teoretic...
                            Dimensiunea antenei: cu cat antena este mai lunga cu atat acoperirea este mai mare. In general exista 3 tipuri de dimensiuni ale radiantilor:
                            • antene cu radiant sub 40 cm: distanta de emisie receptie de pana la 5-6 km

                            • antene cu radiant intre 40 – 80 cm: distanta de acoperire de aproximativ 7-10 Km

                            • antene cu radiant peste 140 cm: distanta de acoperire aproximativ 10-20 Km

                            sursa
                            teorie si conditii ideale. realitatea insa este total diferita. asta fiecare o simte pe propria piele.
                            Last edited by RAZVAN-005; 10 April 2012, 15:53. Reason: Automerged Doublepost
                            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                            Comment


                            • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                              asa am fost si eu. prima a avut 30-35cm, a doua 120cm iar a treia .... 206cm.
                              in CB conteaza lungimea. mere o sa vrei sa auzi mai bina mai departe.
                              antena cu spicul scurt o sa te enerveze in permanenta petru ca trebuie sa ti SQ ori pe automat (si nu faci nicio treaba) ori sa stai in permanenta sa il reglezi. iar cand ajungi sa il reglezi sa nu mai ai "brum" in difuzor o sa constati ce nu "auzi" decat de la maxim 1-2 km.

                              Interesant ce spui,nici eu nu vreau sa stau sa reglez intr-una.Cred ca m-ai convins...daca e sa-mi iau statie,poate nu de 200cm va fi antena,dar sigur va fi cel putin 160cm.
                              Multumesc pt sfaturi si mai astept si altele.
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • RAZVAN-005 - are dreptate asa patesc si eu cu " batul " asta, bag statia pe ASC, nu prea mai aud mare lucru, trec sq-ul pe manual si butonez non stop in jurul pozitiei cu mai putin zgomot, noroc ca am statia oarecum la indemana, dar...
                                Mai este mult pana departe ...sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google